تجارت ایران و آلمان نصف شد

کدخبر: 291423
اقتصاد نیوز:تجارت ایران و آلمان در ۴ ماهه نخست سال جاری میلادی ۴۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته که این امر نشان می دهد اروپا در مواجهه با سیاست های ضد ایرانی آمریکا نتوانسته است از منافع ایران در برجام حفاظت کند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، تجارت بین‌ آلمان و ایران تحت تاثیر تحریم های آمریکا آسیب دیده است. به نظر می رسد اروپا قادر نیست قرارداد منع گسترش سلاح های هسته ای را که امضا کرده حفظ کند .

اطلاعات اتاق بازرگانی آلمان نشان می دهد مقدار تجارت بین ایران و بزرگترین اقتصاد اروپا 49 درصد طی 4 ماه اول سال جاری میلادی در مقایسه با همین دوره زمانی در 2018 کاهش داشته است و همچنان به این روند رو به پایین ادامه می دهد .

کاهش تجارت ایران و آلمان به 529 میلیون یورو در 4 ماهه نخست 2019 تاثیر تحریم های دولت آمریکا را نشان می‌دهد که شرکت‌های معامله کننده با ایران را با قطع دسترسی آنها به بازار آمریکا مجازات می‌کند .

طبق گفته دگمروون بونشتین، نماینده اتاق بازرگانی آلمان، حدود 60 شرکت آلمانی هنوز با ایران تجارت دارند ولی بیشتر با کارکنان محلی کار می کنند .

قدرتهای اروپایی تمایل دارند قراردادی را که توسط اوباما امضا شده حفظ کنند. این قرارداد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای این کشور برداشته است . کشورهای اروپایی سعی کردند قرار داد برجام را با حفظ منافع اقتصادی آن علیرغم تحریم های آمریکا نجات دهند ولی تاحالا موفق نبوده‌اند. ایران تا حد زیادی از بازارهای نفت بیرون رفته و شرکت‌های بزرگ اروپایی طرح های سرمایه گذاری خود را در این کشور لغو کرده‌اند .

آخرین اطلاعات نشان می دهد صادرات آلمان به ایران 49 درصد در همین دوره کاهش یافته و به 450 میلیون یورو رسیده است. ایران تاکید دارد تلاش های اروپا تاثیر چندانی نداشته تا تهران را متعهد به قرارداد برجام نگه دارد .

از دست ندهید
بلیط هواپیما