کدخبر: ۱۱۰۷۳۶ لینک کوتاه

بانک مرکزی استرالیا نرخ بهره را کاهش داد

سقوط ارزش دلار استرالیا

دلار استرالیا امروز سه شنبه در بازراهای سیدنی با دو درصد کاهش به ۰.۷۶ دلار آمریکا کاهش یافت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از بلومبرگ؛ دلاراسترالیا در ماه دسامبر در بازارهای ارز به قیمت 0.85 دلار آمریکا به فروش می فت، از زمانی که رئیس بانک مرکزی استرالیا، گلن استیونس اعلام کرد که هدف گذاری آنها، نرخ برابری 0.75 دلار آمریکاست کمتر از هشت هفته می گذرد و در حال حاضر نرخ برابری دلار استرالیا نزدیک به این رقم است.
دلار استرالیا امروز سه شنبه در بازراهای سیدنی با دو درصد کاهش به 76.51 سنت رسید این کاهش بعد از آن اتفاق افتاد که بانک مرکزی استرالیا نرخ بهره را تا 2.25 کاهش داد و به جمع 12 نهاد پولی پیوست که طی سال جاری اقدام به اعمال سیاست های انبساطی پولی کرده اند.گلن استیونس در سخنرانی خود گفت، واحد پولی ضعیف تر برای دست یافتن به نرخ رشد اقتصادی متعادل لازم به نظر می رسد.
کیت جاکس استراتژیست سوسیته جنرال در لندن گفت؛ استرالیا مدت زمان بسیار طولانی را چنین ارز قدرتمندی به سر برد و در حال حاضر که همه اقدام به تضعیف ارز کرده اند، آنها نیز پیروی می کنند! اکنون حتی شما می تونید به راحتی سقوط دلار استرالیا را تا سطح 70 سنت شاهد باشید.
استرالیا در حال حاضر با مشکلاتی همچون پایان منابع با بازدهی بالا و کاهش رشد اقتصادی چین که خریدار بیش از یک سوم کالاهای صادراتی استرالیاست مواجه است. استیونس حداقل از سال 2013 صحبت از کاهش نرخ ارز برای رقابتی تر کردن اقتصاد استرالیا را مطرح کرده بود.
رئیس بانک مرکزی استرالیا گفت، یک سال پیش من اعلام کردم احتمالا نرخ برابری دلار استرالیا در 85 سنت برای ما مطلوب تر ار 95 سنت است، اگر اطلاعات و ارقام امرزو را داشتم می گفتم نرخ 75 سنت بهتر از 85 سنت می تواند باشد.
نرخ برابری دلار در استرالیا در بیشتر طول سال 2014 در محدوده ی 0.85 تا 0.95 دلار آمریکا در نوسان بوده است این پس ازآن اتفاق افتاد که RBA نرخ بهره را برای قرض گرفتن از بانک مرکزی با -استدلال ثبات سیاست پولی لازمه رشد اقتصادی است- ثابت نگاه داشت.