کدخبر: ۳۴۱۲۲۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ رقابت نزدیک نیروهای متناقض ارزی/ سکه در مسیر کاهشی

اقتصادنیوز؛ در اولین روز هفته، بازار ارز تحت تاثیر نیروهای متناقض بود و رقابت کاهشی و افزایشی ها، با فاصله نزدیکی به سوی گروه اول خاتمه یافت. روز شنبه، دلار ۱۰ تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۷ هزار و ۶۷۰ تومان رسید.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در ساعات ابتدایی اولین روز هفته، اوضاع به کام نیروهای کاهشی بود و دلار تا قیمت 17 هزار و 570 تومان عقب نشست. با این حال، این ارز توان افت بیشتر قیمت را از خود نشان نداد و در آستانه سطح حمایتی 17 هزار و 500 تومانی با افزایش خریدها مواجه شد و تا قیمت 17 هزار و 670 تومان بالا رفت.

به این ترتیب،‌می توان گفت در نیمه اول روز شنبه، اوضاع به کام کاهشی ها بود و در نیمه دوم وضع به نفع افزایشی ها تغییر کرد. به گفته فعالان، بازار ارز در ابتدای روز تحت تاثیر جو روانی ایجاد شده در بازار بود که تبادل زندانی میان آمریکا و ایران را به عنوان گامی در جهت کاهش تنش ها در نظر می گرفت. خریداران نیز از هراس اثرگذاری این اتفاق از بازار عقب نشسته بودند. تقاضای نقدی خاصی نیز در بازار حضور نداشت که قیمت را تحریک کند. با این حال، پس از اینکه قیمت کمی پایین رفت، معامله گران مشاهده کردند که تمایل برای فروش پایین آمده است و هم زمان نرخ حواله درهم افزایشی شده است. برگشت درهم به بالای مرز 4 هزار و 900 تومانی از نظر برخی فعالان تاثیر مهمی در تغییر سمت و سوی انتظارات بازار داشت. 

برخلاف بازار ارز، دیروز در بازار سکه، قیمت ها با آسودگی بیشتری کاهشی شدند. در هفدهیمن روز خردادماه، سکه تمام بهار آزادی 140 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 7 میلیون و 300 هزار تومان رسید. جدا از افت دلار که مقداری در کاهشی شدن بازار سکه اثر داشت، عامل اصلی نزول فلز گران بهای داخلی، سقوط طلا در بازارهای جهانی بود. طلا  در آخرین روز کاری بازارهای جهانی پس از انتشار آمار اشتغال آمریکا و بهبود آن، در سرازیری کاهشی قرار گرفت و به زیر مرز هزار و 700 دلاری رفت. این افت به اندازه ای زیاد بود که انتظارات بازیگران بازار داخلی را نیز تحت تاثیر قرار داد. با اینکه دیروز سکه بیش از 100 هزار تومان از ارزش خود  را از دست داد، بیشتر فعالان این بازار باور داشتند، فلز گران بهای داخلی برای اینکه از کانال 7 میلیونی پایین تر برود، نیاز دارد که در سطح حمایتی 7 میلیون و 200 هزار تومانی با افزایش خرید مواجه نشود. برخی از تحلیل گران فنی باور داشتند، در صورت شکست سطح یاد شده، سکه توانایی نزول تا محدوده 6 میلیون و 800 هزار تومانی را خواهد داشت. این در حالی است  که بسیاری از فعالان، باور دارند سکه هم چنان توان افزایش قیمت را دارد و خریداران بزرگ به دنبال  خرید در قیمت های پایین تر هستند. 

البته وضعیت در بازار چندان هیجانی به نظر نمی رسد و حجم معاملات نیز زیاد بالا نبود. در واقع بخشی از معامله گران باور دارند بازار ظرفیت زیادی برای کاهش یا افزایش قیمت ندارد و در روزهای آتی به احتمال زیاد در دامنه محدودی نوسان خواهد کرد که نه افزایش قیمت زیادی در کار خواهد بود و نه کاهش قابل توجهی. 

دلار ملی به زیر کانال 17 رفت

 در اولین روز هفته، دلار بر تابلوی صرافی ملی به زیر مرز 17 هزار تومانی رفت. روز شنبه شاخص ارزی 90 تومان از ارزش خود را از دست داد و روی تابلوی صرافی های منتخب به عدد 16 هزار و 980 تومان رسید. برخی فعالان افت دلار بر تابلوی صرافی های منتخب را به عنوان سیگنالی از سوی بازارساز به بازار آزاد  در نظر گرفتند. در واقع باور آن ها این بود که بازارساز به معامله گران هشدار داد که به دنبال کاهش قیمت هاست. آخرین قیمت ها در سامانه نیما نیز حاکی از افت قیمت ها بود. آخرین قیمت دلار در سامانه نیما 16 هزار و 239 تومان ثبت شده است که 22 تومان کمتر از نرخ پیشین بود. هر چقدر قیمت دلار در سامانه نیما و بازار آزاد به هم نزدیک باشند، امکان بهره برداری از رانت حاصل از فاصله قیمتی کاهش پیدا می کند و تمایل صادرکنندگان برای عرضه ارز افزایش می یابد.

 

این مطلب برایم مفید است
32 نفر این پست را پسندیده اند