کدخبر: ۲۳۰۱۶۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سازمان ملل: کره شمالی به وعده خود عمل نکرده

اقتصاد نیوز: براساس گزارش محرمانه سازمان ملل، کره شمالی با وجود وعده‌ای که داده برنامه‌های اتمی و موشکی خود را متوقف نکرده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این گزارش ۱۴۹ صفحه‌ای آمده است: کره شمالی برنامه‌های اتمی و موشکی خود را متوقف نکرده و به تخطی از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در افزایش نقل و انتقال‌های غیرقانونی و گسترده محصولات نفتی از طریق کشتی به کشتی و نقل و انتقال زغال سنگ در دریا در سال ۲۰۱۸ و فروش سلاح به مجموعه کشورهای آفریقایی و نیز حوثی ها ادامه داده است.

این گزارش که در ساعات پایانی شب گذشته به کمیته تحریم‌های کره‌شمالی در شورای امنیت ارائه شده از سوی کارشناسان ناظر بر تحریم‌های سازمان ملل تهیه شده است.

هیئت کره‌شمالی در سازمان ملل هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

در گزارش سازمان ملل همچنین ادعا شده که کره شمالی به صورت نظامی با سوریه همکاری دارد و تلاش کرده تا به حوثی‌های یمنی سلاح بفروشد.

کارشناسان مدعی‌اند، همکاری ممنوع شده نظامی با سوریه بدون تردید ادامه دارد. آنها می‌گویند تکنسین‌های کره شمالی در جریان سفر سال ۲۰۱۱، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ خود به سوریه در برنامه موشک بالستیک و سایر فعالیت‌های ممنوعه در این کشور دخیل بودند.

در ادامه گزارش سازمان ملل همچنین ادعا شده که کارشناسان در حال بررسی اقدامات از سوی وزارت تجهیزات و توسعه تجارت ارتش کره شمالی در تامین تسلیحات متعارف و موشک بالستیک برای گروه حوثی‌های یمن هستند.

براساس این گزارش همچنین آمده که یک کشور که نامی از آن برده نشده، نامه‌ای را در تاریخ ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۶ از رهبر حوثی‌ها به کارشناسان نشان داده که در آن رهبر حوثی‌ها از مقام‌های کره شمالی دعوت کرده تا به یمن بروند و درباره انتقال تکنولوژی و سایر موارد مربوط به منافع مشترک صحبت کنند.

پیونگ یانگ با صادرات بیش از ۱۰۰ میلیون دلار کالا در بازه زمانی اکتبر ۲۰۱۷ تا مارس ۲۰۱۸ به چین، غنا، هندوستان، مکزیک، سریلانکا، تایلند، ترکیه و اوروگوئه اقدام به نقض ممنوعیت بر منسوجات کرده است.

این گزارش در حالی منتشر شده که چین و روسیه گفته‌اند که شورای امنیت سازمان ملل به دنبال کاهش تحریم‌ها علیه کره شمالی هستند.

آمریکا و سایر کشورهای عضو شورای امنیت گفته‌اند تا زمانیکه از سوی کره شمالی اقدامی مناسب نبینند، تحریم‌ها را برنمی‌دارند.