جزئیات توافق آتش‌بس غزه به روایت مقام آمریکایی

کدخبر: ۶۱۱۵۱۵
اقتصادنیوز : یک مقام آمریکایی ضمن تقدیر از نقش‌آفرینی قطر در توافق آتش‌بس به شرح جزئیات این توافق پرداخت.
جزئیات توافق آتش‌بس غزه به روایت مقام آمریکایی

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، یک مقام ارشد آمریکایی امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران از حصول توافقی در مورد مرحله اول قرارداد تبادل اسرا میان جنبش حماس و رژیم صهیونیستی خبر داد.

 

قطر پیام مهم را طی 24 ساعت اعلام می کند / آتش بس بین حماس و اسرائیل به کجا ختم می شود / زمان آغاز آتش‌بس بین اسرائیل و حماس را اعلام خواهد کرد

به گفته این مسوول ارشد آمریکایی، توافق به دست آمده شامل آزادسازی ۵۰ زن و کودک در غزه در مقابل آزادی تعدادی از اسرای فلسطینی از زندان‌های رژیم صهیونیستی است.

این مقام آمریکایی اظهار کرد: از جمله کسانی که در مرحله اول توافق آزاد خواهند شد، سه شهروند آمریکایی شامل دو زن و یک دختر بچه سه ساله هستند.

این منبع ضمن تقدیر از نقش‌آفرینی قطر در این مرحله از مذاکرات، گفت: اعلام رسمی قرارداد تبادل اسرا توسط کشور قطر و پس از دریافت پاسخ «اسرائیل»، انجام خواهد شد.

او افزود: اجرای این آتش‌بس نیز پس از ۲۴ ساعت از اعلام رسمی توافق آغاز خواهد شد.

این مسوول ارشد آمریکایی در ادامه گفت: در صورتی که پیشرفتی در سطح مرحله دوم توافق حاصل شود، احتمال تمدید این آتش‌بس وجود دارد.

منبع یاد شده ادامه داد: دولت آمریکا به تلاش‌های خود در مراحل آتی توافق تا زمانی که تمامی گروگان‌ها آزاد شوند، ادامه خواهد داد.

او تصریح کرد: پس از آنکه حماس هویت ۵۰ گروگان را مشخص کرد، پیشرفت واقعی در روند مذاکرات حاصل شد.

فوری؛ اعلام آتش بس۴روزه در غزه+ بیانیه حماس

این مسوول آمریکایی گفت: واشنگتن انتظار دارد حماس بیش از ۵۰ اسیر را آزاد کند.

همچنین او تاکید کرد: آمریکا امیدوار است آتش‌بس در غزه موجب توقف کامل درگیری‌ها در مرزهای لبنان و «اسرائیل» شود که هر روز شاهد درگیری‌های مسلحانه‌ای میان ارتش «اسرائیل» و حزب‌الله لبنان است.

منبع یاد شده مدعی شد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به صورت مستقیم و شخصا در تنظیم توافق آزادسازی ده‌ها گروگان بازداشت شده توسط حماس مشارکت کرد.

او اظهار کرد: رئیس جمهور به صورت مستقیم و شخصا در این کار مشارکت داشت، در طول این روند به معنی واقعی کلمه هر ساعت پیگیری می‌کرد.

طبق اظهارات این منبع، بایدن درباره مساله گروگان‌ها ۱۴ بار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفتگو کرد از جمله در سفرش به تل‌آویو و سه بار نیز با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر و دو بار با تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر تماس گرفت.

این مسوول آمریکایی گفت: قطر کمی پس از تحولات هفتم اکتبر و حملات حماس به مناطق جنوبی، به آمریکا و «اسرائیل» پیشنهاد میانجیگری داد.

او افزود: دو تن از نمایندگان ارشد شورای امنیت ملی آمریکا و در مرحله بعد ویلیام برنز، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی به شکل مستقیم در مذاکرات شرکت داشتند.

پیش از این کابینه رژیم صهیونیستی در پی نشست‌های شورای جنگ و کابینه، به شکل رسمی آتش‌بس موقت در نوار غزه را تصویب کرد که شامل توافقی برای تبادل اسرا با جنبش حماس است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید