ایران چند میلیون دلار کالا به افغانستان صادر کرد؟

کدخبر: 428369
اقتصادنیوز :‌رایزن سابق بازرگانی ایران در افغانستان با اشاره به رشد ۸ درصدی صادرات ایران به افغانستان گفت: در ۳ ماهه ابتدای امسال ۳۶۵ میلیون دلار کالا به افغانستان صادر شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، محمد مهدی جوانمرد قصاب در مورد وضعیت تجارت ایران و افغانستان، گفت: کشور افغانستان در سال ۹۹ در بین کشورهای همسایه ایران چهارمین و در بین کل کشورهای طرف تجاری ایران پنجمین  بازار صادراتی ایران بود. 

رایزن سابق بازرگانی ایران در افغانستان افزود: حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد بازار افغانستان در اختیار ایران است.

وی افزود: در سه ماهه  ابتدای سال ۱۴۰۰ میزان صادرات ایران به افغانستان از نظر ارزشی ۳۶۵ میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد رشد داشته است. 

جوانمرد قصاب بیان داشت: میزان واردات ایران از افغانستان از نظر وزنی در سه ماه ابتدای امسال ۱.۴ میلیون تن بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۹۳ درصد رشد داشته است.

وی بیان داشت: میله های آهنی و فولادی، برخی محصولات کشاورزی مانند سیب درختی و سیب زمینی، برخی محصولات صنایع غذایی و همچنین کف پوش ها از جمله اقلام صادراتی ایران به افغانستان در سه ماهه اول سال جاری بوده است. 

جوانمرد قصاب بیان داشت: اقلام وارداتی ایران از افغانستان نیز سنگ های ساختمانی، برخی ازمحصولات کشاورزی و همچنین کنجد بوده است. 

[رشد 8 درصدی صادرات به افغانستان/ در بهار امسال 365 میلیون دلار کالا به افغانستان صادر شد]

رایزن سابق بازرگانی ایران در افغانستان گفت: ارزش کالاهای صادراتی ایران به افغانستان در سال گذشته ۲ میلیارد و ۳۰۶ میلیون دلار و ارزش کالاهای وارداتی از افغانستان به ایران در سال ۹۹ در مجموع ۴ میلیون دلار بوده است. 

وی بیان داشت: ایران آمادگی کامل برای واردات کالاهای مورد نیاز از کشور افغانستان را دارد و در سال گذشته نیز تسهیلات خوبی برای واردات کالا از افغانستان در اختیار شرکت ها قرار دادیم. 

جوانمرد قصاب در مورد پیش بینی از وضعیت تجارت با این کشور تا پایان سال جاری اظهار داشت: با توجه به مسائل اخیر پیش آمده در افغانستان و تسلط طالبان بر برخی از مناطق این کشور پیش بینی می شود که صادرات ایران در بخش صنایع مصرفی در سال جاری به افغانستان رشد داشته باشد اما احتمالا صادرات ایران به این کشور در بخش خدمات فنی و مهندسی ممکن است در مدت کوتاهی دچار رکود شود. 

 

تیتر یک
  • مروری بر معاملات بازار سهام در هفته اول آبان؛

    روز چهارشنبه ارزش معاملات خرد سهام به کمترین میزان در ۴ ماه اخیر رسید.

از دست ندهید
بلیط هواپیما