پنتاگون به این کشور درباره روابط با ایران هشدار داد

کدخبر: ۶۳۵۷۱۵
سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون در اظهاراتی اعلام کرد: نگرانی خود نسبت به روابط احتمالی نیجر با ایران و روسیه را به این کشور اعلام کرده‌ایم.
پنتاگون به این کشور درباره روابط با ایران هشدار داد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا وزارت دفاع آمریکا نسبت به روابط نیجر با ایران و روسیه ابراز نگرانی کرد.

به نقل از العربیه، وی همچنین از سفر مقامات آمریکایی به نیجر در روزهای اخیر خبر داد.

شورای نظامی حاکم بر نیجر اخیرا اعلام کرد، توافق‌های نظامی با آمریکا که چندی پیش به‌صورت یکجانبه از سمت نیجر لغو شد، بالاجبار و با فشار واشنگتن به این کشور آفریقایی تحمیل شده بود.

خبر مرتبط
چرا بایدن از نتانیاهو می ترسد؟/ هزینه بالای حمایت از اسرائیل برای آمریکا

اقتصادنیوز: گروهی از ناظران با اشاره به جنگ پر هزینه در غزه بر این باورند که بایدن می بایست رویکرد خود را در ارتباط با بنیامین نتانیاهو تغییر دهد تا شاید بدینگونه بتواند زمینه را برای توقف درگیری ها هموار کند.

«آمادو عبدالرحمان» سخنگوی حکومت‌نظامی نیجر با بیان این‌که توافق نظامی لغو شده‌ی نیجر با آمریکا با زور به این کشور تحمیل شده بود، گفت: حضور نظامیان آمریکایی در نیجر غیرقانونی بوده و تمامی هنجارهای قانونی و دموکراتیک را نقض می‌کند.

روز شنبه(۲۶ اسفند) رسانه‌ها گزارش دادند، دولت نیجر تصمیم گرفته توافق نظامی با آمریکا را لغو کند، توافقی که به نظامیان آمریکایی اجازه می‌داد در قلمرو این کشور آفریقایی حضور داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، آمادو عبدالرحمان درباره این توافقنامه، گفت: «قرارداد همکاری با آمریکا با زور واشنگتن تحمیل شد. حضور آمریکا در خاک نیجر غیرقانونی بوده و تمامی هنجارهای قانونی و دموکراتیک را نقض می‌کند.»

مقامات آمریکایی اخیراً در سفری به نیجر، مقامات این کشور را به امضای توافق‌های نظامی مخفیانه و قرارداد فروش اورانیوم به ایران متهم و آن‌ها را تهدید کردند. سخنگوی شورای نظامی نیجر با اشاره به این موارد، گفت که سفر مذکور مقامات آمریکایی هم با اجبار به نیجر تحمیل شده بود.

گارد ریاست‌جمهوری نیجر در سال میلادی گذشته «محمد بازوم» رئیس‌جمهور وقت را برکنار کرد، مرزها را بست و منع آمدوشد وضع کرد. «عبدالرحمان شیانی» فرمانده وقت گارد ریاست‌جمهوری نیجر خود را به‌عنوان رهبر موقت و دولت گذار این کشور آفریقایی اعلام کرد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید