برگزاری جلسه مهم شورای امنیت روسیه با حضور پوتین

کدخبر: ۵۲۶۴۰۶
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور کشور روسیه فردا دوشنبه نشستی برنامه‌ریزی شده با اعضای دائم شورای امنیت این کشور برگزار خواهد کرد.
برگزاری جلسه مهم شورای امنیت روسیه با حضور پوتین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، به گزارش خبرگزاری فرانسه، دو روز بعد از انفجار مهیب و تخریب بخشی از پل کریمه، دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه گفت «فردا، رئیس‌جمهور نشستی برنامه‌ریزی شده با اعضای دائم شورای امنیت خواهد داشت. او اما اشاره‌ای نکرد به این که آیا پوتین در نشست عملیاتی با اعضای دائم شورای امنیت روسیه درباره وضعیت پل کریمه گفت‌وگو خواهد کرد یا خیر.

رئیس‌جمهور روسیه شنبه دستور جدیدی را صادر کرد و طی آن از سرویس امنیتی فدرال روسیه خواست تا امنیت «مسیر حمل و نقل تنگه کرچ» افزایش یابد. او همچنین دستور تشکیل کمیته دولتی برای بررسی بحران پیش آمده برای پل کریمه را صادر کرد.

بعد از آن که بامداد شنبه بخشی از پل کریمه بر اثر انفجار یک کامیون تخریب شد، یک مقام ارشد اوکراینی گزارش‌های روسیه مبنی بر این که کی‌یف پشت این حمله بوده را تایید کرد و به شرط ناشناس ماندن به دلیل منع دولتی برای صحبت درباره این انفجار افزود سرویس اطلاعاتی اوکراین این انفجار را با استفاده از بمبی که روی کامیونی که از روی پل عبور می‌کرد قرار داده شده بود، سازماندهی کرد.

پیش‌تر، «میخائیل پودولیاک» مشاور ارشد ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین ضمن استقبال از انفجار پل کریمه اعلام کرد که این منطقه باید به اوکراین برگردانده شود. وی در پیام توییتری اعلام کرد آنچه «در پل (کریمه) رخ داد، تازه شروع ماجراست».

وی با تاکید بر لزوم بازگشت کریمه به اوکراین افزود: «همه (تجهیزات و سازه‌های) غیرقانونی باید نابود شود و همه آنچه سرقت شده باید به اوکراین بازگردانده شود».

پودولیاک مردادماه هم گفته بود که اوکراین قصد دارد پل کریمه را تخریب کند. وی در مصاحبه با روزنامه انگلیسی «گاردین» گفت که این پل، «غیرقانونی» است و باید نابود شود.

پل کریمه، این شبه‌جزیره را به سرزمین اصلی روسیه متصل می‌کند. کریمه بعد از همه‌پرسی سال ۲۰۱۴ از اوکراین جدا و به روسیه ملحق شد.

بامداد شنبه بود که وقوع انفجار در پل کریمه و فرو ریختن بخشی از سازه آن خبرساز شد. با گذشت ساعتی بعد از انتشار خبرها درباره انفجار در پل کریمه، «کمیته ملی ضد تروریسم» روسیه اعلام کرد که یک کامیون روی پل منفجر شده و باعث آسیب به پل کریمه شده است. به گفته این کمیته، این فرض وجود دارد که انفجار، کار نیروهای عملیات ویژه اوکراین باشد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید