این دو داروی پرمصرف هم کبد را نابود می کند هم کلیه ها را از کار می اندازد

کدخبر: ۶۵۶۳۲۴
اقتصادنیوز : کبد چرب هیچ علائم بالینی خاصی ندارد و اگر شما برای چکاپ سالانه یا انجام سونوگرافی کبد مراجعه نکنید، هیچ وقت متوجه آن نمی‌شوید و تشخیصش آنقدر طول می‌کشد تا بیماری پیشرفت کند.
این دو داروی پرمصرف هم کبد را نابود می کند هم کلیه ها را از کار می اندازد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری، بیماری کبد چرب، یکی از شایع‌ترین بیماری‌های کبدی در دنیا است که تا ۵۰ سال قبل اصلا اسمی از آن نبود، اما در سال‌های اخیر به دلیل رژیم‌های غذایی غلط، عدم تحرک کافی و چاقی و اضافه‌وزن، خیلی از مردم گرفتار این بیماری شده‌اند.

در ایران بیش از ۳۰ درصد مردم به یکی از درجاتِ کبد چرب مبتلا هستند و خیلی از آنها از این موضوع بی‌اطلاع‌اند. چراکه این بیماری هیچ علامت بالینی خاصی ندارد و فرد زمانی متوجه آن می‌شود که مبتلا شده است.

کبد، یکی از اندام‌های حیاتی است که وظیفه مهمی مثل پاکسازی خون را بر عهده دارد و بیماری کبد چرب (Fatty liver) زمانی اتفاق می‌افتد که کبد به دلیل تجمع بیش از حد چربی نمی‌تواند به وظیفه خود عمل کند و دچار بیماری‌های مختلف می‌شود و درنهایت از کار می‌افتد.

 دکتر ایرج خسرونیا، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد و رئیس انجمن علمی متخصصان داخلی ایران، بیماری کبد چرب را به زبان ساده توضیح می‌دهد و می‌گوید: چربی‌هایی که وارد بدن ما می‌شوند، باید بسوزند. اگر این چربی‌ها بیشتر از حد نیاز بدن‌مان باشند، در کبد تجمع می‌کنند و فرد به بیماری کبد چرب مبتلا می‌شود.

کبد چرب هیچ علائم بالینی خاصی ندارد و اگر شما برای چکاپ سالانه یا انجام سونوگرافی کبد مراجعه نکنید، هیچ وقت متوجه آن نمی‌شوید و تشخیصش آنقدر طول می‌کشد تا بیماری پیشرفت کند. این را دکتر خسرونیا می‌گوید و ادامه می‌دهد: این بیماری در ۵۰ سال اخیر شیوع پیدا کرده است. تا ۵۰ سال قبل اصلا اسمی از بیماری کبد چرب نبود و فقط زنان باردار ممکن بود به آن مبتلا شوند. اما در سال‌های اخیر به دلیل رژیم‌های غذایی غلط، عدم تحرک کافی و افزایش آمار چاقی، خیلی از مردم گرفتار این بیماری شده‌اند. به طوری که در حال حاضر حدود یک‌سوم ایرانی‌ها مبتلا به کبد چرب هستند.

 کبد چرب، بیشتر افراد چاق را مبتلا می‌کند و از آنجا که تجمع چربی و چاقی در زنان بیشتر است، آمار ابتلای آنها بیشتر از مردان است. اما غیر از چاقی که عمدتا ناشی از سبک تغذیه غلط و بی‌تحرکی است، این بیماری عوامل دیگری هم دارد که برخی از آنها شامل دیابت نوع ۲، چربی خون بالا، فشارخون بالا، مقاومت به انسولین، مصرف الکل و نوشابه‌های گازدار، خواب نامنظم و ناکافی، عدم نوشیدن آب به میزان کافی در طول روز و مصرف بعضی از داروها مثل آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها، است.

گفته می‌شود که عوامل دیگری مانند اختلالات تیروئید یا اختلالات هیپوفیز، بعضی عفونت‌ها مانند هپاتیت نوع C یا HIV و بارداری هم می‌توانند زمینه را برای ایجاد کبد چرب فراهم کنند.

دکتر خسرونیا روی مصرف بی‌رویه داروها و اثرات ناگوار آن روی کبد تاکید می‌کند و می‌گوید: مصرف بی‌رویه و طولانی‌مدت آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها هم روی سلامت کبد اثر می‌گذارد و هم روی کلیه‌ها. کبد مثل فیلتر بدن عمل می‌کند و همه مواد سمی و مواد خوب که وارد بدن می‌شوند، باید از طریق کبد وارد سیستم بدن ما شود.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد می‌گوید: اگر این مواد مضر باشند، اولین جایی که ضربه می‌بیند، کبد است. بنابراین باید از مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها خودداری کرد و بدون تجویز پزشک مصرف نکرد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی