کدخبر: ۲۲۷۳۶۸ لینک کوتاه

چند درصد از خانوارهای ایرانی مستاجر هستند؟ + نمودار

اقتصادنیوز؛ طبق آخرین آمارهای اعلامی از سوی بانک مرکزی بیش از یک چهارم خانوارهای ایرانی مستاجر هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب؛ بررسی‌های آماری نشان می‌دهد 25.9 درصد از خانوار‌های ایرانی در واحد‌های استیجاری زندگی می‌کنند.

آخرین آمار‌های ارائه شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد در سال گذشته ۲۵.۹ درصد از خانوار‌های ایرانی در واحد‌های مسکونی استیجاری زندگی کرده اند که نسبت به سال ماقبل آن کاهشی اندک را نشان می‌دهد.

در یک دهه گذشته میانگین تعداد خانوار‌های مستاجران در حدود یک چهارم جمعیت بوده است این در حالی است که در سال ۱۳۹۰ رکورد نسبت مستاجران به نسبت خانوار‌های ایرانی شکست و ۲۸.۵ درصد از جمعیت ایران مستاجر شدند.

با توجه به آمار‌های آخرین سرشماری صورت گرفته در ایران یعنی در سال ۱۳۹۵ تعداد خانوار‌های ایرانی برابر با ۲۴ میلیون خانوار بوده است. به این ترتیب از جمله ۲۴ میلیون خانوار ایرانی، بیش از ۶ میلیون. دویست هزار خانوار در واحد‌های مسکونی استیجاری زندگی می‌کنند. زندگی در خانه‌های اجاره‌ای در ایران دشواری‌های فراوانی را به همراه دارد چرا که تورم بالا سبب شده است قیمت اجاره بها در ایران همواره بیش از نرخ تورم رشد می‌کند.

مسکن سرمایه ای‌ترین کالای ایرانی است و از این رو مالکیت مسکن یا عدم مالکیت ان می‌تواند وضعیت درآمدی خانوار را تحت تاثیر شدید قرار دهد.

نمودار زیر نشان دهنده نسبت مستاجران به کل خانوار‌های ایرانی در کشور طی یک دهه گذشته است.

نمودار اجاره نشینی