کدخبر: ۲۷۴۲۸۳ لینک کوتاه

تنش و زدوخورد در پارلمان اردن بر سر «معامله قرن» + عکس

اقتصادنیوز؛ جلسه فوق‌العاده پارلمان اردن با محوریت تحولات اخیر اسرائیل و فلسطین به تنش و زدوخورد برخی نمایندگان انجامید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ جلسه فوق‌العاده پارلمان اردن به منظور بررسی تحولات قدس اشغالی و مسجدالأقصی در سایه طرح صلح آمریکا موسوم به «معامله قرن»، امروز دوشنبه با جنجال برگزار شد.

پارلمان اردن

«محمد هدیب» نماینده پارلمان اردن با انتقاد از موضع این کشور در قبال قدس و اماکن مقدس گفت که «قیمومیت اردن بر قدس در حال احتضار است و "معامله قرن" نیز رو به اتمام است».

طبق گزارش وبگاه «الخلیج‌ آنلاین»، این سخن هدیب باعث عصبانیت برخی از نمایندگان شد و درگیری لفظی بین آنها رخ داد و به حد پرتاب بطری آب و زدوخورد کشیده شد.

پس از این مشاجره، «عاطف الطراونه» رئیس پارلمان اردن، محمد هدیب را به اهانت به موضع اردن در قبال قدس متهم و او را از جلسه پارلمان اخراج کرد و به کمیته تحقیق ارجاع داد.

بعد از توافق اسلو، دایره اوقاف قدس وابسته به وزارت اوقاف، مقدسات و امور اسلامی اردن، ناظر رسمی بر مسجدالأقصی و اوقاف قدس اشغالی است.

معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه اسرائیل با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است. در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی از جمله در اردن، حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.

از جمعیت بیش از ده میلیونی اردن، گفته می‌شود بیش از سه میلیون فلسطینی در اردن زندگی می‌کنند. آوارگان فلسطینی و فرزندان و نوادگان آنها که بعد از سالهای 1948 و 1967 وارد اردن شده‌اند، در حدود ده اردوگاه زندگی می‌کنند. 

درخواست اخراج سفیر اسرائیل

در پایان جلسه پارلمان، نمایندگان اخراج سفیر رژیم صهیونیستی از امان و فراخوانی سفیر اردن از تل‌آویو را خواستار شدند.

نمایندگان پارلمان همچنین از تلاش‌های اردن در حمایت از مسجدالأقصی و اماکن مقدس در محافل بین‌المللی قدردانی کرده و بر قیمومیت اردن بر مقدسات اسلامی و مسیحی در قدس و مسجدالأقصی تأکید کردند.

طبق گزارش وبگاه «عمون»، پارلمان اردن همچنین از دولت این کشور خواست تا پارلمان را در جریان معامله قرن و تلاش‌های بین‌المللی و عربی برای مقابله با تقسیم زمانی و مکانی مسجدالأقصی قرار دهد.

نمایندگان پارلمان اردن همچنین با تأکید بر اینکه قدس پایتخت ابدی فلسطین است، تلاش‌های سازمان ملل و اتحادیه عرب برای اقدام فوری جهت توقف تجاوزات صهیونیست‌ها علیه مسجدالأقصی را خواستار شدند.