کدخبر: ۲۷۸۵۳۰ لینک کوتاه

چه بر سر کلیسای نوتردام می آید؟

اقتصاد نیوز: پس از آن که مکرون از بازسازی کلیسای نوتردام در مدت ۵ سال آینده خبر داد، آتش نشانان و محافظین کلیسای نوتردام، عملیات فوری ایمن سازی این میراث فرهنگی - مذهبی فرانسه را از سر گرفتند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از رویترز، ­یک روز پس از مهار آتش‌سوزی کلیسای نوتردام پاریس، عملیات ایمن سازی این کلیسا همچنان ادامه دارد.

پس از آن که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از بازسازی کلیسای نوتردام در مدت ۵ سال آینده خبر داد، آتش نشانان و محافظین کلیسای نوتردام، عملیات فوری ایمن سازی این میراث فرهنگی - مذهبی فرانسه را از سر گرفتند.

«فرانک ریستر» وزیر فرهنگ فرانسه، روز چهارشنبه درباره پیشرفت اولین کار‌های صورت گرفته گزارش داد، که به موجب آن روز جمعه محافظین کلیسا می‌بایست بدون خطر بتوانند به طور منظم نقاشی‌ها و مجسمه‌ها را بازیابی و آن‌ها را در «موزه لوور» نگهداری کنند.

حدود شصت آتش نشان در کنار کارشناسان مشغول به کار هستند. سه نقطه نگران کننده درباره سازه و بنای کلیسای جامع وجود دارد طاق داخلی و دو برج ناقوس. وزیر فرهنگ فرانسه در مصاحبه با شبکه «فرانس دو» گفت «از امروز صبح شرکت‌ها برای برداشتن آوار‌ها و باقی مانده ساختار سقف، که فروپاشی کل سقف را تهدید می‌کند، وارد عمل شده اند.»

فرانک ریستر ادامه داد «مجسمه‌ای که در بالای نمای شمالی کلیسا قرار دارد، می‌تواند در سه شنبه شب برداشته شود و این خبر خوشی است.»

وی گفت «​اما نگرانی بزرگی درباره قسمت مرکزی سقف، بین دو برج ناقوس کلیسا وجود دارد که مثلثی شکل است؛ این قسمت دارای یک مجسمه است و متاسفانه این مجسمه به دلیل آتش‌سوزی به دو قسمت تقسیم شده است.» تیم‌های امداد روز چهارشنبه برای برداشتن مجسمه شکسته شده تلاش خواهند کرد، سپس می‌کوشند قسمت مرکزی سقف را سنگ به سنگ از هم جدا کرده و پائین بیاورند. سرهنگ «گابریل پلاس» ​ سخنگوی آتش نشانی پاریس گزارش داد «کارشناسان به دقت، بخش به بخش مجموعه کل کلیسای جامع را بررسی می‌کنند تا مشخص شود، چه چیزی باید برچیده و یا تحکیم شود و تهدید بر روی پایه‌ها و قسمت مرکزی سقف همچنان باقی مانده است.»