گزارش عملیات بازار باز منتهی به هفته 22 اسفند

مرز 80 همتی تزریق پول در پایان سال 1401+جدول

کدخبر: ۵۶۲۰۹۰
اقتصادنیوز: در هفته اخیر تزریق پول بانک مرکزی دربازار باز به مرز 80 همت رسیده و از رکوردهای هفته قبل خود فاصله گرفته است. کاهش تزریق پول بانک مرکزی در این بازار به عقیده برخی یکی از مهم ترین نتایج رشد نرخ سود در این معاملات بوده است.
مرز 80 همتی تزریق پول در پایان سال 1401+جدول

به گزارش اقتصادنیوز ، روند تزریق پول در بازار باز مسیری نزولی را در پیش گرفته و در آخرین هفته سال در مرز 80 همت قرار گرفت. این در حالی است که در بازار شبانه همچنان وضعیت تزریق پول صعودی بوده است.

بازار باز

افت تزریق پول در بازار باز 

در هفته منتهی به 22 اسفند ماه سال 1401 آخرین مرحله حراج اوراق بدهی دولتی برگزار شده و طی آن 80 هزار میلیارد تومان اوراق از بانک ها خریداری شده که معادل با تزریق همین مقدار پول از سوی بانک مرکزی در بانک ها بوده است.

در همین رابطه داده های بانک مرکزی نشان می دهد سطح تزریق پول به سطح بالایی رسیده بود که در این هفته ها مسیر نزولی داشته است. یکی از مهم ترین دلایل این رویداد رشد نرخ سود در بازاز باز بوده که از طریق آن استقراض بانک ها پایین تر آمد. 

نرخ سود 23 درصدی در بازار باز

در هفته منتهی به 22 اسفند ماه سال جاری نرخ سود بازار باز برابر با 23 درصد بوده و از هفته قبل خود حدودا 0.6 واحد درصد کمتر شد. با وجود این کاهش اما نرخ سود در بازار باز همچنان در بالاترین سطح خود در تمام مدت برگزاری این بازار قرار داشته است.

افت تزریق پول در بازار باز در حالی رقم خورد که تزریق در بازار شبانه همچنان وضعیتی صعودی داشته است.

تزریق بالای پول در بازار شبانه

در بازار شبانه بانک های دارای کسری می توانند از بانک های دارای مازاد قرض پول کنند. در همین رابطه داده های بانک مرکزی نشان میدهد در این مقطع تزریق پول در بازار شبانه به مرحله بالایی رسیده و برابر با 54 هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده است. برخی این اقدام بانک مرکزی را در راستای حبس نرخ سود بین بانکی در مرز 24 درصد دانسته و ناشی از کسری پایدار بدهی بانک ها می دانند.

بازار باز

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید