بورس 6 تایی شد / ششمین روز خروج سهامداران از بورس

کدخبر: ۴۶۶۰۷۰
اقتصادنیوز: ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام در معاملات امروز برای ششمین روز پیاپی منفی شد و همچنین شاخص هم وزن افت کرد و با کاهش 4 هزار و 630 واحدی در سطح 363 هزار و 469 واحدی ایستاد.
بورس 6 تایی شد / ششمین روز خروج سهامداران از بورس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، در معاملات روز شنبه، 11 دی 1400، شاخص کل بورس پایتخت با کاهش 18 هزار و 417 واحدی نسبت به روز گذشته به رقم یک میلیون و 378 هزار و 894 واحد رسید.  

شاخص هم وزن نیز افت کرد و با کاهش 4 هزار و 630 واحدی در سطح 363 هزار و 469 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 171 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 664 واحد قرار گرفت.   

 

خروج نقدینگی حقیقی 

امروز برای ششمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 437 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز رشد 238 درصدی داشته است. 

 در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 33 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و شپدیس (شرکت پتروشیمی پردیس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

 

گروه‌های قرمز بازار

در روز نزول شاخص کل، سه رگوه بزرگ بازار یکپارچه قرمزپوش شدند. امروز قیمت سهام تمام نمادهای گروه‌های «خودرو و ساخت قطعات»، «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» و «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» کاهش یافت. 

 

کاهش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 5 هزار و 652 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 478 میلیارد تومان بود که 8 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

 ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 24 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 100 میلیارد تومان رسید که 55 درصد از کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

 

نمادهای پیشران

امروز نمادهای «فولاد»، «فارس» و «شپدیس» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل داشتند و «برکت»، «کالا» و «وامید» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «بپاس» و «زاگرس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فجهان»، «اتکای» و «کگهر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خپارس و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، فجهان و گدنا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

 

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 98 نماد رشد قیمت داشتند که 63 نماد بورسی و 35 نماد فرابورسی بودند. همچنین 392 نماد کاهش قیمت داشتند که 286 نماد بورسی و 106 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 20 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 78 درصد بازار افت قیمت داشتند.

 

رشد صف‌های فروش پایانی بازار 

در پایان معاملات شنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز چهارشنبه 116 درصد افزایش یافت و 229 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 49 درصد افت کرد و در رقم 53 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد شتوکا (شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان) با صف‌ خرید 8 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شتوکا، نمادهای قلرست (شرکت قند لرستان) و قهکمت (شرکت قند هکمتان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به سدبیر (شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 28 میلیارد تومانی داشت. پس از سدبیر، نمادهای وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و غدشت (شرکت دشت مرغاب) بیشترین صف فروش داشتند.

 

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس

 
تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید