کدخبر: ۲۶۰۶۴۵ لینک کوتاه

راهکار مقابله با سرمای زمستان + عکس

اقتصادنیوز: مغز شما برای جلوگیری از سرمازدگی به دقت حرارت بدن را نظارت می‌کند زیرا درجۀ حرارت مرکزی بدن باید در حد ۳۶٫۹ درجۀ سانتی‌گراد حفظ شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ، سَرما پدیده‌ای است که بر اثر کاهش گرما روی می‌دهد، در دانش فیزیک چیزی به نام سرما دادن وجود ندارد، بلکه گرفتن گرما از ماده باعث عدم وجود گرما شده که به اصطلاح به آن سرما می‌گویند.

سرما را نمی‌شود وجه مقابل گرما دانست در حقیقت سرما وجود ندارد و این عدم وجود گرما است که ما را بر آن داشته است که اسمی به نام سرما به آن لقب بدهیم.

بدن انسان نیاز دارد درجۀ حرارت مرکزی خود را در حد ۳۶٫۹ درجۀ سانتی‌گراد حفظ کند؛ مغز شما برای جلوگیری از سرمازدگی به دقت دما یا حرارت بدن را تحت نظارت دارد.

اگر سطح پوست بیش از حد خنک شود، گیرنده‌ای پوست پیام‌هایی را به مغز می‌فرستد که رشته‌ای از شگرد‌های گرم‌کننده را به راه می‌اندازد.

لرزیدن یکی از عکس العمل‌ها نسبت به سرماست، که در آن عضلات شما با سرعت زیاد منقبض و منبسط می‌شوند؛ علاوه بر جنبیدن ماهیچه‌های دست و پا، ماهیچه‌های آرواره هم ممکن است شروع به لرزش کنند و در نتیجه دندان‌هایتان به هم بخورند.

این فعالیت غیرارادی عضلاتی گرما تولید می‌کند که به بدن کمک می‌کند تا درجۀ حرارتش را بالا ببرد، این حالت همچنین هشداری برای شما است که خود را به پناهگاهی گرم و نوشیدنی داغ برسانید.

در سرمای شدید چه کنیم؟

وضعیت هوا را از رسانه‌ها پیگیری کنید؛ مایعات زیاد بنوشید و از مصرف کافئین خودداری کنید؛ همچنین هنگام برف‌روبی خود را خسته نکنید، زیرا موجب وارد شدن فشار بر قلب و بروز حمله قلبی می‌شود و قبل از برف‌روبی قدری نرمش کنید.

در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید و در صورت استفاده از بخاری نفتی به جریان تهویه اتاق دقت کنید و مخزن بخاری نفتی را خارج از محدوده سکونت از نفت پر کنید.

مواظب بروز علائم هایپوترمی بدن (کاهش شدید دمای بدن) باشید مانند لرزش غیرقابل کنترل، از دست رفتن حافظه، اختلال در جهت یابی، لکنت زبان، خواب آلودگی و ناتوانی که در صورت بروز این علائم فوری مصدوم را به نقطه‌ای گرم منتقل کنید و کمک پزشکی بخواهید.

اگر در کولاک در داخل خودرو محبوس شدید به نکات زیر توجه کنید:

در مکانی توقف کنید که احتمال پیدا کردن خودرو توسط گروه نجات زیاد باشد، چراغ‌های خطر را روشن کنید و برای گرم نگهداشتن داخل ماشین در هر ساعت ۱۰ دقیقه موتور بخاری را روشن و مرتب برف لوله اگزوز را پاک کنید و مواظب باشید تا باتری خودرو از کار نیفتد و بعد از کولاک خودرو را ترک کرده و پیاده‌روی کنید.

راهکاریی برای دور زدن سرما + اینفوگرافی