گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام پایتخت

جهش بورس‌ در روز نخست تابستان

کدخبر: 421094
اقتصادنیوز: امروز اول تیر 1400 برای اهالی بورس روز خوشایندی بود، شاخص‌ها رشد کردند و قیمت سهام اغلب نمادهای بازار افزایش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 18 هزار و 231 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 186 هزار واحد جهش کرد.

بورس

بیشترین رشد شاخص هم‌وزن در 4 ماه گذشته

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی حدود 12 هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه 18 هزار و 231 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 186 هزار و 895 واحد رسید.

رشد 18 هزار واحدی بیشترین میزان رشد شاخص کل در 17 روز کاری گذشته از 8 خرداد تا به امروز است.

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات با رشد 3 هزار و 155 واحدی نسبت به روز گذشته در رقم 373 هزار و 183 واحد ایستاد. صعود 3 هزار و 155 واحدی شاخص هم وزن بیشترین رشد این شاخص در 88 روز کاری گذشته از 19 بهمن سال 1399 به این سو است. 

 همچنین شاخص کل فرابورس 109 واحد بالا آمد و به رقم 17 هزار و 428 واحد رسید.

4 رکورد مثبت بورس امروز

بورس

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز دوشنبه 70 درصد افزایش یافت و در رقم 821 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز اندکی افزایش یافت و هزار و 496 میلیارد تومان شد. 

شرکت مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری (با نماد معاملاتی ومدیر) با صف‌ خرید 142 میلیارد تومانی برای چهارمین روز پیاپی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از ومدیر ، اخابر (شرکت مخابرات ایران) و ولکار (لیزینگ کارآفرین) بیشترین صف خرید را داشت.  

بیشترین صف فروش نیز به خزر (فنرسازی زر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 69 میلیارد تومانی داشت. پس از خزر، غدام (خوراک دام پارس) و سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) بیشترین صف فروش را داشتند.

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 282 نماد رشد قیمت داشتند که 206 نماد بورسی و 76 نماد فرابورسی بودند. همچنین 169 نماد کاهش قیمت داشتند که 113 نماد بورسی و 56 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 60 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 36 درصد بازار افت قیمت داشتند.

ورود پول حقیقی 

روز سه‌شنبه پس از 10 روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 239 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد.

در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 93 میلیارد تومان بود. پس از فملی ، وبملت (بانک ملت) و نوری (پتروشیمی نوری) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. 

 لیدرهای بازار

امروز «فارس»، «فملی» و «فولاد» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. نمادهای وبملت، کگل، خودرو، شپنا و تاپیکو دیگر بزرگان بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

سه نماد «شپارس»، «وامید» و «وسکرمان» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس ولکار صدرنشین است و شستا و غکورش در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فتوسا، رافزا و چخزر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه‌‌های سبز بازار

امروز قیمت سهام تمام نمادهای گروه‌های «فعالیت‌های جنبی مرتبط با واسطه‌گری مالی» (مثل فرابورس، بورس، کالا، انرژی و تملت)، «بانک‌ها و مسسات اعتباری» (مثل وتجارت، وبملت، وبصادر، وپست، وپارس و وسینا) و «شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی» (مثل وبانک، وصندوق، وامید، وغدیر و شستا) افزایش یافت و این گروه‌ها یکپارچه سبزپوش شدند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 9 هزار و 519 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه 49 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با رشد 28 درصدی نسبت به روز قبل به رقم 5 هزار و 266 میلیارد تومان رسید.

 خودرو صدرنشین جدول معاملات

در معاملات امروز خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 232 میلیارد تومان بود.

پس از خودرو، فملی بیشترین ارزش معاملات را داشت و وبملت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شپنا و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام شرکت ایران خودرو با تعداد یک میلیارد و 114 میلیون و 100 هزار و 519 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد وبملت تعلق داشت. دو نماد خگستر و خپارس نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

بورس رکورد زد/ پس از 4 ماه سمت سبز بازار بزرگ‌تر شد

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما