کدخبر: ۲۶۱۶۶۱ لینک کوتاه

رهایی دو محکوم از اعدام

رییس دادگستری میاندوآب گفت: ۲ زندانی محکوم به قصاص در این شهر با بخشش اولیای دم از اعدام رهایی یافتند.

به گزارش اقتصادنیوز، حجت الاسلام عادل گل حسینی روز پنجشنبه در گفت ‌و گو با ایرنا اظهار داشت: یکی از این زندانیان به مدت 15 سال و دیگری به مدت 10 سال به جرم قتل نفس در زندان به سر می‌بردند.
وی افزود: این 2 فرد که حکم قصاص آنها صادر شده بود با پیگیری‌های مکرر و رایزنی شعبه 12 شورای حل اختلاف و همچنین با بزرگ منشی و رضایت اولیای دم از پای چوبه دار نجات یافتند.
حجت الاسلام گل حسینی بیان کرد: اعضای شورا‌های حل اختلاف این حوزه در راستای انجام رسالت ذاتی و با بهره گیری از ظرفیت‌های متنفذان منطقه و با تشکیل جلسه های متعدد صلحی و همچنین حضور در منازل اولیای دم با بیان توصیه‌های پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصوم (ع) در خصوص جایگاه عفو و گذشت در دین مبین اسلام توانستند رضایت اولیای دم پرونده قتل عمد را جلب کنند.
وی افزود: 2 پرونده قتل دیگر نیز که حکم قصاص آنان در این شهرستان صادر شده است، با رضایت اولیای دم آنها برای بخشش این متهمان در حال طی مراحل اداری خود است.
حجت الاسلام گل حسینی گفت: درس گذشت و بخشش از ائمه اطهار (ع) به مسلمانان رسیده است و هیچ چیزی شیرین تر از عفو و گذشت نیست.
به گزارش ایرنا از ابتدای تشکیل شوراهای حل اختلاف در این شهرستان 12 فقره پرونده قتل با میانجی گری و وساطت اعضای شورا‌های حل اختلاف میاندوآب و جلب رضایت از اولیای دم منجر به رهایی محکومان به قصاص شده است.
عفو و گذشت بر اساس آموزه های دینی پرتوی از مسرّت واقعی و موجی از عواطف و احساسات انسان دوستانه را در دلها ایجاد می کند و به قول امام علی (ع) 'گذشت زینت بزرگواریهاست'.