اردوغان در دیدار با رییس جمهور روسیه: آینده سوریه برای ما مهم است

کدخبر: 206181
ايسنا : اردوغان: "آینده سوریه برای ما اهمیت دارد و نمی‌توان اجازه داد این کشور در دست نیروهای سوریه دموکراتیک و داعش رها شود."

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود اظهار داشت: در دیدار با پوتین اطلاعاتی از روند عملیات عفرین ارائه کردیم و تاکید کردیم که مساله حفظ تمامیت ارضی سوریه برای ما بسیار مهم است.

اردوغان گفت: آینده سوریه برای ما اهمیت داشته و نمی‌توان اجازه داد این کشور در دست نیروهای سوریه دموکراتیک و داعش رها شود.

رئیس‌جمهور ترکیه افزود: ترکیه و روسیه درباره بسیاری از مشکلات در کشور سوریه با یکدیگر اتفاق نظر داشته و رویکردهای مشترکی دارند.

وی با تاکید بر اینکه روند مبارزه با تروریسم به صورت مشترک ادامه خواهد داشت، گفت: ما درباره شرایط فعلی سوریه از جمله برخی مسائل منطقه‌ای با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردیم.

اردوغان ابراز امیدواری کرد که دو کشور در کنار یکدیگر به تلاش برای برقراری ثبات در سوریه ادامه دهند و همکاری‌های آنها در زمینه مبارزه با تروریسم ادامه یابد.

وی در ادامه گفت: ما همان رویکردهای روسیه را درباره بسیاری از مشکلات موجود در سوریه داریم و تلاش‌های گسترده ما برای برقراری صلح، آرامش و ثبات در منطقه ادامه خواهند یافت و امیدوارم که این دیدارهای ما برای کل منطقه مفید باشد.

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه گفت: ما مناطق کاهش تنش در سوریه ایجاد کردیم و پیشرفت‌هایی در این کشور داشتیم و ایده‌های خود را درباره حل سیاسی بحران سوریه با طرف ایرانی نیز به اشتراک خواهیم گذاشت.

اردوغان در ادامه تاکید کرد: روابط ما به روسیه موفقیت آمیز و مستحکم بوده و ما تمامی چالش‌ها را پشت سر گذاشته‌ایم.

پوتین نیز در این کنفرانس مطبوعاتی با تاکید بر اینکه در این دیدار مسائل نظامی و ارائه سامانه موشکی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و این گفت‌وگوها مثبت و سازنده بودند، اظهار داشت: ما با ترکیه اهدافی را برای حرکت رو به جلو و فراهم کردن مقدمات امضای توافقنامه‌های جدیدی تعیین کردیم.

رئیس‌جمهور روسیه افزود: مسکو و آنکارا در حال برداشت نتیجه همکاری‌های اقتصادی دوجانبه خود هستند و عوامل تحریک آمیز در مسائل بین‌المللی هیچ جایی در روابط ما با ترکیه ندارند.

کرملین پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پوتین با همتای ترکیه‌ای خود و حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران دیداری سه جانبه خواهند داشت و در این دیدار روند اجرای توافقنامه‌های به دست آمده در نشست‌ اول آنها در شهر سوچی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما