کدخبر: ۳۴۳۷۷۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلا و ارز پایتخت؛ حرکت دلار به سوی مرز ۱۹هزارتومانی/ سبقت شاخص ارزی از سکه در بازدهی هفتگی

اقتصادنیوز؛ دلار در هفته گذشته نه تنها کانال ۱۸ هزار تومانی را با قدرت شکست، بلکه در ۲ روز کاری انتهایی هفته به سمت مرز ۱۹ هزار تومانی حرکت کرد و به رقم ۱۵۷۹۰ تومان رسید. سکه نیز در هفته جاری به ۷ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید اما نسبت به رشد شاخص ارزی بازدهی پایین‌تری را به ثبت رساند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ روز سه شنبه، شاخص بازار ارز 250 تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای 18 هزار و 500 تومان رسید. تعطیلی روز چهارشنبه هم بازار را آرام تر نکرد و روز پنج شنبه این ارز با 290 تومان رشد به بهای 18 هزار و 790 تومان رسید.

چنین رشدهایی موجب شدند که قیمت دلار در هفته ای که گذشت حدود 4.5 درصد افزایش پیدا کند؛ حال آنکه در بازار فلزات گران بهای داخلی، سهم سکه تمام طی آخرین هفته خرداد 1.8 درصد رشد بود. آخرین بار در هفته منتهی به پنجم اردیبهشت ماه بود که دلار رشد بیشتری را نسبت به سکه تجربه کرده بود.

در واقع حدود 7 هفته در بازار داخلی بازدهی سکه نسبت به دلار عموما برتری داشت ،‌ولی این روند در هفته گذشته با قدرت تفییر کرد. سکه در 2 روز انتهایی هفته با وجود رشد زیاد دلار، تنها 80 هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای 7 میلیون و 750 هزار تومان رسید.

به گفته برخی فعالان باتجربه بازار، سکه‌بازان نسبت به رشد قیمت دلار با احتیاط رفتار کردند، چرا که از نظر آن ها این ارز به سطوح مقاومتی سنگینی رسیده است و احتمال عقب گرد آن وجود دارد. از طرف دیگر،‌ آن ها معتقد بودند احتمال ورود بازارساز به معاملات در آستانه کانال 19 هزار تومانی بسیار زیاد خواهد بود.

تجربه پیشین معامله گران این گونه بود که در اوایل مهر 97 با ورود لحظه ای دلار به کانال 19 هزار تومانی به یکباره عرضه ارز افزایش پیدا کرد و قیمت در جهت کاهشی قرار گرفت.

برخی از معامله گران سکه باور دارند ممکن است چنین اتفاقی در هفته جاری نیز رخ دهد  و زمینه  ساز تغییر مسیر بازار ارز شود. با این حال، وضعیت بازار ارز کمی نسبت به آن مقطع زمانی متفاوت تر است. از جمله اینکه رشد بازار در مقطع کنونی آرام و پیوسته بوده است،‌ولی در سال 97 با شیب تندی رشدمی کرد.

 از سوی دیگر، عامل دیگری که موجب شد سکه متناسب با قیمت دلار رشد نکند، عدم افزایش محسوس طلا در بازارهای جهانی بود. طلا روز پنج شنبه در محدوده هزار و 720 دلاری قرار گرفت که 6 دهم درصد کمتر از پنج شنبه گذشته بود. عامل سومی که از نگاه برخی معامله گران موجب شد، سکه به اندازه دلار رشد نکند، خریدهای سنگین پیشین معامله گران بازار سکه بود. در واقع  از نظر آن ها رشد سکه در ماه های قبل پیش خور شده بود.

در این میان، عده ای از فعالان بازار باور داشتند، افزایش قیمت دلار برخلاف نظر برخی سکه بازان در روز شنبه ادامه خواهد یافت. به گفته آن ها،‌  خبر تصویب قطعنامه تروئیکای اروپا علیه ایران، به رغم مخالفت جدی چین و روسیه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می تواند وضعیت بازار ارز در روز ابتدایی هفته را تحت تاثیر قرار دهد. عده ای احتمال می دادند، با جوسازی پیرامون این خبر در آغاز معاملات، قیمت دلار را به کانال 19 هزار تومانی ببرند.

با این حال، شایعات کاهشی هم در روزهای انتهایی هفته به گوش می رسید. عده ای عنوان می کردند قیمت به حدی رسیده است که صرافی ها با گشاده دستی بیشتر اقدام به عرضه ارز خواهند کر د و گروهی تاکید می کردند که مداخلات بازارساز در چنین قیمت هایی را نباید دست کم گرفت.

به طور مسلم معاملات پشت خطی و آتی حواله درهم نیز برای بازار از اهمیت زیادی برخوردار است. گفته می شد در انتهای هفته قیمت درهم به بالای 5 هزار  و 200 تومان رفته بود و با این سطح از قیمت، ارزش دلار در بازار داخلی می توانست به بالای 19 هزار  تومان برود. 

دلار در صورتی که در روز جاری به بالای نقطه 19 هزار  و 200 تومانی برود، به قله قیمتی تاریخی خود خواهد رسید. در این میان، هم چنان این مساله مورد توجه معامله گران است که قیمت دلار در سال جاری به اندازه سایر بازارها رشد نکرده است و همین مساله نشان دهنده آن است که تقاضا در بازار ارز چندان زیاد نیست؛ البته رشد هفته گذشته و پیش روی دلار تا حدی نگاه ها را به سوی بازار ارز بازگردانده است.

این مطلب برایم مفید است
21 نفر این پست را پسندیده اند