کدخبر: ۲۶۹۱۷۷ لینک کوتاه

تا پایان تعطیلات عید مرغ و گوشت تنظیم بازاری عرضه خواهد شد

اقتصادنیوز: مدیر عامل شرکت پشیتبانی امور دام از افزایش حدود ۲۵ درصدی واردات نهادهای تولید شامل ذرت، کنساتره سویا و جو در سال جاری خبر داد و گفت: توزیع گوشت مرغ و گوشت قرمز تنظیم بازاری گرم و منجمد تا پایان تعطیلات نوروزی با نرخ مصوب ادامه خواهد داشت که در این میان تنها گوشت منجمد گوساله در قالب محصول تنظیم بازاری در گروه‌های هدف توزیع می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز  به نقل از ایسنا ، حمید ورناصری در جمع خبرنگاران درباره وضعیت تامین نهاده‌های تولید یا همان خوارک دام وظیور اظهار کرد:  از ابتدای امسال تاکنون میزان واردات و تامین نهاده‌های تولید افزایش چشم گیر و قابل توجهی نسبت به همین بازده زمانی در سال گذشته داشته است که در برخی موارد به بیش از ۲۵ درصد هم می رسد. این حجم واردات انجام شده به واسطه پیش بینی‌های بود که در پی ترحیمها صورت دادیم و توانسیتم اثر آن را به حداقل ممکن برسانیم.

وی افزود: از ابتدای امسال تا کنون شرایط خاصی را پشت سر گذاشتیم که می‌توان به مشکلات ناشی از حمل و نقل کالا از بندر امام خمینی اشاره کرد که البته با تدابیر اندیشه شده از روی شرکت پشتیبانی امور دام عملا مرغ داران و دامداران این مشکلات را احساس نکردند.

ورناصری اظهار کرد: به طور معمول روزانه بیش از ۲۵۰۰ دستگاه تریلی خروجی بندر است که عمدتا شامل انواع غلات و خوارک دام و طیور است. اما این تعداد خروجی تریلی در مقطعی از مهر ماه به حداقل ممکن رسیده بود و در آن مقطع برای حل این مشکل از محل ذخایر استانی استفاده کردیم تا نیاز تولید کنندگان را تامین کنیم.

مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور درباره وضعیت عرضه گوشت مرغ و قرمز منجمد و گرم تنظیم بازاری اظهار کرد: عرضه گوشت مرغ و گوشت قرمز منجمد و گرم تنظیم بازاری تا پایان تعطیلات نوروزی ادامه خواهد داشت که با نرخ مصوب خواهد بود به عنوان مثال هر کیلوگرم گوشت گوساله تنظیم بازاری ۲۸ هزار تومان، هر کیلو گرم گوشت مرغ گرم ۱۱۵۰۰ تومان وهر کیلوگرم گوشت قرمز گرم به صورت لاشه حدود ۴۲ هزار تومان خواهد بود.

ورناصری در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره نوسانات قیمت در بازار خوارک دام و طیور و این محصولات پروتیئنی تصریح کرد: نرخ ارز اختصاص یافته به واردات خوارک دام و طیور در فروردین ماه سال گذشته ۳۲۵۰ هزار تومان بود که در اسفند ماه پارسال به ۳۷۰۰ و در فروردین ماه به سال جاری به ۴۲۰۰ رسید و این نرخ تاکنون تغییر نکرده است   و بخشی از دلیل افزایش قیمت این کالای اساسی ناشی از تغییرات نرخ ارز رسمی کشور بوده است.البته این کالاها تا به دست مرغداران و  دامداران برسد نه تنها کرایه حمل می‌خورد  که دو نیم برابر نسبت به پارسال افزایش قمیت داشته بلکه تولید کنندگان به دلیل نداشتن نقدینگی مجبور می‌شود دست به دامن دلالان شوند تا آنها با قیمت بالاتر خوراک دام و طیورشان را در اخیتار شان بگذراند. و همین عامل سبب می شود به عنوان مثال را قیمت هر کلوگرم کنجاله سویا ۲۴۵۰ در بندر امام خمینی است برای آنها حدود ۳۰۰۰ تومان تمام می‌شود.

وی در خصوص قیمت این کالاهای اساسی اظهار کرد: از اردبیهشت ماه امسال تا کنون نوسان قیمتی در نرخ نهاده‌های دامی وارداتی نداشتیم چرا که به عنوان مثال قیمت ۱۳۵۰ تومانی هر کلیو گرم ذرت وارداتی در بندر امام خمینی در این بازده زمانی همچنان ۱۳۵۰ تومان است. و تغییری نکرده و نرخ هر کیلو گرم کنجاله سویا که در اردبیهشت ماه ۱۸۰۰ تومان بود به ۲۴۵۰ تومان در حال حاضر رسیده است.

وی گفت: با توجه به افزایش چسم گیر واردات خوارک دام و طیور هیچ مشکلی در سال جاری و حتی ماه‌های ابتدایی سال آینده برای تامین این نهاده‌ها نداریم چرا که به عنوان مثال در سال گذشته حدود ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تن ذرت دامی وارد شد که به امسال به ۸ میلیون تن رسیده است. بنابراین نه تنها از نظر میزان و ذخایر این کالای اساسی هیچ مشکلی وجود ندارد بلکه بازار آنها نیز به تدریج متعادلتر خواهد شد اما فضاسازی های که در کشور انجام می‌شود  باعث التهاب ونوسانات در این بازار شده است.