تغییر قیمت دلار و یورو در اول 1400

اولین پیام بازارساز به بازار ارز

کدخبر: 401601
اقتصاد نیوز: قیمت دلار و یورو در شروع سال جدید بالاتر از آخرین قیمت ثبت شده در سال گذشته بسته شدند.پیام بازار ساز به بازار ارز چیست؟

به گزارش اقتصاد نیوز، محدودیت های اعمال شده بر خرید و فروش اسکناس در بازار ارز برای صرافی های رسمی موجب شد بازارساز فعالیت بازار متشکل را از دوم فروردین از سرگیرد.

زیرا در روزهای نوروز اوج فعالیت صرافی های فرودگاهی به دلیل سفرهای نوروزی است. با توجه به اینکه بر اساس مقررات بانک مرکزی خرید و فروش ارز بین صرافی ها ممنوع است تامین نیازهای اسکناس صرافان باید از مسیر ارز صادراتی یا ارز عرضه شده در بازار متشکل صورت گیرد.

به همین دلیل بازار متشکل از دوم فروردین آغاز به کار کرد تا برای اولین بار طی سال های گذشته به جای بازار آزاد سامانه های رسمی از طرف بانک مرکزی اعلام نرخ کنند.

در اولین هفته ای که گذشت بازار ارز رسمی شاهد اعلام سه نرخ برای دلار و یورو بود؛ قیمت دلار و قیمت یورو در بازار متشکل، قیمت دلار و یورو در صرافی ملی و در نهایت قیمت دلار و یورو در سامانه سنا. بازار متشکل نماد عمده فروشی قیمت دلار است قیمت صرافی ملی بیانگر قیمت عرضه ارز از سوی صرافی های مجاز است و قیمت سنا نیز متوسط قیمت خرده فروشی ارز در همان روز را نشان می دهد.

قیمت دلار و یورو در دوم فروردین

در بازار متشکل اولین قیمت اعلامی برای ارز را قیمت گشایش می گویند.در روز دوم فروردین، قیمت گشایش دلار در این بازار  نسبت به قیمت دلار در 28 اسفند 1600 تومان بالاتر کشف شد.

برای لمس اهمیت قیمت گشایش باید به کارکرد آن در بازار متشکل توجه شود؛ قیمت گشایش برآمده قیمت ها ثبت شده در مرحله پیش گشایش است در واقع قبل از شروع به کار بازار سفارش ها در سامانه ثبت می شود و سامانه با استفاده از ساز و کار حراج قیمت را مشخص می کند.به بیان ساده در اولین روز کاری بازار، قیمت کشف شده بر اساس سفارش 1600 تومان بالاتر از سال قبل بود.

اما یک ساعت بعد قیمت دلار با 600 تومان کاهش به 24 هزار و 700 تومان رسید. این روند کاهشی تا نیمه روز دوم فروردین ادامه یافت تا نهایتا قیمت دلار 24 هزار و 550 تومان بسته شد. قیمت دلار بسته در بازار متشکل نسبت به آخرین قیمت دلار در 28 اسفند سال گذشته حدود 850 تومان بیشتر بود. قیمت یورو نیز در این بازار 28 هزار و 100 تومان اعلام شد که در مقایسه با قیمت پایانی سال کمی افزایش داشت.

قیمت دلار و یورو در سوم فروردین

در دومین روز اعلام قیمت در بازار متشکل قیمت دلار و یورو خلاف مسیر رفتند. دلار در پایان ساعت معاملاتی در بازار متشکل کاهش قیمت را ثبت کرد در مقابل قیمت یورو بالا رفت. گران شدن یورو در حالی رخ داد که روز سوم اسفند نرخ برابری یورو به دلار در بازار جهانی تضعیف شده بود اما قیمت این دو ارز در ایران کاملا ناهمسو حرکت کردند.

پیگیری های اقتصاد نیوز نشان داد دلیل نوسان گرچه حجم کم عرضه بوده اما در کنار آن عمق کم بازار نیز در شدت نوسان دخیل بوده است. حجم معاملات برای واحد پول اروپایی در آن روز کمتر از 30 هزار یورو عنوان شد و حجم معاملات دلار هم 300 هزار بوده است. این در حالی است که در روزهای عادی حجم معاملات بسیار بیش از این رقم بوده است. به همین دلیل بازار ساز اعتقاد داشت که نوسان روز سوم را نمی توان در یک چارچوب مطمئن تحلیل کرد.

قیمت در سامانه سنا

قیمت دلار و یورو در چهارم فروردین

در روز چهارم فروردین بازار قیمت دلار را در کانال 24 هزار تومان مدیریت کرد و قیمت یورو نیز ثابت ماند. در این روز قیمت دلار برای خرده‌فروشی( دلار سنا) از 24 هزار و 310 تومان شروع شد اما درنهایت 24 هزار و 290 تومان بسته شد که 28 تومان بالاتر از قیمت دیروز آن بود. قیمت یورو نیز در بازار خرده‌فروشی 28 هزار و 886 تومان اعلام شد.

قیمت دلار و یورو 5 فروردین

اما دیروز(5 فروردین) در بازار متشکل اعلام قیمت دلار گرچه در کانال 24 هزار تومان آغاز شد از نیمه روز به بعد قیمت یک کانال پایین‌تر رفت تا در پایان قیمت دلار در بازار عمده‌فروشی با 23 هزار و 951 تومان به کار خود خاتمه دهد.در بازار خرده‌فروشی نیز که به نرخ سنا معروف است متوسط قیمت 24 هزار و191 تومان ثبت شد که در مقایسه باقیمت مشابه روز قبل 99 تومان کمتر بود.

قیمت یورو در بازار متشکل نیز که در روزهای ابتدایی سال تجربه کاهش قیمت را نداشت در روز گذشته پایین‌تر از سطح قیمتی روز قبل استارت زد و تا پایان نیز روند کاهشی را داشت. این اتفاق برای قیمت یورو در سامانه سنا نیز رخ داد.

قیمت دلار و یورو در اولین هفته 1400

مقایسه قیمت های بسته شده در اولین هفته 1400 با آخرین روز کاری سال 99 نشان می دهد قیمت ارز در بازار عمده فروشی و خرده فروشی افزایش داشته است.

قیمت دلار در بازار متشکل نسبت به آخرین نرخ ثبت شده برای این ارز 143 تومان بالاتر بوده است. قیمت خرده فروشی این ارز نیز که به دلار سنا معروف است 255 تومان بالاتر از قیمت بسته شده در 28 اسفند برآورد شده است.

قیمت های در بازار متشکل

پیام به بازار ساز به بازار ارز

قیمت یورو نیز در هر دو بازار عمده فروشی و خرده فروشی بالا رفته است. یورو در بازار متشکل 292 تومان رشد قیمت را تجربه کرده است و در بازار خرده فروشی 282 تومان. بدین ترتیب در اولین هفته کاری بازار رسمی قیمت ها در مجموع بالاتر از قیمت های قبل ایستادند. هر چند که به دلیل حجم معاملات برخی تاکید دارند روند قیمت ها ارزش تحلیلی ندارد اما وقتی در یک بازار نیمه فعال قیمت ها مدیریت می شود می تواند نشانه یک پیام از سوی بازار ساز باشد. پیامی که نشان می دهد بازار ساز فعلا قرار نیست بی گدار به بازار ارز بزند و قیمت ها را هیجانی پایین آورد. زیرا اگر تصمیمی به چنین کاری داشت این روزها فرصت خوبی بود که با عرضه بیش از ظرفیت بازار متشکل زمینه چنین پیامی را فراهم کند. وقتی این اتفاق رخ نمی دهد یعنی مشت بازار ساز در سال جدید فعلا باز نشده است.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما