کدخبر: ۱۰۴۴۴۷ لینک کوتاه

گزارش اقتصادنیوز از محدودیت های جنسی بازار کار

ورود زنان ممنوع!/فهرست مشاغل ممنوعه زنان

بسیاری از کشورهای توسعه یافته، میزان اشتغال زنان در بازار کار را شاخصی برای ارزیابی توسعه یافتگی خود می دانند. با این حال، در حال حاضر نرخ مشارکت زنان در اقتصاد ایران تنها ۱۲ درصد است.

سپیده اشرفی: ایران به عنوان کشوری که در حال توسعه است، آن‌طور که باید از زنان در مشاغل مختلف استفاده نکرده است. این را بسیاری از جامعه‌شناسان می‌گویند. هرچند که این افراد بر این باورند که در طول سال‌های قبل، سهم زنان از برخی مشاغل بالاتر هم رفته بود.

اما بخش‌نامه‌ها و قوانینی که در طول سال‌های گذشته به تصویب رسیده، نه‌تنها بخشی از این سهم در حال رشد را کم کرده بلکه ممنوعیت‌های تازه‌ای برای اشتغال زنان ایجاد کرده است.

به گزارش «اقتصادنیوز»، قوانینی از جمله ممنوعیت اشتغال زنان در کافی‌شاپ‌ها، فعالیت به عنوان مشاور املاک یا ممنوعیت حضور در برخی پست‌های شهرداری، محصول سال‌های گذشته است. این مسئله را بسیاری از فعالان حقوق زن و البته جامعه‌شناسان به عنوان عامل کند کردن روند توسعه می‌شناسند.

هرچند که در سال‌های گذشته نیز ممنوعیت زنان در اشتغال در برخی مشاغل دیده می‌شد اما بیشتر شدن تعداد مشاغل ممنوعه برای زنان خود به معنای دور افتادن هرچه بیشتر از اهدافی است که می‌توان از طریق حضور زنان شاهد آن بود. چرا که بسیاری از کارشناسان معتقدند که زنان با فراگیری آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای اقتصاد خانواده را بهبود می‌بخشند.

با این حال، این سهیم شدن در اقتصاد خانواده، در طول‌ سال‌های گذشته با کاهش سهم زنان در بازار کار کمتر شده است. آخرین آمار منتشر شده از نرخ مشارکت زنان ایران، حاکی از پایین بودن سهم زنان به نسبت مردان است. طبق آخرین گزارش مرکز  آمار ایران، در حالی که نرخ مشارکت مردان در اقتصاد ایران به بیش از 60 درصد می‌رسد این میزان در زنان تنها 12 درصد است. در واقع از هر 10 زن ایرانی تنها یک زن مایل است در بازار کار کشور فعال باشد، حال بماند که چند درصد احتمال دارد همین فرد به شغل مورد نظر خود دست پیدا کند.

اخیرا خبرآنلاین در گزارشی نوشته بود که این تبعیض حتی در کشورهای توسعه یافته البته با شدت کمتری نیز وجود دارد. به عنوان مثال در کشور صنعتی و پیشرفته‌ای مانند ژاپن، بسیار قابل توجه است که دستمزد زنان در مقابل مردان 51 در برابر 100 است که نشان دهنده وضعیت بسیار نابرابر میان مردان و زنان است.  بهترین وضعیت را در بین کشورهای توسعه یافته، سوئد با نابرابری 90 در برابر 100 دارا است.

به گزارش «اقتصادنیوز»، با توجه به رشد قوانین مصوب برای ممنوعیت اشتغال زنان، در جدول زیر لیست برخی از این مشاغل مشخص شده است.


لیست مشاغل ممنوعه برای بانوان

 

 

مشاوره املاک

 

کافی‌شاپ

 

 

قاضی

 

 

حفاری نفت

 

کارمند بخش‌هایی از شهرداری تهران

 

کار در کشتی و دریا

 

کار در ارتش

 

 

ریاست‌جمهوری

 

پیک موتوری

 مامور آتش نشانی