پترول و دی صدرنشین جدول معاملات بازار سهام؛

افزایش قدرت نقدشوندگی بورس

کدخبر: 430780
اقتصاد نیوز : امروز سه‌شنبه 12 مرداد 1400 شاخص‌ کل صعود کرد و نقدشوندگی بازار سهام افزایش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 17 هزار و 716 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 375 هزار واحد رسید.

بورس

دو چهره متفاوت بازار

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی 8 هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه 17 هزار و 716 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 375 هزار و 611 واحد رسید.

اما روند تغییرات شاخص هم‌وزن از ابتدا نزولی بود و پس از نوسانات محدودی در پایان معاملات با افت 230 واحدی نسبت به روز گذشته در رقم 400 هزار و 689 واحد ایستاد.

 همچنین شاخص کل فرابورس 43 واحد بالا آمد و به رقم 19 هزار و 913 واحد رسید.

بورس

کاهش ارزش صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 4.7 درصد افت کرد و در رقم 590 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 21 درصد کاهش یافت و 446 میلیارد تومان شد.

شرکت سپید ماکیان (با نماد معاملاتی سپید) با صف‌ خرید 203 میلیارد تومانی برای هفتمین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپید، نمادهای وهامون (شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا) و آپ (اسان پرداخت پرشین) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به غدام (خوراک دام پارس) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 130 میلیارد تومانی داشت. پس از غدام، سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) و کمرجان (بازرگانی و تولیدی مرجان کار) بیشترین صف فروش را داشتند.

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 216 نماد رشد قیمت داشتند که 155 نماد بورسی و 61 نماد فرابورسی بودند. همچنین 255 نماد کاهش قیمت داشتند که 177 نماد بورسی و 78 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 44 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 53 درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی

روز سه‌شنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 116 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وتجارت (بانک تجارت) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 35 میلیارد تومان بود. پس از وتجارت، پارسان (شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان) و حتاید (شرکت تاید واتر خاورمیانه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

 لیدرهای بازار

روز سه‌شنبه نمادهای «فارس»، «میدکو» و «شستا» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. ومعادن، وامید، پارس، کچاد، فملی، اخابر، کگل، وصندوق، تاپیکو وشپنا دیگر نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

همچنین سه نماد «خودرو»، «وپارس» و «حساپا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سپید صدرنشین است و پترول و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، لطیف و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 394 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه 1.3 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با رشد 15 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 275 میلیارد تومان رسید.

 پترول و دی صدرنشین جدول معاملات

در معاملات امروز پترول (گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 270 میلیارد تومان بود.

پس از پترول، فرابورس بیشترین ارزش معاملات را داشت و فجر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن شستا و دی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز نماد دی (بانک دی) با تعداد یک میلیارد و 197 میلیون و 29 هزار و 897 سهم در صدر قرار گرفته است. وسکرمان در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خساپا تعلق داشت. دو نماد خودرو و وسخوز نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما