کدخبر: ۲۷۸۲۲۶ لینک کوتاه

کمبود ویتامین D چه بیماری را ایجاد می کند

اقتصادنیوز: ابتلا به برخی اختلال‌های روانی خطرناک می‌تواند نتیجه سبک زندگی و کمبود وجود برخی ویتامین‌های ضروری دربدن باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز: یافته‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهند کمبود ویتامین D می‌تواند سبب آسیب سلول‌های مغزی به ویژه یاخته های عصبی (neurons) و ابتلای افراد به اختلال‌های روانی، چون اسکیزوفرنی شود.

محققان در نظر دارند با توجه به یافته‌های اخیر، راهکار‌های درمانی جدیدی برای مقابله و درمان اختلال‌های روانی به ویژه اسکیزوفرنی پیدا کنند.

دریافت ویتامین D از راه مجاورت درمعرض مستقیم خورشید، مصرف مواد خوراکی حاوی این ویتامین و استفاده از مکمل‌های خوراکی به میزان استاندارد زیر نظر متخصص انجام می‌شود.

وجود میزان کافی از ویتامین D برای سلامت بدن، حفظ تراکم استخوان‌ها، تقویت سیستم ایمنی، قلب و عروق و نیز بهبود عملکرد غدد درون ریز بسیار ضروری است.

کمبود ویتامین D می‌تواند سبب آسیب پذیری سیستم ایمنی بدن، ابتلا به انواع حساسیت‌ها، افزایش فشارخون و حتی ابتلا به دیابت نوع دو در افراد شود.

یافته‌های جدید دانشمندان دانشگاه کوئینزلند استرالیا که در مجله (Trends in Neurosciences) منتشر شده است نشان می‌دهند ویتامین D اثر بسیار مهمی بر سلامت سلول‌های مغزی و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های جسمی و روحی مغز دارد.

بیش از یک میلیارد نفر در جهان دچار کمبود ویتامین D هستند

کمبود این ویتامین می‌تواند زمینه ساز ابتلای افراد به بیماری هایی، چون اسکیزوفرنی و آلزایمر شود. به گفته کارشناسان بیش از یک میلیارد نفر درسراسر دنیا دچار کمبود ویتامین D هستند.

محققان دانشگاه کوئینزلند در این پژوهش تعداد موش بالغ را به مدت ۲۰ هفته از دریافت ویتامین D دور کردند و نتیجه‌های به دست آمده را با موش‌های گروه دوم که درمعرض دریافت ویتامین D بودند مقایسه کردند.

موش‌هایی که دچار کمبود ویتامین D بودند دچار افت شدید در یادگیری مهارت‌های جدید بودند؛ در مقابل موش‌های دسته دوم به خوبی مهارت‌های جدید را می‌آموختند.

اسکن مغزی موش‌های آزمایشگاهی نشان داده است، کمبود ویتامین D می‌تواند سبب کاهش حجم سلول‌های مغزی در  هیپوکامپ شود که منطقه‌ای فوق العاده مهم در مغز برای سلامت حافظه است.

کارشناسان اعتقاد دارند اختلال در عملکرد مغز در ناحیه هیپوکامپ می‌تواند زمینه ساز ابتلای افراد به بیماری‌هایی، چون اسکیزوفرنی یا از دست دادن حافظه شود.

نوعی داربست در سلول‌های مغزی برای ایجاد شبکه و حمایت از یاخته های عصبی مغزی وجود دارند، این داربست‌ها سبب ارتباط یک سلول مغزی با دیگر سلول‌ها می‌شوند.

برای حفظ سلامت این داربست مغزی و تشکیل شبکه سلولی به ویتامین D نیاز است به همین دلیل نقش این ویتامین در حفظ سلامت مغز انکارناشدنی است.

کارشناسان برای حفظ سلامت سلول‌های مغزی و کاهش خطر ابتلا به اختلال‌های روانی، چون اسکیزوفرنی، انجام ورزش در هوای باز در طول روز در ساعت‌های غیر تابش شدید خورشید، مصرف خوراکی‌های حاوی این ویتامین و در صورت مشخص شدن کمبود ویتامین در آزمایش خون، مصرف مکمل‌های خوراکی در بازه زمانی استاندارد را توصیه می‌کنند.