اعلام میزان تامین ارز مورد نیاز واردات در 1403

کدخبر: ۶۵۸۴۴۷
اقتصادنیوز: از اول فروردین ماه سال جاری تا ۱۶ تیرماه، ۱۹ میلیارد و ۳۶۸ میلیون دلار ارز برای واردات تامین شده است.
اعلام میزان تامین ارز مورد نیاز واردات در 1403

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، براساس اعلام مرکز مبادله ارز و طلای ایران، از اول فروردین ماه تا ۱۶ تیرماه ۱۴۰۳، ۱۹ میلیارد و ۳۶۸ میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو، کالاهای تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تامین شده است. ‌برای کالاهای اساسی و دارو چهار میلیارد و ۴۵۱ میلیون دلار، ‌برای کالاهای تجاری و بازرگانی مبلغ ۱۰ میلیارد و ۷۶۰ میلیون دلار و برای خدمات ۳۶۷ میلیون دلار و برای واردات در مقابل صادرات سه میلیارد ۷۹۰ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفت.

خبر مرتبط
جزئیات مهم از نحوه تخصیص ارز اربعین/ ثبت نام در این سامانه ضروری است

اقتصاد نیوز :با توجه به در پیش بودن ایام اربعین، قرار است بانک مرکزی به هر زائر اربعین ۲۰۰ هزار دینار، ارز که در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبادله می‌شود و هیچ کامزدی هم دارد تخصیص بدهد.

63097275

بر اساس این گزارش، بانک مرکزی برای واردات کالای اساسی کشاورزی شامل گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی، سه میلیارد و ۶۱۶ میلیون دلار، برای دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی ۸۳۵ میلیون دلار و در مجموع چهار میلیارد و ۴۵۱ میلیون دلار برای کالای اساسی و دارو ارز با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان با هدف حمایت از مصرف کنندگان و دسترسی اقشار جامعه به کالاهای ضروری با قیمت ارزان‌تر پرداخت کرده است.

63097279

مطابق این گزارش، تامین ارز نیمایی برای «صنایع حمل و نقل و خودرو»  معادل یک میلیارد و ۳۴۲ میلیون دلار، «صنایع تجهیزات برق و الکترونیک» معادل یک میلیارد و ۵۳۵ میلیون دلار، «ماشین آلات و تجهیزات تولید» معادل ۸۷۳ میلیون دلار، «صنایع معدنی» معادل ۷۷۳ میلیون دلار، و «منسوجات و پوشاک» معادل ۴۷۹ میلیون دلار صورت گرفته است. همچنین، این گروه‌های صنایع به ترتیب ۸۹۳، ۱۶۷، ۷۲۶، ۷۰۴ و ۳۴ میلیون دلار ارز توافقی یا واردات در مقابل صادرات تا پایان روز ۱۶ تیرماه سال جاری دریافت کرده‌اند.  

63097281

علاوه بر این گروه‌ها، حدود ۵ میلیارد و ۷۵۸ میلیون دلار ارز نیمایی و یک میلیارد و ۲۶۶ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات به سایر صنایع اختصاص داده شده و میانگین موزون نرخ ارز یک ماهه منتهی به ۱۸ تیر، ۳۸ هزار و ۹۰۲ تومان برای دلار، ۴۲ هزار و ۱۲۰ تومان برای یورو، ۱۰ هزار و ۵۹۲ تومان برای درهم و 5352 تومان برای یوآن، ۴۴۲ تومان برای روبل و ۱هزار و ۱۹۲ تومان برای لیر محاسبه شده است.

گفتنی است؛ در روز ۱۸ تیرماه ۱۴۰۳ در تالار اسکناس ارز مرکز مبادله ایران، دلار با نرخ ۴۶ هزار و ۳۶۲ تومان، یورو با نرخ ۵۰ هزار و ۱۹۸ تومان و درهم با نرخ ۱۲ هزار و ۶۲۴ تومان مورد مبادله قرار گرفت. به همین ترتیب تالار حواله ارز، شاهد مبادله دلار با نرخ ۴۳ هزار و ۲۸۸ تومان، یورور با نرخ ۴۶ هزار و ۸۷۰ تومان و درهم با نرخ ۱۱ هزار و ۷۸۷ تومان بود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی