نحوه دریافت غیر حضوری شناسه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی

کدخبر: 443253
اقتصادنیوز : در این گزارش نحوه دریافت شناسه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی به صورت غیر حضوری آموزش داده شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، در دوران کرونا انجام کار‌های اداری به صورت غیر حضوری می‌تواند جلوی گسترش این بیماری را بگیرد در این گزارش نحوه دریافت شناسه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی  به صورت غیر حضوری آموزش داده شده است. 

کلیه بیمه شدگان ارجمند مشاغل آزاد،اختیاری و بیمه شدگان خاص برای دریافت برگ پرداخت بیمه شدگان اختیاری و مشاغل آزاد و خاص به نرم افزار، تنظیم لیست بیمه و تهیه دیسکت نیازی ندارند بلکه فقط با داشتن رمز اینترنتی می توانند جهت دریافت برگ پرداخت مراحل زیر را انجام دهند:

ابتدا با ورود به سامانه صدور برگ پرداخت غیرحضوری به آدرس  samt.tamin.ir صفحه زیر نمایش داده می شود:

///

کد ملی بیمه شده و رمز اینترنتی را وارد کنید.
در صورتی که صفحه تغییر رمز را مشاهده می کنید:

کلمه عبور شما منقضی شده است، لطفا کلمه عبور خود را تغییر دهید. 

///

در سطر اول، رمز اینترنتی چاپ شده را وارد کنید.

۲) در سطر دوم، رمز دلخواه را وارد کنید. (می توان از عدد و یا ترکیبی از حروف و عدد استفاده کرد.)

۳) در سطر سوم، رمز دلخواه را مجددا تکرار و بر روی گزینه تغییر کلمه عبور کلیک کنید.

پس از ورود به سامانه، از منوی عملیات بیمه شدگان خاص بر روی گزینه درخواست برگ پرداخت  کلیک کنید. (مطابق شکل زیر)

///

در صفحه نمایش داده شده (شکل زیر)، مدت پرداخت را مشخص کرده  و بر روی گزینه ثبت درخواست کلیک کنید:

///

///

منظور از مدت پرداخت؛ تعداد ماه هایی است که برای پرداخت حق بیمه در نظر دارید، این مدت می تواند بین یک ماه تا اسفندماه سال جاری باشد.

به عنوان مثال اگر حق بیمه خود را تا شهریورماه پرداخت کرده باشید، می توانید مدت ۶ ماه را انتخاب کنید و یک برگ پرداخت شش ماهه برای ماههای ۷و۸و۹و۱۰و۱۱و۱۲ صادر خواهد شد ولی پرداخت آن می بایست حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۳۰ انجام پذیرد زیرا بین پرداخت قبلی حق بیمه و پرداخت مجدد آن بیش از ۳ ماه نباید فاصله ایجاد شود.

اگر بیمه شده ای تا ۳ ماه حق بیمه خود را پرداخت نکند، ارتباط وی با سازمان قطع شده و ادامه بیمه وی موکول به تسلیم درخواست مجدد و موافقت سازمان خواهد بود.

برای درک بهتر موضوع به این مثال ها توجه فرمایید:

(فرض بر اینکه حق بیمه شهریورماه پرداخت شده و ماه جاری، مهرماه باشد)

///

اگر بخواهید حق بیمه را بصورت ۱ ماهه پرداخت کنید، به عنوان مثال حق بیمه مهرماه را پرداخت کنید، برای دریافت فیش حق بیمه و پرداخت آن از اول مهرماه تا پایان آذرماه مهلت دارید.

اگر بخواهید حق بیمه را بصورت ۲ ماهه پرداخت کنید، یعنی مهر و آبان را با هم پرداخت کنید، برای دریافت فیش حق بیمه و پرداخت آن از اول مهرماه تا پایان آذرماه مهلت دارید.

اگر بخواهید حق بیمه را بصورت ۳ ماهه پرداخت کنید، (منظور مهر و آبان و آذر است) برای این سه ماه نیز از اول مهرماه تا پایان آذرماه مهلت دارید.
به این نکته توجه داشته باشید؛ برای هر چند ماه درخواست برگ پرداخت، یک فیش صادر خواهد شد و برای پرداخت آن (از آخرین ماه پرداختی) سه ماه مهلت دارید.

پس از وارد کردن مدت پرداخت (ماه) و ثبت درخواست، برای دریافت فیش حق بیمه، از منوی عملیات بیمه شدگان خاص بر روی گزینه دریافت برگ پرداخت کلیک کنید:

///

در صفحه نمایش داده شده (شکل زیر) به وضعیت درخواست توجه کنید، پردازش درخواست شما معمولا چند دقیقه به طول می انجامد.

زمانی که سامانه در حال پردازش درخواست شما است، وضعیت درخواست در حال بررسی را نشان می دهد و پس از آن صدور و یا عدم صدور نمایش داده می شود.

///

زمانی که وضعیت درخواست به حالت صدور تغییر یافت، شناسه برگ پرداخت و مبلغ در لیست نمایش داده خواهد شد، می توانید آن ها را یادداشت کرده و به صورت غیرحضوری (عابربانک، سایت بانک رفاه و ملت، تلفن همراه و ثابت) جهت پرداخت حق بیمه اقدام کنید.

البته می توانید بر روی علامت ذره بین (آخرین ستون: امکانات) کلیک کرده و نسخه چاپی فیش حق بیمه را پرینت گرفته و آن را پرداخت کنید.

توجه: در صورتی که وضعیت درخواست “عدم صدور” باشد می توانید در ستون توضیحات، علت آن را مشاهده کنید. همان طور که در تصویر فوق مشاهده می کنید تا زمانی که فیش حق بیمه ی صادر شده، پرداخت نشده باشد، برگ پرداخت بعدی صادر نخواهد شد.

با بستن مرورگر می توانید به کار خود پایان دهید. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما