چگونه از گل‌مژه رهایی یابیم؟

کدخبر: 262713
اقتصاد نیوز: گل‌مژه ضایعه‌ای دردناک، ناخوشایند و آزاردهنده در لبه پلک است که گاه آن را می‌توان در خانه با رعایت توصیه‌های زیر درمان کرد.

از کمپرس آب‌گرم استفاده کنید

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سلامت نیوز، درمان گل‌مژه را باید با بروز نخستین نشانه‌ها از برآمدگی و دردناک بودن این توده در لبه پلک‌ها آغاز کرد. برای تسکین درد حوله‌ای تمیز که در آب گرم جوشانده شده یا کمپرس آب‌گرم را پنج تا ده دقیقه و تا چهار بار در روز روی گل‌مژه انجام دهید.

لوازم آرایش چشم خود را دور بریزید

اگر از خط چشم، سرمه یا ریمل در زمانی که گل‌مژه زده‌اید، استفاده کرده‌اید آنها را دور بریزید، چون احتمال دارد آنها نیز به باکتری‌ای که باعث گل‌مژه در چشم شما شده، آلوده باشند.

پلک‌ها را تمیز نگه دارید

تمیزکردن مرتب پلک‌ها از شمار باکتری‌ها می‌کاهد و به بهبود سریع‌تر گل‌مژه کمک می‌کند. می‌توان با یک گوش پاک کن تمیز و کمی شامپو بچه محل گل‌مژه را شست‌وشو داد.

وقتی گل‌مژه دارید از لنزتماسی استفاده نکنید

هنگامی که گل‌مژه زده‌اید، بهتر است از عینک برای مطالعه و دیگر کارهای روزمره بهره بگیرید و همچنین لنزها و جعبه آن را به‌طور کامل ضدعفونی و تمیز کنید یا در صورت امکان لنزی نو خریداری کنید تا از عود مجدد عفونت پیشگیری شود.

از فشار دادن گل‌مژه بپرهیزید

گل‌مژه مانند یک جوش به نظر می‌آید و شاید شما بخواهید آن را فشار دهید، اما این کار به عوارضی ناهنجار منجر می‌شود و زمان لازم برای التیام یافتن را دوچندان می‌کند و گاه درمان با آنتی‌بیوتیک ضرورت پیدا می‌کند.

اگر با گذشت چند روز و استفاده از کمپرس آب‌گرم و رعایت اصول بهداشتی مذکور، گل‌مژه بهبود نیافت، لازم است به چشم پزشک مراجعه کنید.

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۱۷ اسفند

    اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۱۷اسفند در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است…

از دست ندهید
بلیط هواپیما