رونمایی از چالش اصلی بازار سهام

بازدهی مثبت شاخص های بورس در هفته دوم بهمن

کدخبر: 473628
اقتصادنیوز: شاخص های بورس در پایان هفته جاری با بازدهی مثبت روبه رو شد.

به گزارش اقتصادنیوز ، شاخ‌های کل بورس در دومین هفته بهمن (از چهارشنبه 6 بهمن تا چهارشنبه 13 بهمن) با بازدهی مثبت هر دو شاخص روبه رو شد؛ بدین ترتیب شاخص کل بورس با بازدهی مثبت 5.84 درصدی و شاخص کل بورس هم وزن نیز با بازدهی مثبت 4.47 درصد روبه رو شد.

نوسان گیری در کانال جدید شاخص بورس

رشد متوالی شاخص کل بورس در یک مسیر صعودی تا روز چهارشنبه تداوم یافت اما در روز چهارشنبه شاخص کل بورس و شاخص کل هم وزن تغییر جهت و قرمز رنگ شد. البته با مقاومت حقوقی ها شاخص کل بورس در روز چهارشنبه درجا زد و تغییری نداشت. بدین ترتیب شاخص کل بورس از کانال 1.2 میلیون واحد به کانال 1.3 میلیون واحد کوچ کرد تا بدین ترتیب معامله گران هفته بعد را در کانال جدید به نوسان گیری اقدام کنند. 

البته جریان خروجی پول حقیقی ها همچنان چالش اصلی بازار سهام ارزیابی می شود. اگرچه در روز شنبه جریان نقدینگی حقیقی ها تغییر کرد و ورودی پول حقیقی ها امیدواری ها را پررنگ کرد اما این اتفاق ناپایدار بود و جریان حقیقی ها دوباره در مسیر تردید همچنان تمایلی به حضور مجدد سرمایه گذاری ندارند. 

نکته مثبت در معاملات بورس و فرابورس

فارغ از شاخص های عملکردی بازار سهام که در هفته گذشته نشان از افزایش توان سمت تقاضا داشت، رویدادهای اثرگذار روی بازار همچون مذاکرات برجامی وین و بررسی لایحه بودجه 1401 بخش عمده ای از خریداران در شرایط انتظار قرار داده است. البته بررسی رفتار بازار سهام در هفته گذشته نشان داد که بورس بازان در یک الگوی رفتار پلکانی حمایت هایش را از بازار تداوم بخشیدند اما شدت آن هر چه به روزهای پایانی هفته نزدیک میشدیم، کمتر می شد.

در موقعیت کنونی بازار سهام، نشانه های مثبتی از سمت تقاضا دیده می شود که می‌توان به بالارفتن ارزش معاملات و افزایش سهم ارزش معاملات خُرد اشاره کرد که در طول هفته میانگین بالای 4 هزار میلیارد تومان بود. ارزش معاملات در روز پایانی هم بالای 8 هزار میلیارد تومان رسید. البته باید ارزش معاملات دوشنبه های هر هفته را که با عملیات بازار باز بانک مرکزی همراه است، از این روند تفکیک کرد.

  • سناریت
تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران، ۳۰ اردیبهشت

    اقتصادنیوز : نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با…

از دست ندهید
فلای تودی