افزایش 13 درصدی صادرات؛

10مقصد عمده صادراتی کشور/ چین در صدر

کدخبر: ۵۴۵۶۷۵
10 مقصد عمده صادراتی ایران در 9 ماه منتهی به آذر معرفی شدند. براساس ارزیابی صورت گرفته ارزش صادرات غیر نفتی ایران در مدت زمان مورد بررسی 36 میلیارد و 240 میلیون دلار رسید و بیشترین ارزش صادراتی در این مدت به «چین» اختصاص داشته است.
10مقصد عمده صادراتی کشور/ چین در صدر

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران؛ داده های اعلام شده از سوی گمرک در آخرین ماه پاییز حجم تجارت کشور رشدی 13.5 درصدی داشته که کف سرعت افزایش از ابتدای سال جاری محسوب می شود، به لحاظ وزنی هم صادرات در این مدت افتی 13.2 درصدی داشته است. نکته جالب توجه در روند صادراتی نه ماهه ایران حذف تایلند از جمع باشگاه صادرکنندگان ایران و اضافه شدن روسیه به این جمع است. 

عمده مقاصد صادراتی    

براساس داده‌های اعلام شده از سوی گمرک این سوال مطرح می شود که در مدت زمان مورد بررسی کالاهای صادراتی ایران به چه کشورهای صادر شده است؟ ارزیابی های صورت گرفته نشان می دهد در مدت زمان مورد بررسی «چین»، «عراق»، «امارات متحده عربی»، «ترکیه»، «هند»، «افغانستان»، «پاکستان»، «عمان»، «اندونزی» و «فدراسیون روسیه» بالاترین مشارکت در رشد صادرات کشور را داشته اند.

در مدت زمان مورد بررسی بیشترین میزان صادرات کشور، به مقصد کشورهای «چین» با رقمی بالغ برر 11میلیارد و 500 میلیون دلار بوده و سهم 31.76 درصد از کل ارزش صادرات داشته است. سهم صادرات به «عراق» هم در این مدت 14.46 درصد بوده است؛ مجموع صادرات به این کشور 5 میلیارد و 242 میلیون دلار بوده است.

سومین مقصد صادراتی در نیمه نخست سال جاری «امارات متحد عربی» است که سهمی 12.36 درصد از صادرات را به خود اختصاص داد. صادرات ایران به امارات متحد عربی در این مدت به 4 میلیارد و 481 میلیون دلار رسید. اما سهم «ترکیه» به عنوان چهارمین مقصد صادراتی کشور چند درصد بوده است؟ ارزیابی های صورت گرفته نشان دهنده آن است که 10.5 درصدی از ارزش صادرات در نیمه نخست به ترکیه اختصاص داشت، مجموع صادرات به این کشور 3 میلیارد و 821 میلیون دلار بوده است.

براساس داده‌های اعلام شده پنجمین مقصد صادراتی «هند» بوده و این کشور با سهم صادراتی 3.9 درصدی داشت و رقم صادرات ایران به هند به یک میلیارد و 411 میلیون دلار رسید.

باتوجه به داده های اعلام شده حجم صادرات «افغانستان» هم در این مدت به یک میلیارد و 210 دلار رسید و صادرات «پاکستان» هم در این مدت کمی بیش از یک میلیارد بود. صادرات به «عمان» هم 850 میلیون دلار بوده و  «اندونزی» هم وارداتی 640 میلیون دلاری از ایران در مدت زمان مورد بررسی داشته است، اما صادرات به «فدارسیون روسیه» هم به 550 میلیون دلار رسید.

مقاصد صادراتی

 
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی