کدخبر: ۱۹۴۲۲۳ لینک کوتاه

معمای تغییر «رئیس کل» بانک مرکزی

روزنامه آرمان: محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، قرار است به‌عنوان مدیرکل بانک مرکزی انتخاب شود! خبری که دیروز، چندین بار تکذیب شد و بازهم به اصرار سایت «انتخاب» و به نقل از منابع آگاه که خواستند نامشان فاش نشود بازنشر شد.

فارغ از صحت و سقم این قضیه، پیشتر و در ایامی که بازار طرح اسامی گوناگون برای کابینه پیشنهادی مطرح بود، نام محمد نهاوندیان نیز به عنوان وزیر پیشنهادی اقتصاد طرح شد که هرگز عملیاتی نشد و مسعود کرباسیان به جای وی به وزارت اقتصاد رفت و نهاوندیان با حضور واعظی در نهاد ریاست جمهوری، با تعریف پست جدیدی تحت عنوان معاون اقتصادی رئیس جمهور، بازهم در دولت باقی ماند.

مسعود نیلی نیز در کنار وی به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی منصوب شد. موازی‌کاری در تیم اقتصادی دولت، شائبه جدیدی است که ‌این احتمال را تقویت می‌کند. اینک، ولی‌ا... سیف که با کارنامه درخشان در مدیریت بحران ایجاد شده توسط مؤسسات تعاونی مالی و اعتباری، در معرض شایعات جابه‌جایی قرار گرفته است؛ مدیری که سابقه بانکداری داخلی و خارجی طولانی مدت دارد. این شایعات در حالی طرح می‌شود که نهاوندیان هیچ گونه سابقه مدیریت بانکی در کارنامه خود ندارد و تنها در وزارت بازرگانی (پیش از ادغام) و همچنین اتاق بازرگانی، سابقه فعالیت دارد. این دانش آموخته داشنگاه جورج واشنگتن امریکا، در حالی خبر جایگزینی‌اش با سیف در بانک مرکزی را تکذیب می‌کند که حلقه تیم اقتصادی دولت نخست حسن روحانی در حال پوست اندازی ا‌ست. طیب‌نیا، نعمت‌زاده و ترکان از این حلقه کنار رفته‌اند. اینک در انتظار تغییر جدیدی در دولت بروکرات حسن روحانی بودن، نمی‌تواند چندان دور از نظر باشد. در دولت مرحوم آیت‌ا... هاشمی نیز چنین تغییری رخ داد و مرحوم دکتر نوربخش که نتوانست نظر مجلس را جلب کند و در بانک مرکزی نیز بماند، به عنوان معاون اقتصادی رئیس جمهور انتخاب شد و در واقع به جای محمدخان و عادلی (وزیر اقتصاد و مدیرکل وقت بانک مرکزی) گرداننده سیاست‌های اقتصادی دولت سازندگی بود. اینک نیز که وزیر اقتصاد با تحصیلاتی غیر از اقتصاد در مصدر این پست قرار دارد، تحت تاثیر معاون اقتصادی رئیس جمهور، انجام وظیفه می‌کند. به‌نظر می‌رسد که نهاوندیان به عنوان مرد در سایه تیم اقتصادی دولت، در واقع عامل اصلی تصمیم‌گیری‌های دولت شناخته ‌شود.