قیمت طلایی درهم چقدر است؟

بلاتکلیفی معامله گران بازار ارز /پیش بینی قیمت دلار

کدخبر: 451649
اقتصادنیوز: معامله گران بازار ارز با توجه به اخبار برجام در وضعیت بلا تکلیفی قرار گرفته اند و در انتظار یک خبر موثق درباره مذاکرات هسته ای هستند.

به گزارش  اقتصادنیوز ،  قیمت دلار در روز های گذشته تحث تاثیر اخبار برجام  در وضعیت متعادلی نبود و معامله گران در بلاتکلیفی به سر می برند.

قیمت دلار  طی این روزها روند کاهشی را دنبال کرده بود  اما در بازار دیروز ورق برگشت و عمده قیمت ها وارد فاز صعودی شدند.

قیمت دلار روز دوشنبه با 27 هزار و 590 تومان به کار خود پایان داد.

به گفته تحلیل‌گران فنی در صورتی که طی روزهای آینده اسکناس آمریکایی بتواند به بالای خط ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان صعود کند، خریداران بیشتری وارد بازار خواهند شد. معامله گران اگرچه در بلاتکلیفی برجام به سر می برند  اما این احتمال وجود دارد که در بازار ارز امروز  سه شنبه 11 آبان 1400 قیمت دلار  بار دیگر با بی اعتنایی کامل از کنار گمانه زنی ها و شایعات برجامی عبور کند.

پشت خطی

عوامل اصلی افزایش قیمت دلار

به نظر می‌رسد روز دوشنبه نوسان گیران افزایشی توانستند با ایجاد تردیدها درباره به سرانجام رسیدن مذاکرات برجام بخشی از خریداران را به بازار بازگردانند با این حال همچنان حجم معاملات پایین بود و بیشتر بازیگران ارزی تمایلی به خرید و فروش نداشتند.

در این میان بخشی از معامله گران عنوان می‌کردند که در صورت شروع مذاکرات هسته‌ای فضای تردید تا حدی کاهش پیدا می کند و بار دیگر فروش های ارزی افزایش خواهد یافت.

یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت دلار در روز دوشنبه افزایش قیمت حواله درهم بود. روز گذشته نرخ حواله درهم بالای 7 هزار و 500 تومان ایستاد و همین عامل زمینه ساز تقویت انتظارات افزایشی شد. 

به گفته تحلیل‌گران فنی، در صورتی که قیمت حواله درهم بالای خط ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی باقی بماند، خریداران بیشتری وارد بازار ارز خواهند شد. برخی از معامله‌گران باور دارند که در روزهای آتی، بازارساز برای جلوگیری از رشد بیشتر درهم، عرضه حواله‌ای خود را بالا خواهد برد.

در صورتی که درهم به زیر خط ۷ هزار و۵۰۰ تومانی برگردد، میزان فروش‌ها نیز در بازار ارز داخلی بیشتر خواهد شد. البته بیشتر فعالان اعتقاد دارند که به دلیل مبهم بودن آینده مذاکرات هسته‌ای، ‌در شرایط کنونی، دلار افزایش یا کاهش معناداری را تجربه نخواهد کرد و نوسان در دامنه محدودی را تجربه خواهد کرد. 

سیگنال های مثبت برجام

روز گذشته کانال های تلگرامی دلار باز هم حول اخبار برجام چرخید. لارنس نورمن خبرنگار وال استریت ژورنال  اعلام کرد: 15 نوامبر به عنوان زمان شروع مذاکرات هسته ای اعلام رسمی خواهد شد. سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز در همین رابطه خواستار پایبندی ایران به وعده خود در خصوص از سرگیری مذاکرات هسته ای وین در ماه های نوامبر شد. 

اخبار مهم دیگر

در  این میان اخبار  غیر برجامی هم توجه ها را به خود جلب کرده بود. صالح آبادی درباره کسری بودجه گفت: برای کنترل تورم باید جلوی کسری بودجه گرفته شود.

رئیس کل بانک مرکزی در جلسه هماهنگی لایحه بودجه ۱۴۰۱ اعلام کرد:  بخشی از رشد پایه پولی در سال‌های ۹۸ و ۹۹ مربوط به تسعیر دارایی‌های بلوکه شده و پرداخت مابه‌التفاوت ارز ترجیحی توسط بانک مرکزی بوده که این رویکردها در نهایت منجر به رشد تورم شده است.

اگر می‌خواهیم تورم کنترل شود حتما باید جلوی کسری بودجه گرفته شود و رویکرد سازمان برنامه برای ۱۴۰۱ به بانک مرکزی برای کنترل تورم کمک شایانی می‌کند.

همچنین دبیر کمیته اقدام ارزی در نامه‌ای به سازمان‌های صمت سراسر کشور از تمدید مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان سال ۹۸ خبر داده است.

پیش بینی  قیمت دلار  از کانال هرات

در معاملات پشت خطی  قیمت دلار  بر روی 27 هزار و 430  تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت نقدی  روز دوشنبه 160 تومان پایین بود.  بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال افزایش قیمت نرفتند.

پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم 

قیمت درهم امارات روز یکشنبه 7هزار و 510 تومان اعلام شد. قیمت درهم پشت خطی دیشب  7 هزار و 510 تومان نرخ گذاری شد که نسبت به  قیمت درهم  در بازار نقدی روز دوشنبه 20 تومان پایین بود .

دیشب  قیمت طلایی درهم نیز از سوی معامله گران 7 هزار و 520 تومان برآورد شد که در مقایسه با قیمت طلایی یکشنبه شب 20 تومان بالاتر بود.

پیش بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی

در کانال مربوط به قیمت دلار فردایی دیشب   نرخ ارز  آمریکایی  در ساعت 21:56 به وقت تهران 27 هزار و 550 تومان اعلام شد که نسبت به قیمت نقدی آن 40 تومان پایین بود.

تیتر یک
  • بازگشت تورم به کورس سرعت در اولین ماه زمستان

    اقتصادنیوز: بررسی تورم در ماه اول زمستان نشان از چند اتفاق مهم داشت که در مهمترین آن تورم دهک های بالایی رشد بیشتری را…

از دست ندهید
بلیط هواپیما