کدخبر: ۲۷۲۹۷۱ لینک کوتاه

اولین سخنرانی رئیسی در سمت رییس قوه قضاییه: هیچ‌کس حق دور زدن قانون را ندارد

اقتصادنیوز: رئیس جدید قوه قضاییه تاکید کرد:‌ امیدوارم اعتماد رهبری در مسئولیت خطیر قوه قضاییه موجب شرمندگی من نزد ایشان، قضات و نیروهای حزب‌اللهی نشود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، سیدابراهیم رئیسی صبح امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید قوه قضاییه با تسلیت به مناسبت شهادت امام هادی (ع) گفت: از حضور مقامات عالی کشوری و لشکری و همکاران قضایی تشکر می‌کنم. باید ابتدا شاکر لطف‌های بسیار خداوند در توفیقاتی که اعطا کرد و زمینه‌هایی که فراهم شد تا بتوانم خدمتگزار باشم به ویژه خدمتی که در آستان قدس برای بنده فراهم شد، فرصت مغتنمی برای خدمتگزاری به مردم و زائران امام رضا (ع) باشم.

وی ادامه داد: امیدوارم اعتماد رهبری در مسئولیت خطیر قوه قضاییه موجب شرمندگی من نزد ایشان، قضات و نیروهای حزب‌اللهی نشود و صیمیمانه از حسن اعتماد ایشان تقدیر و تشکر می‌کنم.

رئیس جدید دستگاه قضا با بیان اینکه جا دارد صمیمانه از تلاش‌های صمیمانه روسای قوه قضاییه در طول تاریخ تقدیر و تشکر کنم و به روح بلند آیت‌الله شاهرودی درود بفرستم، اظهار داشت: از مسئولان عالی که کمک کردند چه آنهایی که سر به تراب بردند و چه آنهایی هستند، تشکر کنم. بی‌تردید در این چهار دهه خدمات بزرگی انجام شده و هر کس در خور خود و با امکانات و برنامه‌هایی که داشتند تلاش‌هایی انجام دادند که امروز این شرایط را داریم.

رئیسی با بیان اینکه در دوره سه ساله دوری از قوه قضاییه چه در دوران آستان قدس و چه در دوران انتخابات ریاست جمهوری فرصتی فراهم شد تا با مشکلات، تنگناها و مسائل مردم بیش از گذشته آشنا شوم، تصریح کرد: این آشنایی در این دوره سه ساله با مشکلات، تنگناها و آلام مردم ضرورت بیشتری داشت. تلاش می‌کنم از ظرفیت‌های قوه قضاییه در جهت کاهش آلام و مشکلات، احقاق حقوق مردم، اجرای عدالت و آنچه مورد خواست مردم است، تلاش کنم.

وی با بیان اینکه منشور هشت بندی رهبری را منشور کاری برای همکاران قضایی در این دوره قلمداد خواهم کرد، خاطرنشان کرد: مردم همچنان علیرغم تلاش‌هایی که انجام شده است، در مورد عدالت نگران هستند و خواهان این هستند که عدالت را بیشتر ببینند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه اساس تحول قضایی باید در بستر گام دوم شکل بگیرد، ابراز داشت: برنامه تحول قضایی در بستر گام دوم با همکاری همه بخش‌ها چه دولت و چه مجلس باید انجام شود و باید همه تلاش کنند این گام دوم در عرصه عدالت به خوبی برداشته شود.

رئیسی ادامه داد: در گام دوم حرکت انقلاب برای همه مسئولان و دستگاه قضایی، عدالت یک برنامه کلیدی تلقی شود و از نکات کلیدی در تفکر دینی، قانون اساسی و قوانین موضوعه و از مسائل کلیدی مورد تاکید امامین انقلاب بوده است، می‌توانیم در مورد عدالت به تفاهم برسیم.

وی با بیان اینکه سخن ما در مورد اثباتی و اجرایی عدالت است، عنوان کرد: چه کنیم عدالت اجرایی شود و مردم احساس اجرای عدالت کنند. من نمی‌گویم اجرای عدالت مساوی با اجرای قانون است ولی اگر می‌خواهیم در مورد اصلی تفاهم کنیم، اجرای قانون است.

رئیسی ادامه داد: ما اگر بخواهیم در اصلی تفاهم کنیم که نزدیک‌ترین اساس به اجرای عدالت باشد، اجرای قانون است. باید بگوییم هیچکس اجازه دور زدن قانون و تخلف قانونی را نخواهد داشت. اگر محور قانون باشد چه در دستگاه قضا و دستگاه‌های دیگر که البته مواردی که مشکلی داشته باشد شامل شرایط بحرانی نمی‌شود. خدا رحمت کند امام(ره) را که در زمان جنگ باید و نباید را تعیین کردند.

وی ادامه داد: مساله اجرای قانون را باید جدی گرفت. کشور ما کشوری است که هر روز یک جریانی می‌آید ما باید بر اجرای قانون توافق کنیم. تاکید بنده هم بر اجرای قانون خواهد بود.

وی افزود: در ارتباط با دستگاه قضا تلاش‌های بسیار شده اما امروز همچنان اطاله دادرسی و ورودی پرونده زیببنده نظام اسلامی ما نیست. این تعداد ورودی پرونده زیبنده نیست و باید سرچشمه را بررسی کرد. در این رابطه وظیفه پیشگیری را هم دولت و هم مجلس بر عهده دارد؛ هیچ دستگاهی را نمی‌شناسم مگر اینکه وظیفه پیشیگیری وقوع جرم داشته باشد.

رییس قوه قضائیه گفت: تمامی اقدامات باید با نگاه پیشگیرانه باشد. این نگاه نگاهی است که همه را مسئول می‌کند تا کاهش جدی پرونده را به دنبال داشته باشد. لذا مساله پیشگیری مساله بسیار مهمی است و قوانین مجلس که در قوانین ما جرم‌زدایی و حبس‌زدایی پیشی‌بینی شود. اگر می‌گوییم حبس به احکام جایگزین تبدیل شود از رییس و نمایندگان در رابطه با مساله پیشیگیری و ورودی پرونده و قضازدایی می‌خواهیم همکاری کنند.

وی افزود: عفوی رهبری دادند و شما می ‌ینید با این قانون زندان‌ها دوباره به حالت قبلی خود باز خواهد گشت. ما می‌خواهیم زندان به گفته امام راحل دانشگاه باشد و این مساله نیازمند این است که مسئولین کاری کنند.

رئیس جدید قوه قضاییه با تاکید بر اینکه برای تحول نیازمند نیروی انسانی تحولخواه هستیم، بیان کرد: کسانی را می‌خواهیم که تحول را در خودشان بیندیشند، در عمل تحول ایجاد کرده و در مقابل تحول قرار نگیرند. من با توجه به شناختی که از سطوح مختلف قضایی دارم می‌دانم که آنها در مقابل تحول نیستند ولی فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از نیروهای جوان را دنبال خواهیم کرد تا تحول در دستگاه قضایی انجام شود.

رئیسی ادامه داد: انجام آموزش از کارهای خوبی است که تاکنون انجام شده و نیازمند تداوم هم دارد.

وی با بیان اینکه صیانت از دستگاه قضایی و قضات سالم که تعدادشان هم زیاد است، ضروری است، گفت: امروز مدعی مبارزه با فساد در درون قوه قضاییه، قضات هستند. چند نفری هستند که به عنوان کارمند یا قاضی منحرف‌ می‌خواهند دستگاه قضایی را آلوده جلوه دهند ولی آنها بدانند با همکاری همکاران، در مقابل این افراد منحرف خواهیم ایستاد و مصمم هستیم تا سلامت دستگاه قضایی را تضمین کنیم.

رئیس دستگاه قضا بر صیانت از آزادی‌های اجتماعی و حقوق مردم تاکید کرد و اظهار داشت: مسئله حقوق شهروندی از موضوعات جدی در دستگاه قضایی است. ما نمی‌توانیم در مقابل تجاوز به آب، خاک، جنگل، محیط زیست و سلامت قضایی مردم و آنچه حقوق حقه مردم است، بی‌تفاوت باشیم.

رئیسی با تاکید بر اینکه حتما دستگاه قضایی در مورد حقوق عامه ساکت نمی‌نشیند و در مقابل متجاوزان خواهد ایستاد، تصریح کرد: مردم با عمل قضات، باید دستگاه قضایی پناه خود و قاضی را به عنوان حامی مطمئن بشناسند.

وی با بیان اینکه کرامت تمام نیروهای در مجموعه دستگاه قضایی، ارباب رجوع و حتی متهمان از مسائل کلیدی است، خاطرنشان کرد: فرد اگر مورد تعقیب و مجازات قرار می‌گیرد، باید کرامتش حفظ شود. مسئله تکریم نسبت به همه کسانی که به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند، باید جزو اصول باشد. ما از دستگاه‌های اداری تکریم ارباب رجوع را مطالبه می‌کنیم.

این عضو شورای عالی امنیت ملی با اشاره به مسئله نظارت ابراز داشت: دستگاه قضایی بیشتر دستگاه قضاوتی شناخته می‌شود تا نظارتی ولی قانون اساسی این مسئله را به صورت قانونمند شناخته است. مدیران دستگاه‌های اجرایی بدانند مسئله نظارت مچ‌گیری نیست بلکه تضمین اجرای قانون، تداوم اعتماد به مدیران کشور، تضمین سلامت در دستگاه‌های اداری است. ما برای تقویت نظارت درون دستگاهی برنامه داریم و نظارت دادستان کل کشور بر کل دادستان‌ها و نظارت دیوان محاسبات یک امر جدی است.

رئیسی با بیان اینکه از مدیران پرکار، شجاع و با جسارت برای انجام کارها که مانعی را به رسمیت نشناسند، به ویژه در دوران تحریم‌های ظالمانه حمایت می‌کنیم، عنوان کرد: دستگاه قضایی از سرمایه‌گذاری حمایت می‌کند. دولت باید زمینه سرمایه‌گذاری را فراهم کرده و ما از مسئله سرمایه‌گذاری حمایت می‌کنیم. مدیر سریع‌العمل، قاطع و شجاع مورد حمایت ما خواهد بود.

وی درباره مبارزه با فساد نیز یادآور شد: مبارزه با فساد خواست مردم است. هرچه بگوییم بهترین سخن و بهترین راهبرد، پیام هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری است. این پیام با گذشت چند سال همچنان زنده است که هم تکلیف دستگاه‌های اجرایی، مجلس و دستگاه‌های قضایی مشخص شده است.

عالی‌ترین مقام دستگاه قضایی با ذکر خاطره‌ای بیان کرد: من سال ۷۴ در سازمان بازرسی بودم. پرونده اختلاس ۱۲۳ میلیاردی و بعد پرونده دیگری مطرح شد. اخیرا هم پرونده سه هزار و... مطرح هستند. مبالغ متفاوت است ولی همه یک جنس هستند. این مسئله نشان می‌دهد ساختارها اشکال دارند. باید ساختارها اصلاح شوند مگرنه هر روز شاهد یک پرونده و یک تخلف هستیم.

رئیسی افزود: ما از یک سوراح نباید دو بار گزیده شویم. اصلاح قوانین و مقررات که دیگران از آن سواستفاده می‌کنند، ضروری است. دستگاه قضایی هم برخورد عبرت‌آموز نیز با قاطعیت دنبال می‌‌کند.

وی با تاکید بر اینکه در مورد مسئله نظارت اگر اصلاح ساختارها صورت بگیرد، توجه به پیام‌های هشت ماده‌ای رهبری و امام برای همه دست‌اندرکاران ضروری است، گفت: دستگاه‌های نظارتی در مجلس قوه قضاییه و دولت اگر فعال شوند، می‌توان گام‌های خوبی برداشت.

رئیس جدید قوه قضاییه با بیان اینکه در بروز فساد همیشه نباید فرد متهم را فقط تعقیب کرد، اظهار داشت: کوتاهی‌ها، عدم پیش‌بینی‌ها و عدم پیش‌گیری‌ها قابل پیگیری است؟ به نظر ما قابل پیگیری است. کسانی که قصور کردند و پیش‌بینی انجام ندادند، باید مورد پیگیری و سوال قرار گیرند.

رئیسی اضافه کرد: در مورد مسائل اقتصادی قوه قضاییه در کنار دولت و مجلس است. تعامل قوا از مسائل مورد تاکید رهبری است که ما نیاز آن را دنبال خواهیم کرد.

وی در مورد مسئله حقوق بشر هم تصریح کرد: امروز ما معتقدیم قوانینی که می‌تواند تضمین حیات بشر باشد، قوانین حیات‌بخش اسلامی است. کسانی که مدعی حقوق بشر هستند و در کسوت برخی سازمان‌های بین‌المللی قرار دارند، در جایگاه متهم هستند و لیست بلندی از اتهامات در کارنامه آنها است.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه فکر می‌کنیم مسئله مهم، تنویر افکارعمومی در مورد ابعاد مختلف قوانین اسلامی است که در این چهل ساله ضعف داریم، خاطرنشان کرد: در مورد تنویر افکارعمومی، تببین و کار رسانه‌ای باید کار بیشتری بکنیم و با مردم بیشتر سخن بگویم البته دنیا نمی‌خواهد صدای ما شنیده شود.

رئیسی درباره مسئله امنیت هم ابراز داشت: امنیت مسئله کلیدی است که به برکت انقلاب، خون شهیدان، ایثار ایثارگران و تدبیر رهبری و حضور نیروهای مسلح، کشور ما از امن‌ترین کشورهای منطقه است ولی تهدید همیشه بوده است. ما موضوع امنیت را از مهمترین مسائل کشور می‌دانیم و در مقابل هر گونه اخلال در امنیت کشور، به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آییم و کوچکترین ناامنی را کوتاه نمی‌آییم.

رییس جدید دستگاه قضا گفت: اجرای عدالت برای این است که امنیت داشته باشیم. من به عنوان خدمتگزار مردم و همکار شما در دستگاه قضا از جامعه نخبگان و اصحاب رسانه می‌خواهم به دستگاه قضا کمک کنند که جامعه اثرگذاری هستند و با حضور نخبگان نشست خواهیم داشت و نگاه‌های آن ها را مورد توجه قرار خواهیم داد. نگاه دانشجویان و حزب‌الله را می‌خواهیم که هم در جریان باشند که در این رابطه احساس مسئولیت می‌کنند.

وی ادامه داد: مخاطب پیام آقا در مرحله نخست بنده هستم اما اجرای آن با همه بخش‌ها است. من پیام رهبر را منشور این دوره قوه قضائیه می‌دانم. همکاران عزیز برای پیشنهاد ارائه، ایده و نقدهای منصفانه آستانه تحمل را باید بالا برد. اگر نقدپذیری را کنار بزنیم باید منتظر فساد باشیم.

وی افزود: کسی کنار یک قاضی نشسته و دارد کار می‌کند نظری دارد باید با استقبال برخورد کرد. این را به همه مدیران در جلسه شب که با روسای قوه و دادستان‌ها است تاکید خواهم کرد تا نگاه‌های منصفانه را به عنوان فرصت نگاه کنند.

حجت‌الاسلام رئیسی گفت: شرط همه این اقدامات تحملی اخلاص است. اگر آیت الله دکتر بهشتی و شهید قدوسی موفق بودند؛  اگر آیت الله شاهرودی و آیت الله یزدی موفق بودند و مشکلات قضائی را حل می‌کردند از اخلاص و توسل بود.  مگر مفتی‌ها نبودند که در کنار قبر علی(ع) می‌نشستند تا قفل یک موضوع برایشان حل شود. باید به اخلاص و توسل توجه شود که کار کار آنها و جایگاه آنها است و متعلق به حضرت ولی عصر است.

وی ادامه داد:‌ اگر عنایت حضرت ولی عصر(ع) نباشد همه کارها آن چیزی نباشد که مورد رضایت آنها است باید توجه آنها باشد که کار ارزش پیدا کند. از امام رضا(ع) و پدر ایشان می خواهم که به دست ما گره از زندگی مردم گشوده شود. به دست ما آن چه دیگران ایجاد کردند حفظ شود و ارتقا پیدا کند.