به زودی ایجاد تعادل در بازار گوشت

کدخبر: 260607
اقتصادنیوز: رئیس شورای تامین دام کشور اعلام کرد: شرکت پشتیبانی امور دام کشور برای تنظیم بازار گوشت قرمز اقدام به افزایش حجم واردات گوشت گرم گوسفندی، گوشت یخ زده گوساله، دام زنده وارداتی گوسفندی رومانیایی و گوشت گرم گوساله کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ «منصور پوریان» درباره کاهش عرضه گوشت تنظیم بازاری در فروشگاه های زنجیره ای طی روزهای اخیر گفت: واردات مسیر عادی خود را طی می کند و هیچ کمبودی در تامین و عرضه گوشت وارداتی نداریم.
وی علت تاخیر در توزیع گوشت های وارداتی در سطح فروشگاه‌های زنجیره ای را شرایط نامساعد آب و هوایی دانست و گفت: در روزهای اخیر به دلیل بارش‌های برف و باران در محورهای مواصلاتی کشور، حمل و نقل محصول با اندکی مشکل مواجه شده است که همین امر می‌تواند در به تعویق افتادن عرضه این محصولات در سطح فروشگاه های زنجیره‌ای موثر باشد.
رئیس تامین شورای دام کشور تصریح کرد: اکنون علاوه بر عرضه نامحدود روزانه گوشت گوساله یخ زده و گوشت گرم گوسفندی به میزان روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن، از این هفته تا هفته آینده روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ تن لاشه از محل واردات دام زنده گوسفندی رومانیایی و گوشت گرم گوساله با قیمت های تنظیم بازاری عرضه می شود.
وی عملکرد شرکت پشتیبانی امور دام کشور را در عرضه گوشت وارداتی موفق عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد این افزایش حجم واردات می تواند در تنظیم بازار گوشت قرمز در بازار مصرف و همچنین کاهش نرخ آلایش از جمله دست دل و جگر و کله و پاچه تاثیر بسزایی داشته باشد.
پوریان تصریح کرد: براساس آمارها قرار است هر کیلوگرم لاشه دام زنده وارداتی از رومانی با قیمت های ۳۴ هزار و ۸۰۰ تومان عرضه شود.

گزارش های رسیده نشان می‌دهد در روزهای اخیر فرآیند توزیع گوشت تنظیم بازاری اعم از یخ زده گوساله و نیز گوشت گرم گوسفندی وارداتی که در دو نوبت صبح و بعدازظهر عرضه می شد، به طور منظم انجام نمی شود و برخی روزها گوشت گرم گوسفندی در سبد توزیع فروشگاه ها قرار ندارد.
مسئول یکی از این فروشگاه های زنجیره ای به خبرنگار ایرنا گفت: در هفته‌های گذشته سهمیه این فروشگاه روزانه ۳۰۰ بسته گوشت در روز بود که اکنون این تعداد به حدود یک چهارم کاهش یافته است و این میزان پاسخگوی نیاز شهروندان نیست.
پیگیری‌ها نیز نشان می دهد با وجود اینکه پیش از این توسط مسئولان اعلام شده بود که عرضه گوشت تنظیم بازاری برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده دلالان با ارایه کارت ملی امکان پذیر است، اما در حال حاضر اغلب فروشگاه های زنجیره ای برای فروش گوشت از مشتری کارت ملی دریافت نمی کنند اما محدودیت هایی را از لحاظ حجم و تعداد خرید اعمال می کنند.
به گفته برخی از شهروندان اغلب مراجعه کنندگان برای دریافت گوشت های تنظیم بازاری رستورانداران و دلالان هستند.
مشاهدات میدانی نشان می دهد که در سطح بازار قیمت هر کیلوگرم شقه ران گوسفندی به قیمت هایی بیش از ۸۰ هزار تومان عرضه می شود و قیمت گوشت گوساله نیز ۶۹ هزار تومان است.
طبق آمارها نیاز مصرفی گوشت قرمز کشور نزدیک یک میلیون تن است که ۸۴۰ هزار تن آن از محل تولیدات داخلی و بیش از ۱۰۰ هزار تن آن از محل واردات گوشت گرم گوسفندی، گوشت منجمد گوساله و حتی دام زنده تامین می شود.

واردات گوشت قرمز برای تنظیم بازار این محصول توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور افزایش یافته تا مردم بتوانند محصولات پروتئینی مورد نیاز خود را با قیمت های مناسب تری خریداری کنند اما قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی و گوساله در بازار مصرف به ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان رسیده است.
به گفته حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور روزانه نزدیک ۱۵۰ تن گوشت گوسفندی گرم به بازار عرضه می شود که قیمت هر کیلوگرم لاشه گوشت گوسفندی گرم (تازه) در میادین میوه و تره بار و تعاونی های مصرف ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان، گوشت تفکیکی بین ۴۸ تا ۴۹ هزار تومان و گوشت گوساله منجمد ۲۹ هزار تومان است.

تیتر یک
  • منحنی نرخ بازدهی در۲۳ خرداد ۱۴۰۰منتشر شد+نمودار

    اقتصادنیوز: امروز ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ بازار اوراق بدهی دولت کاملا باثبات و کاملا سرد بود.

از دست ندهید
بلیط هواپیما