سایه ارزهای بلوکه شده ایران بر بازار ارز؛

قیمت طلا و سکه، گوش به فرمان دلار شدند

کدخبر: 450977
بازار ارز و طلای تهران امروز بار دیگر تحت تاثیر اخبار برجام شاهد نزول قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت طلا بود.

به گزارش اقتصادنیوز ، قیمت دلار که  عصر روز پنجشنبه هفته گذشته روی 27 هزار و 570 تومان قرار داشت، در شروع معاملات امروز شنبه 8 آبان 1400 مقداری عقب نشینی کرد و با 10 تومان کاهش بر روی قیمت  27 هزار و560 تومان قرار گرفت.

قیمت درهم مرز 27 هزار و 500 تومان را حفظ کرد

قیمت درهم امارات از هفته گذشته بالای 7 هزار و 500 تومان قرار گرفته است. درهم روز پنجشنبه گذشته 40 تومان ارزش خود را از دست داد و با قیمت 7 هزار و 510 تومان بسته شد.

قیمت درهم در شروع  بازار ارز امروز نسبت به روز پنجشنبه ثابت ماند و با همان قیمت 2 روز پیش خرید و فروش شد.  نوسان قیمت درهم برای دلار از اهمیت بالایی برخوردار است. امروز با وجود ثبات قیمت درهم ، بازار ارز شاهد افت قیمت دلار بود.

 قیمت طلا و قیمت سکه گوش به فرمان دلار 

امروز با افت قیمت دلار؛  قیمت طلا 18 عیار و قیمت سکه هم فاز نزولی گرفتند. در این میان قیمت اونس طلا خلاف جهت این دو فلز گران بهای داخلی پیش رفت. 

قیمت طلا در اولین روز کاری این هفته در بازار جهانی  به ۱۷۸۴ دلار رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۰۵ درصدی داشته است.

تغییرات رشد اونس طلا در بازار داخلی تاثیر چندانی نداشت و قیمت طلا 18 عیار  امروز 6 هزار و 900 تومان از ارزش خود را از دست داد و از 1 میلیون و 171 هزار و 600 تومان به  1 میلیون و 164 هزارو 700 تومان رسید.

قیمت سکه هم  سرنوشتی مشابه قیمت طلا 18 عیار را تجربه کرد. قیمت سکه در بازار امروز ۴۵ هزار تومان عقب نشینی کرد . این فلز گران بهای داخلی  امروز به  11 میلیون و 825 هزار تومان رسید.

سایه برجام بر بازار ارز

در کنار ثبات قیمت درهم که از عوامل تاثیر گذار بر کاهش یا افزایش  قیمت دلار آمریکاست، اخبار برجام  و آغاز شمارش معکوس برای دور جدید مذاکرات هسته ای بر بازار تاثیرگذار بوده است.

طرف های دخیل در مذاکرات هسته ای سیگنال های مثبت و منفی  را مخابره می کنند. طی چند روز اخیر علی باقری ، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با همتای روس خود در مسکو درباره برجام گفتگو و نتیجه آن را مثبت اعلام کرد.

مقامامات آمریکایی هم امادگی خود را برای دور جدید مذاکرات اعلام کرده اند.  در کنار این خبر مثبت  خبر دیگری در کانال های تلگرامی و در بین معامله گران رد و بد می شود و آن هم  خبر آزاد سازی یک چهارم از منابع ارزی بلوکه شده ایران در ژاپن با چراغ سبز آمریکا و نشان دادن حسن نیت برای بازگشت به مذاکرات آزاد است.

بدهی نفتی ژاپن به ایران حدود ۲.۴ میلیارد دلار است که در آستانه سفر معاون وزیر امور خارجه ایران این کار صورت گرفته است. لازم به ذکر است که منابع آزاد شده بصورت نقدی نبوده و صرفا در جهت تامین تامین کالاهایی است که ایران اعلام می‌کند.

بازار ارزبرای نتیجه گیری می توان گفت خبرهای مربوط به مذاکرات هسته ای و برجام، فضای انتظاری را در بازار شکل داده و معامله گران با احتیاط بیشتر اقدام به معامله می کنند. خبر آزادسازی ارزهای بلوکه شده نیز اثرات کاهشی بر بازار داشت.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما