آمریکا جمعه شب عربستان را تحریم کرد

کدخبر: 395738
اقتصاد نیوز: امریکا از ممنوع شدن ورود ۷۶ مقام سعودی به خاک این کشور به دلیل نقش داشتن در تهدید مخالفان حکومت عربستان از جمله جمال خاشقجی روزنامه‌نگار مقتول سعودی خبر داد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا جمعه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزارتخانه تحت امرش ورود 76 مقام سعودی به خاک آمریکا را به دلیل نقش داشتن در تهدید مخالفان حکومت عربستان از جمله جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی که در سال 2018 در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید، ممنوع کرده است.

همزمان وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز نیروی واکنش سریع  عربستان -که مستقیماً تحت نظر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی فعالیت می‌کند- و «احمد العسیری» معاون سابق سرویس امنیت و اطلاعات خارجی عربستان را تحریم کرد.

در بیانیه بلینکن آمده است:«امروز دولت بایدن-هریس یک گزارش از حالت محرمانه خارج شده را به کنگره تحویل داد و ابعاد قتل وحشتناک جمال خاشقجی را روشن کرد. در کنار تحویل این گزارش و به عنوان بخشی از تعهدات رئیس‌جمهور، دولت ایالات متحده اقدامات بیشتری را برای تقویت محکومیت این جنایت در سطح جهانی انجام می‌دهد.»

وی افزود: «برای شروع، وزارت امور خارجه ایالات متحده پیرو ممنوعیت‌های مرتبط با قتل خاشقجی (Khashoggi Ban) صدور ویزا برای 76 نفر از اتباع سعودی که اعتقاد ما بر این است که در تهدید مخالفان حکومت سعودی از جمله جمال خاشقجی دست داشته اند را ممنوع می‌کند.»

این اقدام وزارت خارجه آمریکا در پی انتشار گزارش اداره امنیت ملی این کشور در خصوص درباره قتل جمال خاشقجی صورت گرفته است.

اداره امنیت ملی آمریکا روز جمعه 8 اسفندماه در گزارشی با اعلام اینکه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی با «ربودن» یا «قتل»  جمال خاشقجی در استانبول موافقت کرده است، به نام چندین نفر از افراد وابسته به بن‌سلمان که در این جنایت هولناک نقش داشته‌اند نیز اشاره کرد.

 

تیتر یک
  • آمارهای رسمی برای دهه ۹۰ نشان می دهد

    اقتصادنیوز :بررسی هزینه خانوار دهک های کشور در سال ۹۸ نشان می دهد که دهک دهم یا دهک ثروتمند جامعه ،با اختلاف نسبی به…

از دست ندهید
بلیط هواپیما