کشف یک ژن که خطر بیماری کرونا را 2 برابر می کند

کدخبر: 468868
دانشمندان انگلیسی در ماه نوامبر اعلام کند گونه‌ای از یک ژن را شناسایی کرده‌اند که ممکن است خطر نارسایی ریوی ناشی از کووید-۱۹ را دو برابر می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری آنلاین، محققان اخیرا ژنی را کشف کرده‌اند که خطر بیماری شدید ناشی از کووید-۱۹ را دو برابر می‌کند.

رویترز گزارش داد، کشف این ژن می‌تواند به پزشکان کمک کند افرادی که در معرض بیشترین خطر ناشی از بیماری کرونا هستند، شناسایی کنند.

در حالیکه شک و تردید درباره واکسن زدن یک عامل عمده در میزان بالای مرگ‌ومیرها در کشورهای اروپای مرکزی و شرقی مانند لهستان است، این پژوهشگران امیدوارند که شناسایی افرادی که در معرض بیشترین خطر بیماری شدید هستند، این افراد را به زدن واکسن تشویق کند و امکان دسترسی به گزینه‌های مراقبت‌های ویژه در صورت دچار شدن این افراد به عفونت فراهم شود.

آدام نیدژیلسکی، وزیر بهداشت لهستان در این باره گفت: «پس از بیش از یک سال و نیم کار، اکنون می‌توانیم ژنی را شناسایی کنیم که مسئول مستعد شدن افراد به بیماری وخیم در صورت عفونت با کروناویروس است.»

او افزود: «به این ترتیب در آینده خواهیم توانست افرادی را شناسایی کنیم که با احتمال بیشتری ممکن است به بیماری شدید کووید مبتلا شوند.»

پژوهشگران  دانشگاه پزشکی بیاویستوک لهستان ژنی را یافته‌اند که می‌گویند چهارمین عامل مهم در تعیین شدت بیماری کووید-۱۹ در یک فرد پس از سن، وزن و جنسیت است.

به گفته این پژوهشگران این ژن در ۱۴ درصد جمعیت لهستان وجود دارد۷ در حالیکه در جمعیت کل اروپا در ۸ تا ۹ درصد افراد و در هند در ۲۷ درصد افراد وجود دارد.

بررسی‌های دیگر هم اهمیت عوامل ژنتیکی را در شدت بیماری کووید-۱۹ را نشان داده‌اند.

دانشمندان انگلیسی در ماه نوامبر اعلام کند گونه‌ای از یک ژن را شناسایی کرده‌اند که ممکن است خطر نارسایی ریوی ناشی از کووید-۱۹ را دو برابر می‌کند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی