کدخبر: ۲۹۱۷۶۹ لینک کوتاه

لرزش بدن آنگلامرکل نشانه چیست؟+بیماری پنهان خانم صدراعظم!

اقتصادنیوز: اگر قرار شود تا لیستی از محبوب‌ترین سیاستمداران دنیا تهیه کنید که به‌واسطه وجود آن‌ها، شرایط بهتری برای زیست در این کره خاکی فراهم شده است، بعید به نظر می‌رسد که تعداد افراد این لیست از انگشتان دست تجاوز کند. بااین‌حال، در صدر این لیست قطعاً می‌توان نام آنگلا (آنجلا) مرکل را مشاهده کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از «نیلسو» صدراعظم قدرتمند آلمان که به‌واسطه سیاست‌های مادرانه خود در عرصه بین‌الملل و اجرای سیاست درهای باز اتحادیه اروپا در قبال پناهجویان سوری، بسیار محبوب شده است. مرکل که سابقه چهارده سال صدراعظمی آلمان را در کارنامه خود دارد با قدرت تمام کشورهای اروپایی را مجاب کرد که باید رفتار انسان‌دوستانه‌ای را در برابر پناهجویان در پیش بگیرند. مجله فوربز دو بار او را دومین شخص قدرتمند جهان نامید که بالاترین رتبه‌ای است که یک زن تاکنون بدان رسیده ‌است. همچنین مرکل در سال ۲۰۱۵ از سوی مجله تایمز به‌عنوان شخصیت سال برگزیده شد و این نشریه او را صدراعظم دنیای آزاد نامید.

وی از روز ۲۶ مارس ۲۰۱۴ رکورد طولانی‌ترین دوره تصدی دولت را در بین سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا از آن خود کرده‌ است. همچنین در سال ۲۰۱۶ برای دهمین سال به‌عنوان قدرتمندترین زن دنیا از سوی مجله فوربز برگزیده شد.

وضعیت جسمانی نامساعد

این روزها آنگلا مرکل، زن قدرتمند و سیاستمدار بزرگ، وضعیت جسمانی چندان مساعدی ندارد. در آخرین روزهای خردادماه بود که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مراسم رسمی استقبال از ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به‌شدت دچار لرزش بدن شد؛ لرزشی که از دید دوربین‌ها مخفی نماند. این لرزش در حدی بود که به سؤال مشترک بسیاری از خبرنگاران تبدیل شد که چرا زن قدرتمند عرصه دیپلماسی دچار این مشکل شده است. همان زمان یک پاسخ بسیار کوتاه در برابر حجم زیاد سؤالات داده شد. پاسخ این بود که صدراعظم آلمان به دلیل تشنگی، دچار تشنج شده است و بعدازاینکه سه لیوان آب نوشیده، حالش بهتر شده است.

آنگلا مرکل لرزش بدن

آنگلا مرکل در مراسم استقبال از ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین دچار لرزش بدن شد

مرکل ۶۴ ساله در پاسخ به سؤال خبرنگاران دراین‌باره گفت: در گرمای سی درجه هوا دچار لرزش بدن شده و پس از نوشیدن سه لیوان آب حالش خوب شده است. اما این پایان داستان نبود. آنگلا مرکل در بیست و هفتم ژوئن (ششم تیرماه) یعنی یک روز پیش از برگزاری نشست جی بیست به میزبانی ژاپن، در حضور فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس‌جمهور آلمان و در مراسم سوگند وزیر دادگستری بار دیگر دچار لرزش بدن شد؛ لرزشی که از لرزش سابق شدیدتر بود، به ترتیبی که مرکل ناچار شد تا دست‌های خود را به دور بدنش حلقه کند تا مانع افتادن خود بشود. حتی مدت‌زمان لرزیدن نیز طولانی‌تر از لرزش پیشین بود. همان زمان برای او آب آوردند که او از نوشیدن آب خودداری کرد. بااین‌حال کابینه آلمان اعلام کرد که حال مرکل خوب بوده و او عازم اوزاکای ژاپن شده تا در نشست گروه جی بیست شرکت کند.

حال این سؤال به‌صورت جدی مطرح است که آیا مشکل تشنج مرکل به دلیل کم‌آبی است یا اینکه مشکل فراتر از کم‌آبی بوده و صدراعظم قدرتمند آلمان، بیماری دیگری دارد که مسئولان آلمانی ترجیح می‌دهند که آن را پنهان کنند. شاید این بیماری روند کناره‌گیری مرکل را از صدراعظمی شدت بخشد کمااینکه وی در آخرین روزهای سال ۲۰۱۸ بعد از ۱۸ سال از رهبری حزب دموکرات مسیحی کناره‌گیری کرد که همین موضوع بستر دلخوری طرفداران وی را فراهم کرد.

 با توجه به اهمیت جایگاه مرکل و بیماری او بهتر است تا تحلیلی در مورد بیماری او صورت بگیرد. حال سؤال اصلی این است که آیا کمبود آب سبب می‌شود تا فرد دچار لرزش بدن شود؟

آنگلا مرکل بار دیگر در حضور فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس‌جمهور آلمان

آنگلا مرکل بار دیگر در حضور فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس‌جمهور آلمان دچار لرزش بدن شد؛ لرزشی که از لرزش سابق شدیدتر بود

کمبود آب بدن

پزشکان همواره در مورد کمبود آب در بدن به ما هشدار داده‌اند اما اصولاً این هشدارها جدی گرفته نمی‌شود. واقعیت این است که بدن انسان همچون یک دریاچه‌ کوچک متحرک است و حدود ۶۵ درصد بدن از آب تشکیل می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، بیش از نیمی از بدن را آب تشکیل داده است. به همین دلیل گفته می‌شود بدن، دریاچه‌ای است که نباید خشک شود، چون به بیابان تبدیل خواهد شد. دهیدراته شدن بدن همان بیابانی شدن است، یعنی کم‌آبی بدن که به سلامتی آسیب جدی می‌زند. این مشکل ممکن است در هر فصلی از سال بروز یابد، اما در فصل‌های گرم سال شدت پیدا می‌کند. به خاطر اینکه در فصل گرما نیاز بدن به آب دو برابر می‌شود و باید دو برابر آب نوشید. برای رهایی از این مشکل باید به نشانه‌های ذیل دقت کرد و آن را جدی گرفت و در صورت لزوم آن را درمان کرد.

۱- پوست بیابانی

پوست خشک می‌‌تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد، بااین‌حال میزان آبی که مصرف می‌کنید نیز در سلامت پوست نقش دارد. فراموش نکنید که استفاده از این کرم‌ها پوست را از خشک شدن محافظت نمی‌کند. بلکه برای مرطوب بودن پوست لازم است که روزانه به میزان کافی آب بنوشید و کرم مرطوب‌کننده بزنید. با یک تست ساده می‌توانید تشخیص دهید که پوستتان دهیدراته و خشک شده است. برای این کار، پشت دستتان را نیشگون بگیرید و چند ثانیه صبر کنید. سپس پوست را رها کنید. اگر پوست چین‌خورده به‌سرعت به وضعیت اول برگردد، مشکلی ندارید؛ اما اگر پوست با فاصله‌ زمانی بیش از پنج ثانیه صاف شود نشان می‌دهد که داخل بدن شما بیابانی شده، یعنی اینکه پوست و بدن شما دچار کم‌آبی شده است.

۲- خشک شدن دهان

اگر همیشه تشنه هستید، احتمالاً از مشکل دهان خشک رنج می‌برید. این بیماری زمانی بروز می‌یابد که دهان به میزان کافی بزاق تولید نمی‌کند. مشکل دهان خشک علامتی است که نشان می‌دهد بدن شما با کمبود آب مواجه شده است. به عقیده متخصصان، برای پیشگیری از این قبیل مشکلات لازم است که روزانه حدود دو لیتر معادل شش تا هشت لیوان آب بنوشید. درنتیجه بهتر است همیشه یک بطری آب دم دستتان باشد تا جرعه‌جرعه از آن بنوشید.

۳- بدبو شدن نفس

بوی بد دهان عوامل متعددی دارد. از پوسیدگی دندان‌ها و جرم و عفونت لثه گرفته تا مشکلات گوارشی و عفونت سینوس‌ها باعث بد بو شدن دهان می‌شود. علاوه بر این عوامل، کمبود بزاق نیز باعث بروز این مشکل می‌شود. به‌این‌ترتیب که با ترشح نشدن بزاق کافی، تولید باکتری‌ها در دهان بیشتر شده و به عاملی برای بوی بدن دهان تبدیل می‌شود.

۴- خشک شدن چشم

چشم‌ها از اعضای حساس و آسیب‌پذیر بدن هستند و هر تغییر مهمی مانند دهیدراته شدن بدن تأثیر مستقیمی روی آن‌ها دارد. اگر به‌اندازه کافی مایعات مصرف نکنید و بدنتان مرطوب نباشد، چشم‌ها نیز به میزان کافی اشک تولید نمی‌کنند. درنتیجه اگر چشم‌هایتان می‌سوزد یا هر نوع احساس ناراحتی در چشم می‌کنید، بهتر است مصرف آب را بیشتر کنید، چون احتمال اینکه بدنتان دچار بی‌آبی شده باشد، زیاد است.

۵- عرق نکردن

بدون شک اگر به میزان کافی آب در بدنتان نباشد، عرقتان درنمی‌آید. اگر متوجه شده‌اید که عرق نمی‌کنید، کمی مراقب باشید. چون عدم تعریق خبر خوبی نیست و نشان می‌دهد بدنتان بیابانی شده است.

۶- سردرد

تابستان که می‌شود خیلی از افراد از سردرد شکایت می‌کنند و نور آفتاب را مقصر می‌دانند؛ اما این باور اشتباه است. مغز ما توسط یک پوشش مایع محافظت می‌شود. زمانی که میزان آب بدن کم شده باشد، این پوشش چروک شده و باعث ایجاد سردرد می‌شود. بهتر است قبل از اینکه داروی مسکن برای تسکین سردردتان روزانه بخورید، از خودتان بپرسید آیا به میزان کافی آب می‌خورید یا نه؟

۷- سرگیجه

زمانی که مایعات بدن کم می‌شوند و فشارخون پایین می‌آید، سر به دوران می‌افتد. در صورت کم‌آبی شدید احتمال اینکه تعادلتان به هم بخورد و دچار منگی شوید، افزایش می‌یابد.

۸- ضعف بدن

۶۰ تا ۶۵ درصد بدن ما از آب تشکیل شده است. اگر به میزان کافی این آب را تأمین نکنید، میزان مایعات بدن کاهش پیدا خواهد کرد. این کاهش مایعات نیز عملکرد ارگان‌های بدن را با اختلال مواجه می‌کند. درنتیجه احساس ضعف تمام وجود فرد را فرامی‌گیرد.

۹- کمتر دستشویی رفتن

این یک قانون کلی است که اگر به میزان کافی آب ننوشید، ادرار کافی نیز دفع نخواهید کرد. توجه داشته باشید که کاهش ادرار یا تیره شدن رنگ آن، علامت دهیدراته شدن بدن است. بهتر است مصرف آب را افزایش دهید. در غیر این صورت به کلیه‌هایتان نیز آسیب می‌رسد.

۱۰- میل به مصرف قند

اگر به‌طور ناگهانی به سمت خوردن شکلات و شیرینی کشیده می‌شوید، احتمال دارد بدن شما کم‌آب شده باشد. زمانی که بدن با کمبود آب مواجه می‌شود، کبد نمی‌تواند از ذخیره انرژی خود به میزان کافی گیلکوژن آزاد کنند. درنتیجه مغز علائمی را نشان می‌دهد تا بر شرایط مسلط شود. زمانی که دچار چنین وضعیتی می‌شوید بهتر است میان وعده‌های سرشار از آب را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

۱۱- تب کردن

کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما زمانی که بدن با کمبود آب شدید مواجه شود، احتمال تب و لرز بالا می‌رود. پس لازم است تا هر نوع تب را جدی بگیرید و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

۱۲- یبوست

آب برای گوارش خوب لازم و ضروری است. اگر به میزان کافی آب ننوشید، روده‌هایتان نرمی و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند. روده‌های خشک و سفت نیز آب مواد غذایی را جذب می‌کنند و مدفوعی سفت و خشک تولید می‌کنند که به‌سختی دفع می‌شود.

۱۳- تند زدن ضربان قلب

اگر ضربان قلبتان نامنظم شده است، بیشتر مراقب باشید. کاهش الکترولیت‌های مربوط به کم‌آبی بدن، قدرت قلب را برای پمپاژ خون کاهش می‌دهد. درنتیجه دچار ضربان نامنظم و دچار تپش قلب می‌شوید.

۱۴- گرفتگی عضلات و لرزش بدن

زمانی که عضلات به‌سختی کار می‌کنند و درعین‌حال بدن به میزان کافی آب ندارد، میزان سدیم و پتاسیم بدن دچار اختلال شده و این مسأله نیز روی عضلات تأثیر منفی می‌گذارد و منجر به گرفتگی و کرامپ‌های عضلانی و لرزش بدن می‌شود.

۱۵- از هوش می‌روید

از هوش رفتن جدی‌ترین علامتی است که بدن نشان می‌دهد دچار کم‌آبی شدید شده‌اید. دهیدراته شدن جدی، دمای بدن را بالا می‌برد و باعث سرگیجه و دوران سر می‌شود. از هوش رفتن زمانی بروز می‌یابد که افت فشارخون و علائم دیگری مانند سرگیجه رخ می‌دهد. از هوش رفتن ناشی از دهیدراته شدن باید به‌صورت اورژانسی تحت درمان پزشکی قرار بگیرد. تنها مرور وضعیت جسمانی مرکل نشان می‌دهد که مرکل تا حدودی علائم دهیدراته شدن بدن را دارد. پوست بیش‌ازحد چروکیده، لرزش بدن را می‌توان در این دسته این علائم قرار داد. بااین‌حال دکتر مایک فیتزپاتریک به دویچه‌وله گفته است: این اتفاق به نظرم شبیه به کاهش آب بدن نیست. تشنگی چنین کاری با شما نمی‌کند!

پارکینسون

بااین‌حال بهتر است بیماری دیگری که علائمی همچون لرزش بدن را دارد را بررسی کرد. بعد از احتمال کم‌آبی بدن می‌توان گزینه پارکینسون را موردبررسی قرار داد که البته با توجه به شرایط سنی آنگلا مرکل چندان دور از ذهن نیست. لرزش بدن به‌صورت غیرارادی مهم‌ترین مشخصه این بیماری است. بااین‌حال به نظر می‌رسد دولتمردان آلمان در صورت صحت این فرضیه ترجیح بدهند تا آن را رسانه‌ای نکنند چون ابتلا به پارکینسون برای قدرتمندترین زن عرصه سیاست چندان خبر خوبی نبوده و می‌تواند اقتدار وی را کاهش داده و آن را زیر سؤال ببرد. به همین دلیل ترجیح می‌دهند این بیماری را به کم‌آبی بدن منتسب کنند.

دیابت

یکی از بیماری‌هایی که می‌تواند لرزش شدید را در بدن ایجاد کند، بیماری دیابت است. بیماری دیابت نشانه‌هایی همچون لرزش شدید بدن، سرگیجه، تعریق، گرسنگی، تحریک‌پذیری، اضطراب یا عصبانیت، سردرد دارد که این احتمال بسیار قوی است که مرکل دچار این بیماری شده باشد. به‌هرحال بیماری دیابت و کاهش افت قند خون می‌تواند بسیاری از تصمیمات مرکل را تحت تأثیر قرار بدهد. این وضعیت برای زنی که در غیبت انگلستان می‌خواهد رهبری مقتدرانه اتحادیه اروپا را در دست بگیرد، چندان خوشایند نیست و نگرانی بیشتری را برای افکار عمومی ایجاد می‌کند.

سخن آخر

دوران پرفرازونشیب صدراعظمی مرکل در حالی چهاردهمین سال خود را پشت سر گذاشته که وی دچار مشکل جسمانی شده و سلامتی وی به خطر افتاده است. با توجه به اینکه مرکل در حال حاضر ۶۴ ساله است می‌تواند دچار بیماری‌هایی همچون پارکینسون، دیابت و … شده باشد یا اینکه کم‌آبی بدن او را در معرض خطر قرار داده باشد که به‌صورت لرزش بدن نمایان شده است. در چنین شرایطی، این سؤال مطرح می‌شود که وضعیت جسمانی سیاستمداران تا چه اندازه قادر است بر روند تصمیم‌گیری آن‌ها تأثیر بگذارد. حتی می‌توان این سؤال را مطرح کرد که در صورت جدی بودن بیماری سیاستمدار، حاکمیت کشور باید چه تصمیمی بگیرد؟ آیا این امکان وجود دارد که حاکمیت سیاسی آلمان به‌زودی فردی را جایگزین مرکل کند؟ البته این گزینه بسیار دور از ذهن است کما اینکه مرکل خود در اواخر سال گذشته میلادی به‌صورت کاملاً شخصی از ریاست حزب دموکرات مسیحی کناره‌گیری کرد و این احتمال بیشتر قوت می‌گیرد که به دلیل بیماری جسمانی زودتر کناره‌گیری کند. بااین‌حال گذشت زمان لازم است تا مشخص شود که کشور تعیین‌کننده استراتژی اتحادیه اروپا، قرار است چه تصمیمی را در مورد بیماری مرکل و تداوم صدراعظمی او بگیرد. به‌طور قطع می‌توان اطمینان داشت که درنهایت تصمیمی شفاف گرفته شده و رسانه‌ای می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند