وزیر نیرو خبر داد

ورود 800 هزار دستگاه سرمایشی غیراستاندارد در سال

کدخبر: 300489
وزیر نیرو با اشاره به اینکه سالانه 800 هزار دستگاه سرمایشی غیراستاندارد وارد کشور می شود، گفت: این دستگاه‌ها بخش مهمی از برق کشور را مصرف می‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرنگار مهر، رضا اردکانیان عصر سه شنبه در نشست مدیران صنعت آب و برق استان در محل استانداری زنجان، افزود: در سال جاری سه رکورد در حوزه برق‌زده شده است، یکی تولید برق متوسط در سال 92 که حدود یک هزار و 705مگاوات بوده و از آن زمان تاکنون سالانه 2 هزار و 150 مگاوات برق در کشور تولید شده است.

وی اظهار کرد: در سال گذشته در اوج خشکسالی برنامه‌ای برای سال 98 طراحی شد تا خاموشی به صفر برسد و با صرفه‌جویی این مهم محقق شد.

وزیر نیرو از ورود سالانه 800 هزار دستگاه سرمایشی غیراستاندارد به کشور خبر داد و گفت: متاسفانه این دستگاه‌ها بخش مهمی از برق کشور را مصرف می‌کنند.

اردکانیان با بیان اینکه امسال در اوج کم آبی و کم برقی با مدیریت صحیح منابع برق، خاموشی را به صفر رساندیم، افزود: در تنگنای ارزی و تحریم‌ها به سختی تجهیزات صنعت برق را وارد کردیم و تولید برق با قدرت ادامه یافت.

وی همچنین از صادرات 2 میلیارد و 300 میلیون کیلووات ساعت برق به کشورهای همسایه خبر داد.

وزیر نیرو با یادآوری اینکه رکورد متوسط تولید برق تا سال 92 حدود 1705 مگاوات بود، ادامه داد: از سال 92 تاکنون 2150 مگاوات برق تولید شده که این میزان امسال این رقم به 3800 مگاوات رسیده است.

اردکانیان گفت: از سال 92 تعداد 15 نیروگاه جدید در کشور ایجاد شده است و این روند تداوم خواهد داشت.

وی با بیان اینکه امسال 1800 مگاوات صرفه جویی در مصرف برق داشتیم، گفت: ارزش این میزان صرفه‌جویی 4 میلیارد و 800 میلیون ریال است.

وزیر نیرو با بیان اینکه مدیریت مصرف در سال جاری رکورد زده که این موضوع به‌مراتب اهمیت بیشتری از تولید برق دارد، گفت: مدیریت مصرف رکود بعدی بوده که از تولید مهم‌تر است زیرا عدم فرهنگ سازی در مصرف کننده سبب می شود نتوانیم تغییرات لازم راد ایجاد کنیم.

اردکانیان با بیان اینکه در بحث مدیریت مصرف برق با صنایع بزرگ قرارداد بسته‌ شده است، افزود: در ساعات اوج بار سیستم، مصرف کاهش‌یافته است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما