توصیه پزشکان به این افراد در گرما

کدخبر: ۶۵۰۶۸۸
اقتصادنیوز: فوق تخصص طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: افرادی‌که فعالیت مداوم دارند و یا به بیماری مزمنی مبتلا هستند و دارو مصرف می‌کنند، جهت پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن، لازم است از مایعات فراوان استفاده کنند.
توصیه پزشکان به این افراد در گرما

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  دکتر امینی همزمان با نزدیک شدن به فصل گرما توصیه‌هایی را درباره گرمازدگی و نحوه پیشگیری از آن مطرح کرد.

وی با بیان اینکه شرایط فیزیولوژیک بدن، همزمان با گرم شدن هوا  تغییر می‌کند، اظهار کرد: لزوما نباید در معرض گرمای مداوم قرار داشته باشید تا گرمازده شوید، کم‌شدن آب بدن، فعالیت مداوم، استفاده از برخی داروها و در عین حال گرم شدن هوا می‌تواند منجر به گرمازدگی شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه هشدار داد: افرادی که فعالیت مداوم دارند و یا به بیماری مزمنی مبتلا هستند و دارو مصرف می‌کنند باید برای پیشگیری از گرمازدگی و عوارض آن از مایعات فراوان استفاده کنند. در فصل گرما تا جایی که امکان دارد از لباس‌هایی استفاده کنید که گردش هوا را آسان‌تر می‌کند و از پوشیدن لباس‌هایی با الیاف نایلونی پرهیز کنید تا حرارت هوا راحت‌تر دفع شود.

خبر مرتبط
50 گرمازده در هند جان باختند

اقتصادنیوز: بیش از ۵۰ نفر بر اثر گرمازدگی در بخش‌های مختلف هند، به‌ویژه نواحی شرقی، مرکزی و شمالی طی چند روز گذشته جان باختند، زیرا موج گرمای شدید اکثر مناطق جنوب آسیا را فراگرفته است.

وی گفت: اگر بدن‌تان در حرارت بالاتر از حد معمول کمتر دچار تعریق می‌شود در بازه زمانی مشخصی که در معرض گرما هستید دست و صورت خود را با آب بشویید و یا اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید و احیانا در مسافرت هستید و به هر دلیلی نمی‌توانید از مایعات به میزان کافی استفاده کنید، حتما پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید.

این فوق تخصص طب اورژانس با بیان اینکه بیماران کلیوی، مبتلایان به بیماری‌های دیابتی، قلبی، سالمندان و کسانی که تنظیم حرارت بدن‌شان دچار اشکال است، بیش از سایرین در معرض ابتلا به گرمازدگی هستند، ادامه داد: ضعف و بی‌حالی، تشنگی و گاهی کاهش هوشیاری و گیجی از جمله نشانه‌های گرمازدگی است.

خبر مرتبط
سایبان زمین؛ جهان چگونه مشکل گرما را حل می‌کند؟

اقتصادنیوز: شکی نیست که تغییرات آب‌وهوایی به نقطه‌ای برگشت‌ناپذیر رسیده است. حتی می‌توان گفت آب‌وهوا دشمن موجودیت ما شده است.

امینی اضافه کرد: اگر با فردی برخورد کردید که در گرمای شدید هوا دچار گیجی و بی‌حالی شده و یا بی‌هوش است، حرارت بدن او را کاهش دهید و اگر فرد بیدار است و حالت تهوع و استفراغ ندارد، به او مایعات خنک دهید و در شرایطی که دچار تهوع شده حرارت بدن را با کمک حوله‌های ولرم خنک کرده و هرگز به یک‌باره سعی نکنید با آب سرد دمای بدن را کاهش دهید.

وی ادامه داد: بعد از انجام اقدامات مذکور برای فرد دچار گرمازدگی، آرام آرام او را باد بزنید و با پارچه‌های نم‌دار، حرارت بدن را پایین بیاورید.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، امینی تاکید کرد: اگر فردی که دچار گرمازدگی است، افت هوشیاری پیدا کرده، به هیچ عنوان هیچ نوشیدنی و یا خوراکی به او ندهید، بیمار را روی پهلو بخوابانید، با اورژانس تماس بگیرید و از اقدامات خودسرانه پرهیز کنید.

این فوق تخصص اورژانس با بیان اینکه اقدامات درمانی تخصصی در زنجیره حیاتی مورد تاکید است، افزود: اگر با فردی مواجه شدید که دچار گرمازدگی است، حتما با اورژانس تماس بگیرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی