ادعای مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

ایران به سئوالات آژانس پاسخ نمی دهد

کدخبر: 417558
آژانس مدعی است: ایران در خصوص چهار محل مشکوک که از سوی آژانس مورد تردید قرار گرفته پاسخ نداده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید همکاری‌های ایران با این نهاد بین‌المللی به اندازه کافی نبوده است.

 گروسی روز دوشنبه ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) در یک نشست خبری بعد از نشست شورای حکام در خصوص آخرین وضعیت برنامه هسته‌ای ایران و همچنین نظارت‌های بین‌المللی کارشناسان آژانس گفت: «ما انتظار داشتیم پیشرفت‌هایی در خصوص موضوعات پادمانی برنامه هسته‌ای ایران حاصل شود اما این انتظارات برآورده نشده است.»

او در ادامه با اشاره به برگزاری جلساتی که میان دو طرف برگزار شده افزود: «بله جلساتی برگزار شده و دولت ایران تکرار کرده که در این خصوص همکاری خواهد کرد اما ما تاکنون چنین همکاری را شاهد نبوده‌ایم. تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم هیچ پیشرفت ملموسی در این زمینه با ایران نداشته ایم اما همچنان امیدواریم این روند تغییر کند.»

اظهارات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی مطرح می‌شود که دو طرف در ۲۴ ماه مه توافق کردند که توافق موقت سه ماهه‌ برای نظارت‌ها را به مدت یک ماه دیگر تمدید کنند.

حالا گروسی می‌گوید از میزان همکاری‌های ایران راضی نیست و انتظار دارد سطح این مسئله افزایش یابد. مدیر کل آژانس در ادامه به مذاکرات هسته‌ای ایران و ۴+۱ به همراه آمریکا اشاره کرد و گفت: «گمانه‌زنی‌های زیادی در خصوص تعامل میان ایران، آژانس و کشورهای حاضر در برجام در خصوص مسائل مربوط به گذشته وجود دارد. در این رابطه اعتماد بسیار حائز اهمیت است و از این مسیر می‌توان به اطلاعات، شفاف‌سازی و بازرسی‌ها ورود کرد.»

این دیپلمات آرژانتینی در ادامه اظهار داشت: «ما باید بین مذاکرات و همکاری‌ها با آژانس یک تمایز واضح و مشخص قائل شویم. کشورها در حال بررسی احتمال بازگشت به برجام هستند و از سوی دیگر مسئله اجرای تعهدات ایران با آژانس بسیار حائز اهمیت است. ما در تلاش هستیم تا این تمایز را مشخص کنیم.»

گروسی همچنین اعلام کرد که ایران به پرسش‌ها در خصوص چهار محل مشکوک که از سوی آژانس مورد تردید قرار گرفته پاسخ نداده است.

او تاکید کرد که در سه مکان از محل‌های مورد اشاره، اثراتی از اورانیوم با منشا انسانی یافت شده و در مکان چهارم ذرات تغییر یافته ایزوتوپی مشاهده شده است.

 گروسی در ادامه اعلام کرد که این شواهد نشان می‌دهد که ایران در این مکان‌ها مواد یا تجهیزات هسته‌ای آلوده به مواد هسته‌ای نگه‌داری کرده است. به باور او عدم پاسخگویی ایران در این رابطه این نگرانی را تشدید می‌کند که ایران در مکان‌هایی که برای آژانس مشخص نیست مواد هسته‌ای نگهداری می‌کند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران پیشتر در نامه‌ای خطاب به گروسی گفته بود که ایران در زمینه مسائل پادمانی بیشترین تلاش خود را برای همکاری با آژانس انجام و شفاف‌سازی‌ها و پاسخ‌های لازم را نیز ارائه کرده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما