کدخبر: ۲۶۷۰۳۰ لینک کوتاه

گاردین: لندن توان مالی دعوت رسمی از ترامپ را ندارد

اقتصادنیوز : روزنامه گاردین روز چهارشنبه در گزارشی به دعوت شتاب‌زده «ترزا می» از دونالد ترامپ به فاصله کمی از آغاز دوران ریاست جمهوری وی اشاره کرد و نوشت که لندن با توجه به هزینه سنگین سفر پیشین ترامپ به انگلیس از پس مخارج دعوت رسمی برنمی‌آید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، آخرین سفر ترامپ به لندن در تابستان گذشته نزدیک به 14 میلیون پوند خرج روی دست مالیات‌دهندگان انگلیسی گذاشت. او پس‌ازآنکه چهار بار از ترس رویارویی با معترضان سفر خود به انگلیس را لغو کرد، تیرماه گذشته با کاهش سطح سفر رسمی به کاری، در میان تدابیر شدید امنیتی وارد لندن شد. 

معترضان از ابتدای ورود او به لندن با تجمع در مقابل فرودگاه و سپس اقامتگاه وی در لندن مراتب انزجار خود را به این سفر اعلام کردند. یک روز بعد، نزدیک به 200 هزار نفر از معترضان در خیابان‌های مرکزی شهر لندن دست به تظاهرات زدند و شعارهایی را علیه او و رابطه دو کشور سر دادند. به همین دلیل تمام ملاقات‌های ترامپ در این مدت خارج از شهر برگزار شد و او از ترس رویارویی با معترضان، با بالگرد تردد کرد. 

چندی پیش گمانه‌زنی‌ها درباره سفر مجدد وی به انگلیس پس از خروج رسمی این کشور از اتحادیه اروپا بالا گرفت. ساندی تایمز گزارش داد که مقام‌های انگلیس و آمریکا مشغول برنامه‌ریزی برای سفر رسمی ترامپ به این کشور در فصل تابستان هستند. 

این نشریه انگلیسی افزود که مقام‌های دو طرف به‌صورت مخفیانه مشغول رایزنی درباره زمان دقیق انجام این سفر هستند که احتمال می‌رود با سالگرد یکی از مناسبت‌های جنگ جهانی دوم به نام روز دی در ماه ژوئن همزمان شود. 

در همین حال یک مقام آگاه به این نشریه انگلیسی گفته بود که رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد تا در ماه ژوئن به فرانسه سفر کند و 'منطقی خواهد بود که او برای انجام سفر رسمی راهی انگلیس شود'. وی افزود که گفت‌وگوها در این زمینه از اواخر سال میلادی گذشته در جریان بوده و اکنون کاخ سلطنتی انگلیس بایستی دعوت‌نامه رسمی صادر کند. 

وودی جانسون سفیر آمریکا در انگلیس نیز از تمایل ترامپ برای سفر به این کشور خبر داده و گفته بود که رئیس‌جمهوری آمریکا مشتاق است قراردادهای تجاری قابل‌توجهی را با انگلیس در دوره پسا برگزیت امضاء کند. هم‌زمان گروه‌های حقوق بشری بار دیگر هشدار دادند که در صورت حضور ترامپ در این کشور، تظاهرات مشابهی را در لندن به راه خواهند انداخت. 

تا آنکه دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز به گمانه‌زنی‌ها درباره سفر مجدد ترامپ به لندن پایان داد و اعلام کرد که او در اجلاس آتی این سازمان که دسامبر (آذر 98) در لندن برگزار می‌شود، شرکت می‌کند.

'ینس استولتنبرگ' در مطلبی که در تارنمای سازمان ناتو منتشرشده است، ضمن اعلام این خبر از دولت انگلیس به دلیل موافقت با میزبانی این اجلاس که به مناسبت هفتادمین سالگرد تأسیس ناتو برگزار می‌شود، قدردانی کرد.

در این گزارش آمده است: لندن مقر نخست ناتو و انگلیس یکی از 12 عضو موسس این سازمان بوده و همچنان نقش کلیدی در این ائتلاف ایفا می‌کند و در کمک‌های اساسی درزمینهٔ مسائل امنیتی مشترک کشورهای عضو نقش دارد.

استولتنبرگ نوشت: اجلاس لندن فرصتی برای سران کشورها و دولت‌های عضو برای پرداختن به چالش‌های امنیتی کنونی و آینده و متضمن تلاش ناتو برای حفظ جمعیت حدود یک‌میلیاردنفری خود خواهد بود. 

نخست‌وزیر انگلیس نیز در واکنش به این خبر عنوان کرد: انگلیس یکی از کشورهای بنیان‌گذار ناتو به شمار می‌رود و از اینکه دبیر کل خواستار برگزاری این اجلاس به مناسبت هفتادمین سالگرد تأسیس ناتو در لندن شده، بسیار خرسندم. 

می عنوان کرد که اجلاس آینده ناتو در لندن فرصتی را فراهم می‌کند تا درباره گام‌های موردنیاز برای مدرن کردن اتحاد کشورهای عضو رایزنی شود. 

تاکنون روز دقیق و محل برگزاری این نشست اعلام‌نشده است با این رسانه‌های انگلیسی پیش‌بینی می‌کنند که واکنش معترضان به سفر مجدد ترامپ دست‌کمی از تظاهرات تابستان گذشته نخواهد داشت. چنانچه وینس کیبل رهبر حزب لیبرال دمکرات گفته است که در خط مقدم تظاهرات کنندگان ضد ترامپ شرکت خواهد بود و حزب سبز نیز می‌گوید با شرکت در راهپیمایی‌های اعتراضی از ترامپ استقبال می‌کند.