تورم ماهانه مواد غذایی منفی شد/ قدرت خرید این سه دهک بالا رفت

کدخبر: ۶۳۰۳۸۳
اقتصادنیوز: مرکز آمار ایران اعلام کرد: منفی شدن تورم ماهانه مواد غذایی دهک‌های پایین خبر مثبتی از لحاظ افزایش قدرت خرید محسوب می‌شود.
تورم ماهانه مواد غذایی منفی شد/ قدرت خرید این سه دهک بالا رفت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، منفی بودن تورم ماهانه مواد غذایی به این معنا است که متوسط قیمت مواد غذایی مصرفی خانوارها در بهمن‌ نسبت به دی ارزان شده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم ماهانه مواد غذایی برای دهک اول (کم‌درآمدترین اقشار جامعه) منفی ۱.۷ درصد، دهک دوم منفی ۱.۱ درصد و دهک سوم منفی ۰.۹ درصد بوده است.

در این سه دهک درآمدی، مواد غذایی سهم بیش از ۴۰ درصد در سبد کالای خانوارها دارد و منفی شدن تورم ماهانه مواد غذایی این دهک‌ها خبر مثبتی ازلحاظ افزایش قدرت خرید محسوب می‌شود.

خبر مرتبط
قیمت‌ها غافلگیر شدند ؛ تورم بهمن کاهش یافت

اقتصادنیوز: جدیدترین آمارهای منتشرشده نشان می‌دهد که هم تورم ماهانه و هم تورم نقطه‌ای و سالانه در بهمن امسال نسبت به دی ماه کاهش یافته است. تورم ماهانه بهمن در سطحی ایستاده که از اردیبهشت 1400 تاکنون بی‌سابقه بوده است.

خبر خوب دیگر آن‌که آهنگ منفی شدن تورم ماهانه مواد غذایی ۳ دهک پایین درآمدی، در بهترین وضع خود از اواسط سال ۱۳۹۸ تاکنون محسوب می‌شود.

از شهریور ۱۳۹۸ تاکنون هیچ‌گاه تورم ماهانه مواد غذایی ۳ دهک کم‌درآمد تا این حد کاهشی نشده بود و این شاخص برای اقشار کم‌درآمد به کمترین رقم خود در ۵۲ ماه اخیر رسید.

خبر مرتبط
فشار اصلی تورم روی دوش کدام دهک‌ها قرار دارد؟ + جدول

اقتصادنیوز: بیشترین و کمترین تورم در میان دهک‌ها در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ محاسبه شد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید