افزایش 526 درصدی صف های فروش؛

دوشنبهِ سیاه بورس /همه برای یک سهام

کدخبر: 436915
اقتصادنیوز: امروز ، دوشنبه 8 شهریور، شاخص بورس سنگین‌ترین سقوط در 9 ماه اخیر را ثبت کرد و قیمت سهام اغلب نمادهای بازار به شدت کاهش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با کاهش 49 هزار و 409 واحدی نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و 523 هزار واحد صعود کرد. سقوط 49 هزار واحدی بیشترین میزان کاهش شاخص کل در 9 ماه گذشته است.

شاخص هم وزن با افت 13 هزار و 141 واحدی در سطح 454 هزار و 369 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 692 واحد پائین آمد و در سطح 22 هزار و 111 واحد قرار گرفت.

روز سبز شبندر / همه برای یکی

انتشار خبر بازگشایی شبندر روز گذشته موجب تقویت سمت عرضه بازار شد و بسیاری از سهام داران حقیقی سعی در فروش بخشی از سبد سهام خود و خرید شبندر داشتند. صف‌های فروش طویل شد و شاخص کل از ساعت 11 شروع به نزول کرد. این در حالی است که تا ساعت 11 شاخص کل با رشد 10 هزار واحدی به یک میلیون و 585 هزار واحد رسیده بود. شبندر کشف قیمت نشد و بازگشایی آن به امروز موکول شد.  امروز ساعت 9 صبح مدیریت عملیات بازار شرکت بورس اعلام کرد: «نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با توجه به عدم کشف قیمت در روز معاملاتی قبل بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج آماده انجام معامله می‌باشد.»

شبندر بازگشایی شد و قیمت آن 52 درصد افزایش یافت و به تنهایی شاخص کل را بیش از 6 هزار واحد بالا آورد. 

بورس

سهم‌های تاثیرگذار بر شاخص

روز دوشنبه نمادهای «فارس»، «فولاد» و «فملی» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. 

همچنین سه نماد «شبندر»، «میدکو» و «شسپا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شبندر صدرنشین است و سپید و برکت در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، مدیریت و دی پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش 526 درصدی صف های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 10 درصد افت کرد و در رقم 526 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 526 درصد افزایش یافت و 2 هزار و 617 میلیارد تومان شد.

شرکت نفت سپاهان (شسپا) با صف‌ خرید 283 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شسپا، نمادهای مدیریت (سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور) و کرازی (کارخانجات تولید شیشه) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به شپنا (پالایش نفت اصفهان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 172 میلیارد تومانی داشت.پس از شپنا، شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) و شتران (شرکت پالایش نفت تهران) بیشترین صف فروش داشتند.

افزایش ارزش معاملات اوراق بدهی 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 31 هزار و 208 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌یکشنبه 22 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات اوراق بدهی نیز که 56 درصد کل معاملات بازار را تشکیل می‌دهد با رشد 165 درصدی به 17 هزار و 535 میلیارد تومان رسید.

کاهش ارزش معاملات خرد سهام

ارزش معاملات خرد با افت 28 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 12 هزار و 525 میلیارد تومان رسید.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات 

بورس نقشه

 

 

تیتر یک
  • پنجمین روز متوالی خروج پول حقیقی؛

    روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ماه، دو گروه «استخراج کانه‌های فلزی» و «بانک‌ها و موسسات اعتباری» یکپارچه قرمزپوش شدند و تمامی…

از دست ندهید
بلیط هواپیما