درجه نقد شوندگی سهام به متوسط جهانی نزدیک شد

رکورد شکنی یک نسبت جدید در بورس

کدخبر: 354003
اقتصاد نیوز : اقتصاد نیوز: نسبت گردش نقدینگی در بورس تهران رکورد شکست. این نسبت نشان می دهد سرعت دست به دست شدن سهام چه میزان است.

 نسبت گردش نقدینگی" turnover ratio" یکی از معروف‌ترین نسبت‌ها در نشان دادن درجه نقدینگی بازار سهام و توضیح‌دهنده توانایی بازار در جذب معاملات بزرگ بدون ایجاد نوسان شدید در قیمت‌ها است. این نسبت را می‌توان با تقسیم جمع ارزش معاملات یک سهم(بازار) بر متوسط ارزش کل آن(سهم) بازار در یک دوره زمانی خاص به دست آورد. تفسیر نسبت گردش نقدینگی از این قرار است که چنانچه این رقم ۱۰۰ درصد باشد، یعنی در بازه مشخص مورد بررسی، تمامی سهام معامله‌شده در بازار حداقل یک‌بار دست به دست شده‌اند. یافته‌های روزنامه دنیای اقتصاد نشان می‌دهد: در ۱۰ سال گذشته همواره نسبت مذکور برای بورس تهران کمتر از ۳۸ درصد بوده است. به عبارتی تمام سهام معامله شده در بازار در طول یک‌سال ۳۸/ ۰ بار دست‌به‌دست می‌شوند. این در حالی است که میانگین جهانی این نسبت فراتر از یک است که نشان دهنده دست به دست شدن تمامی سهام موجود در بازار است از این‌رو در سال های گذشته فاصله قابل‌توجهی میان بورس تهران با استانداردهای بین‌المللی وجود دارد.

اما اتفاقات اخیر در بورس تهران نشان می دهد  نسبت گردش نقدینگی در این بازار نیز بالا رفته و به میانگین جهانی نزدیک شده است. دنیای اقتصاد پیش بینی می کند:در صورت تداوم ورود پول در اندازه‌های فعلی به گردونه معاملات سهام تا پایان سال ۹۹، نسبت گردش نقدینگی در بورس تهران به حدود ۶۱ درصد افزایش خواهد یافت. این در حالی است که همچنان بورس تهران از ضریب شناوری پایینی برخوردار است و در عین حال قوانین محدودکننده‌ای همچون دامنه نوسان قیمت و حجم مبنا که مختص بازار سهام ایران است خود مانعی بر سر راه افزایش نقدشوندگی سهام است.

در واقع کفه عرضه و تقاضا در بورس کاملا نامتوازن است،سمت تقاضا به اندازه یک نهنگ رشد کرده اما سمت عرضه بورس کماکان در سطح یک استخر باقی مانده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما