واکنش نرخ ارز و سکه به بحث پروتکل الحاقی

گرفتاری بازار سکه و دلار در هفته دوم اسفند

کدخبر: 395645
اقتصاد نیوز: به نظر می رسد قیمت دلار و سکه در هفته بعد با نوسانات رفت و برگشتی روبرو باشد. قیمت دلاردر بازه 24 تا 25 هزار تومان نوسان کند و قیمت سکه در محدوده 11 میلیون تومان.

به گزارش اقتصادنیوز هفته گذشته بازارهای ارز و طلا تا حد زیادی تحت تاثیر فضای سیاسی کشور قرار داشتند به طوری که قیمت اسکناس آمریکایی در روز جمعه با سخنان بایدن در کنفرانس امنیتی مونیخ به محدوده 25 هزار و 800 تومان وارد شد و فردای آن روز تا اواسط هفته با امیدواری معامله گران در بهبود روند مذاکرات برجام در 5 اسفند تا نرخ 24 هزار و 500 تومان پایین رفت.

البته کاهش قیمت ها ادامه دار نبودند و دلار تهران در روز سه شنبه و چهارشنبه بدون توجه به اخبار مثبت پیرامون مذاکره آقای همتی با کره جنوبی و ژاپن و حتی اظهارات آقای رافائل گروسی بر ادامه همکاری با آژانس انرژی اتمی ایران تا محدوده مقاومتی 25 هزار و 300 تومان رشد کرد.

5993650da3fda3509c3413f6_GettyImages-826469180

عملکرد بازارساز در صرافی ملی

در این هفته نرخ فروش ارز در صرافی ملی بدون همسویی با روند بازار غیر رسمی صعودی بود و قیمت دلار و از شنبه تا پایان هفته از 22 هزار و 650 تومان  به 24 هزار و 812 تومان رسید.

قیمت یورو نیز از 27 هزار و 400 تومان به 30 هزار و 401 تومان افزایش یافت. عملکرد بازار ساز در متغیر فاصله خرید و فروش و قیمت گذاری نکات جالبی دارد.

در این هفته علاوه بر حفظ اختلاف ثابت حدودا 500 تومانی بین نرخ خرید و فروش دلار،  نوع قیمت گذاری هم تامل برانگیز بود به طوری که به عنوان مثال قیمت فروش دلار و یورو در روز پنج شنبه 248 هزار و 127 ریال و 304 هزار و 10 ریال ثبت شد!!!

سکه

آنچه بر قیمت سکه گذشت...

قیمت سکه هم مانند قیمت دلار در ابتدا کاهشی و سپس افزایشی بود یعنی از شنبه تا پایان وقت معاملات دوشنبه از  11 میلیون و 700 هزار تومان به10 میلیون و 840 هزار تومان رسید و از سه شنبه تا پنج شنبه در مدار صعودی به ناحیه  11 میلیون و 250 هزار تومان وارد شد و طبق اظهار نظرتحلیلگران تکنیکال با اصلاح قیمت مناسب و کاهش حباب از 830 به 530 هزار تومان مقدمات رشد خود را تا این محدوده فراهم کرد.

در این هفته سکه بیشتر از اونس، تحت تاثیر دلار بود و بازده منفی 1.1 درصدی ارزش طلای جهانی که تا بامداد جمعه رخ داد نتوانست مانع از ورود سکه به کانال 11 میلیون تومان شود.

معامله گران سکه می گویند چون اونس با صحبت های روز سه شنبه بایدن در مورد کاهش نرخ بهره و تزریق پول به اقتصاد و کاهش ارزش شاخص دلار راهی برای صعود باز نکرد، با تمایل اندک دلار و اونس به رشد قیمت، امید چندانی به افزایش قیمت سکه نخواهند داشت.

 

پیش بینی بازار ارز و سکه در هفته دوم اسفند

تغییرات قیمت از دو دیدگاه کوتاه مدت و بلندمدت قابل بررسی است. در روند بلندمدت اگر وضعیت متغیرهای کلان اقتصادی مانند تراز تجاری، شاخص قیمت مصرف کننده یا حجم نقدینگی بهبود یابند، کاهش نرخ ارز یا طلا در آینده محتمل و ماندگار است و در نگاه کوتاه مدت با دقت بر فاکتورهایی مثل نزدیکی به پایان سال جاری، افزایش تقاضا در خرید کالاها و البته کم شدن سفرهای خارجی و داخلی به دلیل شیوع کرونا، احتمال نوسانات رفت و برگشتی در بازه 24 تا 25 هزار تومان برای دلار و محدوده 11 میلیون تومان برای سکه وجود دارد. 

 

تیتر یک
  • آمارهای رسمی برای دهه ۹۰ نشان می دهد

    اقتصادنیوز :بررسی هزینه خانوار دهک های کشور در سال ۹۸ نشان می دهد که دهک دهم یا دهک ثروتمند جامعه ،با اختلاف نسبی به…

از دست ندهید
بلیط هواپیما