کدخبر: ۳۰۹۱۹۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

افزایش وزنی صادرات ایران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش ۲۲.۵ درصدی وزن صادرات در شش‌ماهه نخست سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، حمید زادبوم پیش از ظهر امروز در حاشیه همایش توسعه صادرات در کاشان ضمن اشاره به تحریم‌های ظالمانه دشمن علیه اقتصاد کشور اظهار داشت: با وجود این تحریم‌ها صادرات خارجی کشور در شش‌ماهه نخست سال جاری از لحاظ وزنی 22.5 درصد رشد داشته است و این نشانگر روند رو به‌جلو صادرات و تولید است .

معاون وزیر صمت با بیان اینکه ارزش صادرات کشور به ارزش‌افزوده است، گفت: صنعت فرش ماشینی پیشرفت خوبی داشته زیرا ارزش‌افزوده و اشتغال بالایی را به دنبال دارد و ایران نیز سابقه دیرینه در این صنعت دارد.

وی با بیان اینکه سهم ایران از فرش ماشینی زیاد نیست، گفت: وزارت صمت بنا دارد تا با ایجاد نمایشگاه‌ها در سطح کشور علاقه دارد تا از این صنعت حمایت کند و نمایشگاه‌های مختلف در سطوح ملی و بین‌المللی در کشور انجام می‌شود.

زادبوم با اشاره به پیشرفت صنعت فرش ماشینی در کاشان اظهار داشت: آمارها نشان می‌دهد 40 درصد تولید فرش در اختیار ترکیه است درحالی‌که ایران در قسمت‌های مختلف تولید فرش صاحب‌ منصب بوده است.

وی با بیان اینکه ورود صحیح به صنعت فرش ماشینی می‌تواند تولیدکنندگانی بی‌رقیب و بی‌مانند بسازد، افزود: به‌جرأت می‌توان گفت صنعت فرش ماشینی صنعتی سودآور و باارزش افزوده بالایی است و بر همین اساس با بومی‌سازی می‌توان به رونق تولید بخش فرش ماشینی کمک شایانی کرد.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه ورود به اقتصاد بین‌الملل لازم است،عدم وابستگی اقتصاد به نفت است، بیان داشت: تولیدکنندگان رزمندگان جنگ اقتصادی علیه ایران هستند و بر همین اساس صادرات ایران در شش‌ماهه نخست سال جاری بیش از 21 میلیارد دلار صادرات انجام‌شده و بیش از 21 میلیارد دلار نیز واردات صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه برخی مشکلات ناشی از مشکلات ساختاری، واحدهای تولیدی و یا عملکرد مسؤولین است، گفت: برپایی میز ملی فرش ماشینی در کاشان می‌تواند نقش مهمی در حل مشکلات و موانع صادرات تولیدکنندگان داشته باشد و بر همین اساس برای رونق‌بخشی مجوز برپایی نمایشگاه ملی فرش ماشینی در کاشان صادر شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند