شکاف کام و لب در دوران جنینی قابل تشخیص است؟

کدخبر: 234492
اقتصادنیوز:یک جراح پلاستیک و ترمیمی با بیان این‌که شکاف کام و لب در دوران جنینی با انجام سونوگرافی قابل تشخیص نیست، تصریح کرد: زمانی‌‌که نوزاد متولد می‌شود، می‌توان به این عارضه پی برد؛ البته برای درمان توصیه می‌شود، والدین در سنین مناسب نسبت به جراحی اقدام کنند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ حمیدرضا فتحی در گفتگو با خبرگزاری آنا، درباره علت تولد نوزادان با عارضه شکاف کام یا لب گفت: علت اصلی این عارضه ناشناخته است، اما مسائلی مانند داشتن زمینه خانوادگی، جهش ژنتیکی، مصرف داروهای انعقادی خون توسط مادر در دوران بارداری، کمبود ویتامین‌های ضروری مادر در دوران بارداری، مصرف داروهای شیمی درمانی و ... منجر به تولد نوزادی با شکاف کام یا لب می‌شود.

وی با بیان این‌که در حال حاضر با جراحی‌های پلاستیک و ترمیمی، می‌توان این عارضه را درمان کرد، افزود: خوشبختانه علم و تکنیک‌های پزشکی به گونه‌ای پیشرفت کرده است که این کودکان پس از جراحی، ظاهری کاملاً طبیعی پیدا کرده و کسی متوجه عارضه مادرزادی او نخواهد شد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این‌که شکاف کام و لب در دوران بارداری با انجام سونوگرافی قابل تشخیص نیست، خاطر نشان کرد: تنها زمانی که نوزاد متولد می‌شود، می‌توان به این عارضه پی برد.

فتحی یادآور شد: بهترین سن برای جراحی شکاف لب، سه تا پنج ماهگی و شکاف کام 9 تا 12 سالگی است. اگر نوزادان در این سن تحت جراحی قرار بگیرند، به سرعت بهبود یافته و نیازی به جراحی‌های تکمیلی و ترمیمی بیشتر ندارند.

وی افزود:‌ برای مثال، اگر نوزادان در سنین مناسب تحت جراحی قرار نگیرند، با افزایش سن دچار عوارضی دیگر می‌شوند که جراح علاوه‌بر ترمیم شکاف کام یا لب، باید جراحی زیبایی بینی و فک را نیز برای آنها انجام دهد؛ بنابراین به والدین توصیه می‌شود، در سنین مناسب نسبت به جراحی فرزندشان اقدام کنند، تا آنها نیازمند اعمال جراحی بیشتر نشوند. انجام تمام اعمال جراحی به خصوص در سنین نوزادی می‌تواند با عوارضی همراه باشد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما