کدخبر: ۲۱۶۴۳۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

افزایش ۲ برابری صادرات نفت خام ایران در پسابرجام

اقتصادنیوز : صادرات نفت خام ایران در پی دستیابی به توافق هسته ای برجام از روزانه یک میلیون و ۱۳۰ هزار بشکه در سال ۱۳۹۱ به بیش از ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در سال ۱۳۹۶ رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، توافق هسته ‌ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) بیست و سوم تیرماه سال 1394 (چهاردهم ژوئیه 2015) در وین بین نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 شامل انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه، چین و آلمان امضا شد.

با اجرای برجام از دی ماه 1394، مقام های ایرانی بارها به کارشکنی های طرف مقابل بویژه آمریکا برای اموری مانند ارتباط های مالی و تجاری اعتراض کرده اند.

«دونالد ترامپ» که از بهمن سال 1395 به عنوان رییس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه خروج از برجام را اعلام کرد.

به گزارش شنبه تارنمای وزارت نفت، افزایش صادرات نفت یکی از مهم‌ترین دستاوردهای تحقق یافته پس از توافق برجام بود. 

با اجرای برجام در دی‌ماه 1394 روند صعودی صادرات نفت آغاز شد و میانگین صادرات نفت خام ایران در سال 1395 به 2 میلیون و 90 هزار بشکه و در سال 1396 به 2 میلیون و 150 هزار بشکه در روز رسید. 

صادرات نفت خام ایران در سال 1391 به پایین‌ترین میزان یعنی یک میلیون و 130 هزار بشکه در روز رسیده بود.

شرکت ملی نفت ایران همچنین فروردین ماه امسال رکورد جدیدی از صادرات نفت خام را به میزان 2 میلیون و 617 هزار بشکه در روز ثبت کرد. پیش از این، بیشترین رقم صادرات نفت خام در اکتبر 2016 با رقم 2 میلیون و 442 هزار بشکه ثبت شده بود.

کشورهای آسیایی و مشتریان سنتی نفت ایران شامل چین، هند، کره جنوبی و ژاپن بیش از 60 درصد نفت ایران را در ماه آوریل امسال (فروردین- اردیبهشت ماه) خریدند. چین و هند با خرید حدود یک میلیون و 400 هزار بشکه، عنوان 2 مشتری عمده نفت ایران را به نام خود ثبت کردند.

شرکت‌های اروپایی مانند توتال، شل، انی، ساراس، هلنیک پترولیوم و غیره نیز حدود 40 درصد نفت ایران را در ماه آوریل دریافت کردند. 

امروز اعلام شد میانگین قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به هجدهم مه (بیست و هشتم اردیبهشت‌ماه) با 2 دلار و 81 سنت افزایش، به 76 دلار و 60 سنت برای هر بشکه رسید که بیشترین رشد قیمت را در میان انواع نفت های شاخص داشته است.

میانگین قیمت نفت سبک ایران از آغاز امسال تا پایان بیست و هشتم اردیبهشت‌ماه، 66 دلار و 91 سنت برای هر بشکه بود.

میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران در دوره مورد بررسی نیز 2 دلار و 3 سنت برای هر بشکه افزایش یافت و به 73 دلار و 58 سنت رسید.