کدخبر: ۲۷۲۹۶۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
در  روز بخوابیم یا خیر؟

در روز بخوابیم یا خیر؟

اقتصادنیوز: گاهی برخی بزرگسالان تصور می‌کنند خوابیدن در روز تنها مختص کودکان است و آنها به دلیل سنشان این نیاز را خواهند داشت. اما متخصصان عقیده دارند چرت زدن و خواب میان روز فقط برای کودکان نیست. برای این‌که بدانیم خواب میان روز برای ما مفید است یا نه باید جوانب مثبت و منفی این موضوع را بدانیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز: با دانستن این موارد بهتر می‌توانیم در مورد آن تصمیم بگیریم. اگر شما هم کمبود خواب دارید یا به فکر راهی برای آرام شدن هستید، شاید به فکر چرت زدن و خواب میان روز باشید. اما دقت کنید که زمان نامناسب یا خواب بیش از حد می‌تواند نتیجه‌ای معکوس داشته باشد. بنابراین باید بدانید که چطور می‌توان نهایت استفاده را از خواب‌های روزانه ببرید.

 فواید چرت زدن

خواب میان روز برای هر فرد بزرگسالی مفید است. از جمله این فواید می‌توان به این موارد اشاره کرد: تمدد اعصاب، کاهش خستگی، افزایش هوشیاری، داشتن خلق و خو و عملکرد بهتر. همچنین واکنش سریع‌تر در برخورد با مسائل مختلف، حافظه بهتر و تعداد کمتر اشتباهات از جمله فواید خواب میان روز است.

جنبه منفی چرت زدن

بعضی از افراد در جایی غیر از رختخواب خود نمی‌توانند راحت بخوابند و گروهی نیز در طول روز خوابشان نمی‌برد. در نتیجه این خواب میان روز می‌تواند برای آنها اثراتی منفی نیز داشته باشد.

به عنوان مثال ممکن است پس از چرت و خواب روزانه، فرد احساس گیجی داشته یا سرحال نباشد. بعلاوه ممکن است مشکلاتی برای خواب شبانه او نیز پیش آید. البته برای اغلب افراد خواب کوتاه میان روز مشکلی در خواب شبانه ایجاد نخواهد کرد. با این حال اگر شما در طول شب از بی‌خوابی رنج می‌برید یا اگر خواب راحتی ندارید، خواب میان روز ممکن است این شرایط را بدتر کند. پس به خاطر داشته باشید چرت‌های طولانی‌مدت می‌تواند با خواب راحت شبانه ما تداخل ایجاد کند.

رفع خستگی روزانه

اگر شما در طول روز احساس خستگی می‌کنید، خواب‌آلود هستید یا به خاطر ساعات کاری طولانی کمبود خواب دارید می‌توانید خواب نیمروز را به عنوان راه‌حلی برای این مشکل در نظر بگیرید. شاید هم می‌خواهید این خواب نیمروز را به عنوان جزئی از برنامه روزانه خود قرار دهید. در هر صورت و به هر دلیلی که این کار را می‌کنید باید به ساعت و زمان آن توجه داشته باشید.

بهترین خواب نیمروز

برای این‌که نهایت استفاده از خواب نیمروز را ببریم بد نیست به نکاتی در این زمینه توجه کنید:

کوتاه بخوابید: طوری برنامه‌ریزی کنید که مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه در خواب باشید. خواب طولانی‌مدت تنها می‌تواند برنامه شما را به‌هم بریزد. هر چه بیشتر بخوابید، بیشتر احتمال دارد پس از بیدار شدن کسل و گیج باشید.

زمان خواب مناسبی انتخاب کنید: معمولا بهترین زمان خواب نیمروز حدود ساعت ۲ یا ۳ بعدازظهر است. در این موقع روز شما احتمالا احساس خواب آلودگی بعد از صرف ناهار را خواهید داشت و کمتر هوشیار هستید. علاوه بر این، خواب در این اوقات روز کمتر با خواب شبانه تداخل می‌کند. با این حال به خاطر داشته باشید که عوامل فردی از جمله نیاز فرد به خواب و برنامه خواب او نیز در تعیین بهترین زمان خواب نیمروز اهمیت بسزایی دارد.

محیطی مناسب فراهم کنید: برای این‌که خواب راحتی داشته باشید، محیطی آرام، تاریک و خلوت انتخاب کرده و سعی کنید عوامل ایجاد مزاحمت را به حداقل برسانید. همچنین درجه حرارت محیط را نیز در حدی متعادل و مطلوب حفظ کنید.

در ضمن این نکته را هم به یاد داشته باشید که پس از بیدار شدن از خواب و قبل از شروع فعالیت‌های روزانه به خود زمان کافی بدهید. این موضوع بخصوص در مورد فعالیت‌هایی که نیاز به عکس‌العمل سریع و دقیق دارند، بیشتر اهمیت می‌یابد.