افزایش قیمت دلار در بازارهای همسایه؛

افزایش چشمگیر قیمت دلار ، سکه و طلا در آخرین روز مرداد 1401

کدخبر: ۵۱۶۶۲۴
اقتصادنیوز: بازار امروز دوشنبه 31 مراد ماه شاهد افزایش چشمگیر قیمت دلار ، سکه و طلا بود .
افزایش چشمگیر قیمت دلار ، سکه و طلا در آخرین روز مرداد 1401

به گزارش اقتصادنیوز، فنر قیمت دلار در سومین روز هفته در رفت. نرخ دلار که روز گذشته کاهش چشمگیری را ثبت کرده بود در آخرین روز مرداد بر مدار صعود قرار گرفت .

چرخش هزار تومانی دلار در بازار 

اسکناس آمریکایی دیروز کانال 29 هزار تومان را از دست داد اما امروز چرخش هزار تومانی را تجربه کرد و بار دیگر وارد کانال 29 هزار تومان شد . قیمت دلار امروز  از محدوده حساس  29 هزار و 200 تومان عبور کرد  و به قیمت 29 هزار و 420 تومان معامله شد . 

عده ای از فعالان  بازار ارز تهران می گفتند در صورتی که نرخ دلار در مرز مقاومتی 29 هزار و 200 تومان تثبیت شود  در مرحله بعد دلار به سمت 29  هزار و 500 تومان  و بعد به سمت 29 هزار و 800 تومان حرکت خواهد کرد . 

دلسری بازار ارز از برجام 

به باور برخی از تحلیلگران ارزی انتظار یک هفته ای تهران برای دریافت پاسخ آمریکا درباره متن پیشنهادی اتحادیه اروپا درباره برجام موجب دلسرد شدن عده ای از معامله گران نسبت به این موضوع شده است. 

 سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره احتمال مخالفت آمریکا به پیشنهادات اروپا گفت: روابط اقتصادی خارجی و مسائل تجاری را با روند مذاکرات رفع تحریم‌ها گره نزدیم و نخواهیم زد.

کنعانی گفته هنوز از سوی طرف مقابل مشخصاً دولت آمریکا پاسخی به پیشنهادات طرف اروپایی دریافت نکردیم  و ایران از خطوط قرمز خود عقب نشینی نخواهد کرد‌

او درباره توافق هسته ای بیان کرد تا درباره همه چیز توافق نشود، توافقی صورت نگرفته است. ایران از حقوق قانونی خود عقب نشینی نخواهد کرد.

گزارشگر پولیتیکو هم اعلام کرده  ایالات متحده احتمالاً تصمیم خود را در مورد پیشنهاد ایران گرفته است، اما در حال مشورت با متحدان E3، احتمالاً اسرائیل و غیره، قبل از ارسال است.

دلار

 افزایش قیمت دلار در بازارهای همسایه

البته  در کنار اخبار برجامی که موجب صعودی شدن دلار تهران شده  باید  به افزایش قیمت دلار در بازارهای همسایه هم اشاره کرد. دلار تهران در روز های گذشته حمایت هرات و سلیمانیه را از دست داده بود اما بازار امروز برخلاف روز های گذشته بود . نرخ دلار در بازار های یاد شده کانال شکنی کرد . 

قیمت دلار هرات امروز با 29 هزار و 400 تومان به فروش رسید  که نسبت به دیروز تقریبا 920 تومان افزایش را نشان می دهد . در سلیمانیه هم نرخ دلار بیش از 1 هزار و 300 تومان گران تر از دیروز معامله شد. قیمت دلار سلیمانیه امروز 29 هزار و 960 تومان بود . 

سومین عامل صعودی شدن نرخ دلار 

سومین عامل صعودی شدن نرخ دلار در بازار امروز را می توان به نرخ حواله درهم ربط داد . قیمت درهم روز شنبه هفته جاری 280 تومان کاهش را ثبت کرد. این روند کاهشی به دومین روز هفته هم رسید و در روز گذشته قیمت درهم 70 تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد. 

نرخ حواله درهم تمام زیانش را جبران کرد 

امروز نرخ حواله درهم تمام زیان دو  روز گذشته را جبران کرد  و با 350 تومان افزایش بالای مرز حساس 8 هزار و 200 تومان ایستاد . 

چهارمین دلیل افزایش قیمت دلار

به نظر می رسد چهارمین دلیل افزایش قیمت دلار به موضوع تسویه های اخرین روز  هر ماه برمی گردد. چون این ماه قیمت دلار ریزش زیادی را تجربه کرده با افزایش قیمت آن در پایان ماه تلاش می شد تا نرخ تسویه کاهش زیادی نداشته باشد.

دلار رسمی سر درگم شد 

صرافی ملی هم که تابلو صرافی ها دنبال می کند  امروز سردرگم بود . نرخ دلار صرافی ملی دیروز در محدوه 26 هزار و 934 تومان بسته شد و در بازار امروز با قیمت 27 هزار و 297 تومان روانه بازار شد. اما در نیمه روز دلار صرافی ملی به کانال 26 هزار تومان برگشت و به قیمت 26 هزار  833 تومان معامله شد . 

قیمت دلار متشکل که روز گذشته در کانال 27 هزار تومان بود صبح امروز در همین کانال اغاز به کار کرد اما در ادامه معاملات نقدی کانال مذکور را از دست داد و تا 26 هزار و 318 تومان عقب نشینی کرد اما دوباره به سمت بالا رفت و به محدوده 26 هزار و 940 تومان رسید .

قیمت اونس طلا ریخت 

قیمت اونس طلا امروز تقریبا 9 دلار ارزان تر از دو روز قبل معامله شد . فلز گران بهای جهانی  ظهر امروز در 1739 دلار  معامله شد . 

نرخ دلار ، قیمت سکه و طلا را به پرواز درآورد

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا 18 عیار ظهر امروز 1 میلیون و 267 هزار و 200 تومان بود . این قیمت درمقایسه با دیروز  16 هزار و 600 تومان افزایش را نشان می دهد . 

قیمت سکه  دیروز کانال 13 میلیون تومان را از دست داد و تا محدوده 12 میلیون و 700 هزار تومان پایین رفت  اما  دوباره  کانال 13 میلیون تومان را پس گرفت.  

قیمت سکه امروز با افزایش قیمت دلار به پرواز درآمد. و در یک قدمی کانال 14 میلیون تومان قرار گرفت. قیمت هر قطعه سکه امامی امروز 13 میلیون و 950 هزار تومان بود. 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید